Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
TOS
|

Ulga dla klasy średniej tylko dla nich. Ministerstwo nie pozostawia złudzeń

42
Podziel się:

Polski Ład ma namieszać w podatkach. Aby nieco lepiej zarabiające osoby nie odczuły tego negatywnie, planowana jest ulga dla klasy średniej. Skorzystać z niej będzie mogła jednak tylko pewna grupa pracowników.

Ulga dla klasy średniej tylko dla nich. Ministerstwo nie pozostawia złudzeń
Ulga dla klasy średniej tylko dla nich. Ministerstwo nie pozostawia złudzeń (Adobe Stock)
bEJvdkaJ

O uldze dla klasy średniej pisze w środę portal Interia. Chodzi o ulgę, która ma rekompensować płacenie 9-procentowej składki zdrowotnej osobom lepiej uposażonym - zarabiającym od 68 412 do 133 692 zł brutto rocznie.

Co ważne, ma ona być przeznaczona dla osób na umowie o pracę i tych, które świadczą pracę nakładczą bądź spółdzielczy stosunek pracy. Pracownicy na umowie zlecenie, o dzieło czy samozatrudnieni się nie załapią. To samo dotyczy kwot objętych autorskimi kosztami uzyskania przychodów (czyli tych, przy których stawką jest 50 proc. koszty uzyskania przychodów).

Wszystko dlatego, że ulga ma zmniejszyć istniejący klin podatkowy - ci na umowach cywilnoprawnych przy tej samej płacy brutto zarabiają bowiem więcej niż ci na umowie o pracę - płacą bowiem mniej składek. Rząd chce to więc wyrównać.

bEJvdkaL
Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

Co jednak w sytuacji, gdy pracownik ma umowę o pracę, jego roczne zarobki łapią się w widełki przewidziane w nowych przepisach, a jednocześnie dorabia gdzieś indziej na umowie zleceniu albo o dzieło?

bEJvdkaR

Czy wtedy na ulgę załapią się tylko dochody z umowy o pracę, czy również te z umowy cywilnoprawnej? Odpowiedź resortu finansów dla Interii każe rozumieć, że na ulgę załapią się tylko zarobki osiągnięte w ramach umowy o pracę.

"Ulga dla klasy średniej skierowana została jedynie do pracowników, którzy obecnie są w gorszej pozycji. Skierowanie tej ulgi także dla innych form zarobkowania utrzymałoby istniejące dysproporcje" - wyjaśnił resort.

Jak podkreśla portal, wyłączenie nie będzie dotyczyło osób, które osiągają przychody z działalności wykonywanej osobiście (czyli np. zajmujących się działalnością artystyczną, literacką, naukową czy sportowców). Co ciekawe, do ulgi załapią się także biegli czy członkowie zarządów i rad nadzorczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJvdkbm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Jarek
2 tyg. temu
pisu'ary jak macie jakieś stołeczki w spółkach skarbu to kilka milionów ludzi czeka na ofertę wtedy możecie sobie zrobić polski wał v2 i walic podatkami a my dostaniemy podwyżki bo przecież nam się te pieniądze ze stołeczków będą należały
prawda
2 miesiące temu
Polski Wał, czyli podwyżki, dla posłów i ministrów pensji o 60%, a dla polskich małych i średnich przedsiębiorców podatków o 50%.
fred
2 miesiące temu
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku. Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
bEJvdkbn
evi1705
2 miesiące temu
po prostu tam gdzie nie będzie trzeba nie wystawie faktur za usługi na osoby fizyczne. Taką będę mieć ulgę.
Gek
2 miesiące temu
Jak ulga to na bank taka że obejmie posłów, polityków i ich świetnie zarabiające rodziny upchane po spółkach.
...
Następna strona