Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KRO
|
aktualizacja

Polski przemysł bije rekordy. Gowin: ciągły rozwój sektora wytwórczego

13
Podziel się:

W czerwcu wskaźnik PMI w polskim przemyśle osiągnął najwyższy poziom w historii, przebiwszy wszelkie wcześniejsze prognozy. Wicepremier Jarosław Gowin na Twitterze wskazał, że polski przemysł notuje wysokie wyniki dwunasty miesiąc z rzędu.

Polski przemysł bije rekordy. Gowin: ciągły rozwój sektora wytwórczego
Polski przemysł bije rekordy. Jarosław Gowin: ciągły rozwój sektora wytwórczego. (Materiały prasowe, Twitter.com, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii)
bEJvaElh

Firma Markit podała w czwartek, że polski przemysł w czerwcu osiągnął wskaźnik PMI na poziomie 59,4 pkt. To najwyższy wynik w historii pomiarów.

"Nowy rekord w odczycie indeksu PMI w polskim przemyśle. W czerwcu wskaźnik ten wyniósł 59,4 pkt i jest to najwyższy odczyt w historii tych badań. Dwunasty miesiąc z rzędu wskaźnik pozostaje powyżej progu 50 pkt, co wskazuje na ciągły rozwój sektora wytwórczego"- napisał na Twitterze Gowin.

Wynik polskiego przemysłu musiał zaskoczyć analityków, którzy oczekiwali wyniku na poziomie 57,0 pkt wobec 57,2 pkt w maju. Aby zrozumieć ten odczyt - granicą oddzielającą kurczenie się przemysłu od jego wzrostu jest 50 pkt.

bEJvaElj
Zobacz także: Dochód gwarantowany dla górników. Kosztowny pomysł Polski 2050, Kobosko tłumaczy

Firma Markit w komentarzu do badania napisała, że "tempo ekspansji w przemyśle zarejestrowało rekordową wartość drugi miesiąc z rzędu, a poziom zaległości produkcyjnych wzrósł w bezprecedensowym stopniu".

bEJvaElp

"Nowe zamówienia wzrosły w najszybszym tempie w historii badań, napędzając wzrost produkcji, zatrudnienia oraz aktywności zakupowej. Najnowsze dane wykazały również bezprecedensowe presje inflacyjne oraz bezprecedensowe opóźnienia w dostawach środków produkcji do polskich fabryk" - napisano.

W czerwcu odczyty wszystkich pięciu subindeksów pozytywnie wpłynęły na główny wskaźnik – w największym stopniu nowe zamówienia i produkcja (odpowiednio 1,2 pkt i 0,7 pkt). Ogólny 2,2-punktowy wzrost PMI, choć słabszy niż maju (3,5 pkt), był drugim najwyższym wynikiem od lipca 2020.

Autorzy badania piszą, że prognozy przedsiębiorców z polskiego sektora wytwórczego odnośnie wielkości produkcji w nadchodzącym roku uległy poprawie. Optymizm biznesowy był w czerwcu najwyższy od początku tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJvaElK
komentarz
przemysł
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
ktoś
4 miesiące temu
Jestem pod wrażeniem. Gdzie mam wysłać gratulacje?
G O W I N
4 miesiące temu
Bzdura totalna , niczego sami nie produkujemy i nie będziemy nigdy produkować . Jesteśmy zawsze tylko podwykonawcą. Nawet jak już jakaś mała firma odnosi sukces ( okna ,,, meble ) to i tak materiał i maszyny użyte do produkcji są zagraniczne . O czym ten siwy łgarz bajerzy? Ma zagraniczny zegarek , telefon , buty , auto i by można tak wymieniać bez końca . Jedyne polskie co ma to zarobki w zł ,, gamoń i oszust
Jeśli
4 miesiące temu
spojrzymy na trzy gospodarki zależne od eksportu do Niemiec, czyli Polskę, Czechy i Słowację, to polska gospodarka wykazuje najniższy spadek lub najwyższy wzrost (w zależności od tego, jak na to spojrzymy), ale też największy spadek cena złotego w stosunku do euro a nawet wyżej do korony czeskiej. Korona nawet umocniła się w stosunku do euro. W praktyce oznacza to, że wzrost jest opłacany wyższym wolumenem pracy pracowników polskiej gospodarki i niższą wartością ich pracy. Zdecydowanie nie ma powodu do radości.
bEJvaElL
nadleśnictwo ...
4 miesiące temu
a czy dodał że chodzi głównie o produkcje wykałaczek? które były jedyny sposobem, by nie zmarnować wyciętego drzewa po ekscesach Szyszki
AAAAAAAAAAAAA...
4 miesiące temu
Gowin jest dziwnym kapryśnym człowiekiem. On sam nie wie czego chce, bredzi, chce mieć władze itd. To jest polityczne homo nie wiadomo. Kaczor jest chociaż jakiś zdefiniowany i wyraźny (jest jasność czego chce- wiadomo władzy bo teraz w końcu jego kolej, nie ma już Geremka, Kuronia, Bolka itd.). Ten człowiek - Gowin - powinien zniknąć z polityki (jak ta Maria Rokita czy inny Krzakewski). Jak on z tą swoją dziwną osobowością tam w ogóle znalazł. Takich bezjajeczników się najczęściej ignorowało. A ten typ zaszedł tak daleko.. Niepojęte/