Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Produkcja przemysłowa wystrzeliła i bije rekord. Rok wcześniej otrzymała pierwszy cios

21
Podziel się:

Polski przemysł już pokazywał, że jest mocny, ale najnowsze dane zaskoczyły nawet ekonomistów. Produkcja w marcu była o prawie 19 proc. wyższa niż rok rok wcześniej. To rekord wszech czasów. Trzeba jednak pamiętać, że punktem odniesienia jest miesiąc, w którym rozpoczął się koronakryzys.

Produkcja przemysłowa wystrzeliła i bije rekord. Rok wcześniej otrzymała pierwszy cios
Produkcja przemysłowa idzie w górę. (Adobe Stock, Dusko)

Rząd często podkreśla, że polska gospodarka poradziła sobie z pandemią dużo lepiej niż gospodarki innych europejskich krajów. Po 12 miesiącach od rozpoczęcia koronakryzysu widać, że przemysł już o nim zapomniał.

GUS poinformował o wzroście produkcji przemysłowej o 18,9 proc. w skali roku. Jak zauważają ekonomiści - to rekordowa dynamika. Jednocześnie muszą przyznać, że nie docenili siły naszych firm, bo średnia prognoz analityków zakładała wzrost na poziomie około 13 proc., co i tak byłoby bardzo dobrym wynikiem.

Warto zauważyć, że jeszcze miesiąc temu wzrost produkcji przemysłowej (rok do roku) był na poziomie niecałych 3 proc. To pokazuje skalę zmian, a na tym się nie skończy. Ekonomiści Pekao już szacują, że za miesiąc GUS może pokazać wzrost rzędu aż 40 proc.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

To wszystko efekt tzw. niskiej bazy, czyli dużego spadku produkcji przed rokiem, która jest teraz punktem odniesienia dla najnowszych wyników. Marzec był pierwszym miesiącem z COVID-19 i lockdownem, który zamroził działalność wielu firm. Teraz, za sprawą m.in. szczepień, wszyscy mają nadzieję na zakończenie pandemii.

Ekonomiści mBanku zauważają też, że produkcja przemysłowa przebiła wieloletnią średnią dynamikę wzrostu. A w 2020 roku była już dużo poniżej.

GUS wylicza

We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w marcu odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych zwiększyła się o 52,1 proc., dóbr inwestycyjnych - o 26,6 proc., dóbr zaopatrzeniowych - o 21,9 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 6,8 proc., a dóbr związanych z energią - o 0,4 proc.

Według wstępnych danych, w stosunku do marca ubiegłego roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 57,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 54,9 proc. czy samochodów, przyczep i naczep - o 51,1 proc.

Produkcja mebli zwiększyła się o 35,1 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 31,4 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 28,3 proc., a wyrobów z metali - o 20,3 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w tym czasie m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 17,1 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 16,9 proc., a także koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 11,1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
JERZY
3 lata temu
Ceny wzrosły to i produkcja wzrosła, ale trzeba pamiętać, że kwiecień 2020 był porównawczy z rokiem 2019 celem otrzymania tzw tarczy. Poczekajmy do maja i czerwca!
Klb
3 lata temu
Owszem wzrosła przy jednoczesnym obniżeniu pensji wyzysk w czystej postaci mój Janusz podniósł ceny za transport a pensji nie podnosi a pracy dużo co tu jest kuźwa grane chitre janusze nie chcą dzielić się zyskiem patologia w czystej postaci
jana
3 lata temu
jakby jeszcze autor pokusił się o bliższy opis typu: relacje własnościowe tego przemysłu, na ile chodzi o POLSKI przemysł...?
sanotheua
3 lata temu
Ciekawi mnie, skad ta rzadzaca klika bierze dane statystyczne... :))) Jedno jest pewne: nie sa obiektywne. Juz pewien student im pokazal, ze klamia jak z nut w sprawie zachorowan na covid. Potem bardzo szybko zdjeli te "dane" z oficjalnych stron... Zenada maksymalna.
PILNE
3 lata temu
PILNE. Inflacja nas zjada.
...
Następna strona