Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
02.06.2019 10:58

Polski tygrys dogonił azjatyckie. W najnowszej historii lepiej nie było

OECD i Międzynarodowy Fundusz Walutowy dają nam w prognozach pierwsze miejsce w Europie, a ta pierwsza - nawet czwarte na świecie. Polska gospodarka ma przed sobą najlepszy rok w najnowszej historii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polska tak szybko w porównaniu ze światem jeszcze się nie rozwijała (Fot: Łukasz Szelag/REPORTER/EAST NEWS)

PiS wygrał wybory i wielu analityków ruszyło do tłumaczenia, że to kwestia szczęścia. "Trafił na dobrą koniunkturę, więc były pieniądze na wielkie programy socjalne, a przekupieni wyborcy ruszyli do głosowania" - w takim tonie jest wiele komentarzy.

Dobra koniunktura to kwestia oczywista, ale pytanie zasadnicze, jak porównać, czy gospodarka radzi sobie dobrze czy źle, bez względu na panująca akurat światową, czy regionalną koniunkturę?

Money.pl postanowił poszukać odpowiedzi, zestawiając nasz wzrost na tle świata i Europy. Sprawdziliśmy po prostu, które miejsce Polska zajmowała na świecie i w Europie w poszczególnych latach. Z tego porównania wynika, że radzimy sobie obecnie najlepiej w najnowszej historii.

Zobacz też: 40 mld zł na wydatki socjalne i kolejne na rozwój. Kwieciński: "Ten rok ma być rekordowy"

OECD daje nam 4. miejsce na świecie

W tym wieku tylko raz byliśmy tak wysoko w skali świata. Ostatnie lata to powrót do dobrej sytuacji z roku 2009.

Według OECD, który monitoruje 46 największych gospodarek świata, w bieżącym roku będziemy mieć czwarte miejsce w skali wzrostu na świecie, osiągając dynamikę 4,23 proc. PKB. Przed nami mają być tylko Chiny, Indie i Indonezja.

Z racji ostatnich zamieszek po wyborach parlamentarnych ten ostatni kraj może mieć problemy z wykonaniem prognozy wzrostu 5,1 proc. Gdyby sytuacja się tam nie uspokoiła, to możemy być nawet na światowym podium.

W Europie natomiast nie mamy sobie równych. Ale w przypadku badań OECD to nie nowina, bo na pierwszym miejscu byliśmy też w 2017 roku.

Jeszcze wcześniej pierwsze miejsce zajmowaliśmy w 2009 roku, gdy cała gospodarka światowa sypała się w kryzysie finansowym. Polska była wtedy zieloną wyspą osiągając wzrost 2,8 proc. To wszystko liczby OECD.

Według MFW drugie miejsce w Europie

W zestawieniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który badaniami obejmuje więcej państw niż OECD, bo aż 194, wynika, że bieżący rok będzie najlepszy w tym wieku, jeśli porównujemy nasz wzrost do innych krajów. I nawet 2009 rok był gorszy.

Według MFW, które prognozuje nam 3,8 proc. wzrostu, będzie to 17. największy wzrost gospodarczy na świecie i drugi w Europie. Wzięliśmy tylko te prognozy, które bazowały na prawdziwych danych z 2018 roku. Szybciej od nas, poza Chinami, Indiami i Indonezją, rosnąć mają jeszcze m.in. Egipt, Wietnam, Filipiny i Senegal. W Europie wyprzedzi nas tylko Kosowo.

To najwyższe nasze miejsce w zestawieniach MFW w tym wieku. Poprzednio najlepszy był rok 2017. To dowód, że o ile jest dobra koniunktura na świecie, to wykorzystujemy ją najlepiej w najnowszej historii. Bogatsze od nas państwa gonimy bardzo szybko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, pkb polski, wiadomości, globalny wzrost gospodarczy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-06-2019

asdopóki są pieniądze na łapówki dla wyborców to jest dobrze, a co będzie jak kasy zabraknie?

01-06-2019

WazaTo wszystko wina PiS!!! ;P

01-06-2019

berserkerWidocznie socjalizm działa, a ekonomia Balcerowiczowsko-POwska nie.

Rozwiń komentarze (907)