Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Polski tygrys dogonił azjatyckie. W najnowszej historii lepiej nie było

907
Podziel się:

OECD i Międzynarodowy Fundusz Walutowy dają nam w prognozach pierwsze miejsce w Europie, a ta pierwsza - nawet czwarte na świecie. Polska gospodarka ma przed sobą najlepszy rok w najnowszej historii.

Polska tak szybko w porównaniu ze światem jeszcze się nie rozwijała
Polska tak szybko w porównaniu ze światem jeszcze się nie rozwijała (East News, Łukasz Szelag/REPORTER/EAST NEWS)

PiS wygrał wybory i wielu analityków ruszyło do tłumaczenia, że to kwestia szczęścia. "Trafił na dobrą koniunkturę, więc były pieniądze na wielkie programy socjalne, a przekupieni wyborcy ruszyli do głosowania" - w takim tonie jest wiele komentarzy.

Dobra koniunktura to kwestia oczywista, ale pytanie zasadnicze, jak porównać, czy gospodarka radzi sobie dobrze czy źle, bez względu na panująca akurat światową, czy regionalną koniunkturę?

Money.pl postanowił poszukać odpowiedzi, zestawiając nasz wzrost na tle świata i Europy. Sprawdziliśmy po prostu, które miejsce Polska zajmowała na świecie i w Europie w poszczególnych latach. Z tego porównania wynika, że radzimy sobie obecnie najlepiej w najnowszej historii.

Zobacz też: 40 mld zł na wydatki socjalne i kolejne na rozwój. Kwieciński: "Ten rok ma być rekordowy"

OECD daje nam 4. miejsce na świecie

W tym wieku tylko raz byliśmy tak wysoko w skali świata. Ostatnie lata to powrót do dobrej sytuacji z roku 2009.

Według OECD, który monitoruje 46 największych gospodarek świata, w bieżącym roku będziemy mieć czwarte miejsce w skali wzrostu na świecie, osiągając dynamikę 4,23 proc. PKB. Przed nami mają być tylko Chiny, Indie i Indonezja.

Z racji ostatnich zamieszek po wyborach parlamentarnych ten ostatni kraj może mieć problemy z wykonaniem prognozy wzrostu 5,1 proc. Gdyby sytuacja się tam nie uspokoiła, to możemy być nawet na światowym podium.

W Europie natomiast nie mamy sobie równych. Ale w przypadku badań OECD to nie nowina, bo na pierwszym miejscu byliśmy też w 2017 roku.

Jeszcze wcześniej pierwsze miejsce zajmowaliśmy w 2009 roku, gdy cała gospodarka światowa sypała się w kryzysie finansowym. Polska była wtedy zieloną wyspą osiągając wzrost 2,8 proc. To wszystko liczby OECD.

Według MFW drugie miejsce w Europie

W zestawieniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który badaniami obejmuje więcej państw niż OECD, bo aż 194, wynika, że bieżący rok będzie najlepszy w tym wieku, jeśli porównujemy nasz wzrost do innych krajów. I nawet 2009 rok był gorszy.

Według MFW, które prognozuje nam 3,8 proc. wzrostu, będzie to 17. największy wzrost gospodarczy na świecie i drugi w Europie. Wzięliśmy tylko te prognozy, które bazowały na prawdziwych danych z 2018 roku. Szybciej od nas, poza Chinami, Indiami i Indonezją, rosnąć mają jeszcze m.in. Egipt, Wietnam, Filipiny i Senegal. W Europie wyprzedzi nas tylko Kosowo.

To najwyższe nasze miejsce w zestawieniach MFW w tym wieku. Poprzednio najlepszy był rok 2017. To dowód, że o ile jest dobra koniunktura na świecie, to wykorzystujemy ją najlepiej w najnowszej historii. Bogatsze od nas państwa gonimy bardzo szybko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(907)
Juba
4 lata temu
Szkoda że od 2015 mamy 15 % wzrostu zachorowań na raka wsrod dzieci
Izil
4 lata temu
Miara cywilizacji kraju jest troską o człowieka i ochrona zdrowia mamy świetną gospodarkę ale ludzie są w d.....umierają masowo na raka umierają na sorach ludzie szanujcie się!!!!!!!
Senna
4 lata temu
Przepraszam bardzo ale nie przekupieni....tylko zadowoleni z rządów w końcu ktoś kto potrafi myśleć o innych
Eagle_Shadow
4 lata temu
Dawno, dawno temu Jan Pietrzak w kabarecie mówił, że za Albanią nie jesteśmy. No i to jest prawda także dzisiaj, ale .... Wyprzedziło nas Kosowo. "Oj naiwny, naiwny jak ćma, co w ogień się pcha". - - - Wow. rozwijamy się 7 x szybciej niż Niemcy. Szacun !!!! Pełny. Ale ile płacą odsetek inwestorzy kupując obligacje niemieckie, a ile polskie. Bo to chyba jest też ważny wskaźnik jakości gospodarki w dłuższej perspektywie czasowej. - - - Drogi Pies Bacy. Baca miał psa. Postanowił go sprzedać. Lubił Baca psa, więc chciał za niego okrągły milion. Napisał: sprzedam PSA za milion i kartkę umieścił na budzie. Turyści idą w góry i się dziwią. Pies za milion. Baca chyba oszalał. Ale po paru dniach wracają i nie widzą już ani kartki, ani psa. Baco gdzie jest wasz pies. Sprzedałem. Za milion? Tak. Naprawdę dostałeś milion za PSA? No tak, wziąłem dwa koty po 500. 000 - - - Miłego weekendu życzę.
Wyrób polakop...
4 lata temu
Teraz jesteśmy z Hindusami i Indonezyjczykami najszczęśliwszymi ludźmi na świecie :)))
...
Następna strona