Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Polskie firmy eksportują coraz więcej. Jedna branża warta grube miliardy

5
Podziel się:

Jak wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, eksport polskich produktów i usług notuje wzrost pomimo niekorzystnych warunków. PIE szczegółowo analizuje dynamikę eksportu w różnych branżach. Która jest najistotniejsza dla gospodarki?

Polskie firmy eksportują coraz więcej. Jedna branża warta grube miliardy
Branża motoryzacyjna "filarem eksportu" - wynika z raportu PIE (GETTY, Bloomberg)

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w najnowszym raporcie gruntownie omawia sytuację polskich eksporterów. To istotne szczególnie w kontekście złych informacji napływających z Niemiec. Zachodni sąsiad jest jednocześnie kluczowym partnerem gospodarczym Polaki jak i głównym hamulcowym odbicia w przemyśle. Jak podaje PIE, pomimo niekorzystnych warunków makroekonomicznych, polski eksport wykazuje pozytywne tendencje wzrostowe.

Największy wzrost odnotowały branże wysokich technologii, w tym elektronika i farmaceutyka. "Firmy z tych sektorów skutecznie konkurują na rynkach międzynarodowych dzięki innowacyjnym produktom" - zauważa PIE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

Dobre wyniki mimo przeszkód

Instytut zwraca uwagę, że wzrost eksportu następuje pomimo szeregu barier i wyzwań. Wśród nich wymienia m.in. zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw, rosnące koszty transportu i energii oraz niepewność geopolityczną związaną z wojną w Ukrainie.

Polscy eksporterzy wykazują dużą odporność i elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych - ocenia PIE.

Raport podkreśla również rolę małych i średnich przedsiębiorstw w stymulowaniu eksportu. Jak wskazuje PIE, firmy z sektora MŚP coraz śmielej wychodzą ze swoją ofertą na rynki zagraniczne, w tym poza Unię Europejską. Znajduje to odzwierciedlenie we wzroście ich udziału w całkowitym eksporcie.

Perspektywy na przyszłość

Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że w nadchodzących kwartałach dynamika eksportu może nieco wyhamować ze względu na słabnący popyt na głównych rynkach eksportowych. Jednocześnie jednak, jak czytamy w raporcie, długoterminowe perspektywy dla polskiego eksportu pozostają korzystne. PIE wskazuje na atuty takie jak wykwalifikowana siła robocza, konkurencyjne koszty produkcji oraz centralne położenie kraju.

Fundamentem polskiego eksportu pozostają części i akcesoria samochodowe. Wartość ich eksportu w 2023 r. wyniosła 16,7 mld EUR i 4,8 proc. udziału. Covidowe spadki były krótkotrwałe, bowiem ograniczyły się jedynie do 2020 r. (-16 proc. r/r, do 10,8 mld EUR). Polscy producenci pozostają silnie włączeni w regionalne łańcuchy dostaw - wskazują autorzy opracowania.

Raport zawiera także rekomendacje dla polityki gospodarczej ukierunkowane na dalsze wspieranie ekspansji zagranicznej polskich firm. Wśród nich znajdują się m.in. ułatwienia w dostępie do finansowania, promocja polskich marek za granicą oraz rozbudowa infrastruktury transportowej i logistycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
💥💥💥
4 tyg. temu
Niemiec profukuje w swoich montowniach na terenie rp. To nie sa polskie zaklady tylko niemieckie. Dostali zwolnienia z podatkow na wiele lat. Polak jest w swoim kraju nadal bardzo tanim wyrobnikiem. Co to jest 5tys wyplaty przy ych cenach, kosztach uslugi? Na waciki!
polka
4 tyg. temu
Co za dziwne określenia jakie to firmy, najważniejsze że nasi ludzie zarabiają. Zamknąć się w czerech ścianach i udawać, że polskie , tak się nie w dzisiejszych czasach, musi być kooperacja, nasze firmy też otwierają oddziały zagraniczne.
Prawda boli ?
4 tyg. temu
To nie polskie firmy!Zatrudnieni lecz jedynie polscy tani pracownicy , dzięki czemu generują zyski zagranicznym inwestorom ,...żałośni pismacy ;)))
kick
4 tyg. temu
Dlaczego piszecie "polskie firmy"? To kłamstwo, zgodnie z prawdą powinno być "firmy w Polsce"
hi hi ho
4 tyg. temu
A co się stało że niema tu tych co odnieśli sukces. Siedząc przed monitorem.