Notowania

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez suszę. Termin składania wniosków mija w piątek

Do piątku 29 listopada 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach z powodu suszy lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o pomoc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Lech Muszyński)

Termin składania wniosków był wydłużany. Pierwotnie nabór miał trwać do 31 października. Rolnicy, decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi, otrzymali jednak dodatkowe cztery tygodnie na złożenie wymaganych dokumentów.

Pomoc jest udzielana na każdy hektar upraw dotkniętych klęską żywiołową, w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę, wynoszą co najmniej 30 proc. danej uprawy.

Wysokość pomocy jest zróżnicowana i zależy od wielkości szkód powstałych na powierzchni danej uprawy lub od obsady posiadanych przez rolnika zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie w przypadku pomocy do użytków zielonych w gospodarstwie.

Najwyższa pomoc, w stawce 1000 zł do 1 ha, zostanie przyznana do tych upraw, gdzie szkody wyniosły co najmniej 70 proc., w tym również do wieloletnich użytków zielonych, jeżeli w gospodarstwie jest wysoka obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków. Niższa stawka pomocy, 500 zł do 1 ha, zostanie przyznana do upraw, w których szkody wyniosły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. oraz do wieloletnich użytków zielonych, gdzie szkody wyniosły co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc., jeżeli w gospodarstwie jest wysoka obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków.

Susza. Panującą suszę najdotkliwiej odczuwają rolnicy w województwie lubuskim.
Susza w Polsce. Rolnicy załamują ręce

Stawka pomocy w wysokości 500 zł na 1 ha zostanie również przyznana w przypadku szkód w wieloletnich użytkach zielonych w wysokości 70 proc., jeżeli w gospodarstwie jest niska obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków. Natomiast w przypadku szkód w wieloletnich użytkach zielonych w wysokości co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc., przy jednoczenie niskiej obsadzie zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie na 1 ha tych użytków, zostanie przyznana pomoc w wysokości 250 zł na 1 ha.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: arimr, rolnicy, susza, gospodarka, wiadomości, rolnictwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-11-2019

JosicZłożyłem papiery 09. 10.2019. A kasy i decyzji jak nie ma, to nie ma. Na koncie susza.

29-11-2019

RolnikA ja dostałem i modlę się by za rok też była susza bo wniosek chętnie złoże rolnik 20 hektarów 😉 pozdrawiam

01-12-2019

logicznyAktualnie stosowana logika wskazuje,że w pierwszej kolejności programem narodowym, gdzie występują największe braki wody należy objąć Mazury.

Rozwiń komentarze (4)