Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Pomoc suszowa. ARMiR podał planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków

5
Podziel się:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR) uruchomi pomoc dla rolników poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy. Rekompensaty pochodzić będą z budżetu krajowego. Na 3 października zaplanowany termin rozpoczęcia naboru wniosków.

Pomoc suszowa. W październiku ruszy nabór wniosków
Pomoc suszowa. W październiku ruszy nabór wniosków (iStock.com, Taglass)
bEISxCGd

Zgodnie z zapowiedziami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pomoc suszowa udzielana będzie na każdy hektar upraw, w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę, wynoszą co najmniej 30 proc. uprawy deklarowanej przez rolnika we wniosku.

Stawka pomocy będzie zróżnicowana i przewiduje się, że będzie wynosić m.in. 1000 zł w na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70 proc. danej uprawy z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej.

Zgodnie z zapowiedziami planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków to 3 października br. Dokumenty będą przyjmowały biura powiatowe ARiMR.

bEISxCGf
Zobacz także: Zobacz: Susza w Polsce. Ekspert: "Inflacja w przyszłym roku spadnie. Chyba, że znów będzie susza"

Pomoc suszowa. Stawki pomocy:

  • 1000 zł w na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70 proc. danej uprawy z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 70 proc. danej uprawy i na której obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej;
  • 250 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której powstały szkody obejmujące co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. danej uprawy i na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy lub konie wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej.

Jak zaznacza ARMiR, wypłata pomocy będzie realizowana jako pomoc "wyłączeniowa" dla gospodarstw rolnych, w których straty w dochodach wyniosą powyżej 30 proc. średniej produkcji rolnej z trzech poprzednich lat lub trzech z pięciu lat po odjęciu wartości najwyższej i najniżej albo w formule pomocy de minimis, jeżeli straty w dochodach będą wynosić nie więcej niż 30 proc. średniej produkcji rolnej danego gospodarstwa.

bEISxCGl

Co więcej, kwota pomocy będzie pomniejszona o 50 proc. tym rolnikom, którzy nie posiadają polisy ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie (z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEISxCGG
KOMENTARZE
(5)
Redaktor amat...
2 lata temu
Co to jest za instytucja ARMiR ?
Wiarygodny
2 lata temu
TO JEST TYLKO MÓWIONE ŻEBY LUDZI SKŁÓCIĆ BO Bez sensu u mojego sąsiada komisja wgl nie przyjechała bo zebrał plon jaki był i nie mogli ocenić strat, szkoda tylko, że termin przyjazdu komisji miał mieć w tym tygodniu kiedy się sieje nowe zboża wiec co mieli mu oceniać i nic nie dostanie.
mamut
2 lata temu
Dziennikarz, który to napisał pisze o instytucji, której nie ma. Do szkoły wracaj bo nie wiesz o czym piszesz
bEISxCGH
ip
2 lata temu
A krawcowa nie ma klientów...posucha.Czeka również na dary.
godgoreholic ...
2 lata temu
Rząd ma pieniądze to pomoże!