Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ponad 6 mln Polaków zapłaci więcej za śmieci. Nowelizacja ustawy śmieciowej przyjęta

52
Podziel się

Za wywóz niesegregowanych śmieci zapłacimy 2 razy więcej, niż za te posortowane - wynika z projektu nowelizacji ustawy śmieciowej, przyjętego na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Wywóz śmieci będzie droższy.
Wywóz śmieci będzie droższy. (Shutterstock.com, Dmitry Kalinovsky)
bDKprOHp

Nowelizacja ma m.in. uprościć i ujednolicić system gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach, zwiększyć kontrolę samorządów nad sposobem gospodarowania odpadami komunalnymi, czy poprawić poziom recyklingu.

Zgodnie z nowymi przepisami gminy nie będą mogły ryczałtowo rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci. Jak twierdzą przedstawiciele resortu środowiska, dotychczasowe przepisy utrudniały samorządom kontrolę nad rachunkami, co mogło prowadzić do przeszacowania kosztów odbioru odpadów.

Po wejściu w życie nowego prawa gminy będą rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci np. na podstawie masy odpadówprzekazanych do przetworzenia.

bDKprOHr
Zobacz także: Oglądaj też: Wywóz śmieci może jeszcze zdrożeć. Nawet powyżej 40 zł za osobę

Nie będzie też konieczności przekazywania odpadów komunalnych do instalacji regionalnych, co "powinno podnieść konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne, w tym ograniczenie ryzyka dokonywania zmowy cenowej" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Projekt ustawy na nowo określa także opłaty za wywóz śmieci. Za niesegregowane odpady stawka będzie dwukrotnie wyższa niż za zbierane selektywnie.

bDKprOHx

Jak szacuje ministerstwo finansów, zwiększona stawka może dotyczyć ponad sześciu milionów Polaków.

"Z badania wykonanego na zlecenie Ministerstwa Środowiska w 2018 roku wynika, że średnio 16 procent właścicieli nieruchomości nie zbiera selektywnie odpadów. Liczba mieszkańców, których zatem obejmie zwiększenie stawki opłaty to przynajmniej 6 146 080 osób " - napisano w Ocenie Skutków Regulacji.

Nowe przepisy mają promować posiadanie kompostowników. Właściciele nieruchomości, którzy przetwarzaj w ten sposób część odpadów mogą liczyć na ulgi w opłacie za wywóz śmieci. Jak duże? To zależy od gminy. Wysokość ulgi każdy samorząd będzie ustalać samodzielnie.

bDKprOHy

Nowelizacja przepisów zaostrza też kary za gospodarowanie odpadami niezgodne z prawem. Według jednego z zapisów projektu ci, którzy składują, usuwają, unieszkodliwiają, lub transportują odpady, powodując zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, dla środowiska naturalnego, muszą się liczyć z karą więzienia od trzech miesięcy do lat pięciu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKprOHS
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(52)
ja
2 lata temu
nie wszyscy zostali obdarowani 500+ czy innymi beneficjami . a jak mają żyć pozostali . Podwyżki juz dosłownie na wszystkim .
Tereska
2 lata temu
Trzeba na +500 sie złożyć, obywatele. Po jesiennych wyborach ( jak wygra podła zmiana) dopiero się zacznie, na Świeta Bożego Narodzenia będzie lament cenowy.
Piada
2 lata temu
Po wyborach można golić leszczy
bDKprOHT
Jajo
2 lata temu
Poczekajcie na wzrost cen prądu.To dopiero będzie szok.I nie pomoże 500+
seki
2 lata temu
W sklepach szaleństwo ,drożyzna i tylko podwyżki , to skończy się buntem i złość narasta.
...
Następna strona