Notowania

gospodarka
28.05.2019 18:12

Ponad 6 mln Polaków zapłaci więcej za śmieci. Nowelizacja ustawy śmieciowej przyjęta

Za wywóz niesegregowanych śmieci zapłacimy 2 razy więcej, niż za te posortowane - wynika z projektu nowelizacji ustawy śmieciowej, przyjętego na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Wywóz śmieci będzie droższy. (Fot: Dmitry Kalinovsky)

Nowelizacja ma m.in. uprościć i ujednolicić system gospodarowania odpadami komunalnymi w gminach, zwiększyć kontrolę samorządów nad sposobem gospodarowania odpadami komunalnymi, czy poprawić poziom recyklingu.

Zgodnie z nowymi przepisami gminy nie będą mogły ryczałtowo rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci. Jak twierdzą przedstawiciele resortu środowiska, dotychczasowe przepisy utrudniały samorządom kontrolę nad rachunkami, co mogło prowadzić do przeszacowania kosztów odbioru odpadów.

Po wejściu w życie nowego prawa gminy będą rozliczać się z firmami odbierającymi śmieci np. na podstawie masy odpadówprzekazanych do przetworzenia.

Oglądaj też: Wywóz śmieci może jeszcze zdrożeć. Nawet powyżej 40 zł za osobę

Nie będzie też konieczności przekazywania odpadów komunalnych do instalacji regionalnych, co "powinno podnieść konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne, w tym ograniczenie ryzyka dokonywania zmowy cenowej" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Projekt ustawy na nowo określa także opłaty za wywóz śmieci. Za niesegregowane odpady stawka będzie dwukrotnie wyższa niż za zbierane selektywnie.

Jak szacuje ministerstwo finansów, zwiększona stawka może dotyczyć ponad sześciu milionów Polaków.

"Z badania wykonanego na zlecenie Ministerstwa Środowiska w 2018 roku wynika, że średnio 16 procent właścicieli nieruchomości nie zbiera selektywnie odpadów. Liczba mieszkańców, których zatem obejmie zwiększenie stawki opłaty to przynajmniej 6 146 080 osób " - napisano w Ocenie Skutków Regulacji.

Nowe przepisy mają promować posiadanie kompostowników. Właściciele nieruchomości, którzy przetwarzaj w ten sposób część odpadów mogą liczyć na ulgi w opłacie za wywóz śmieci. Jak duże? To zależy od gminy. Wysokość ulgi każdy samorząd będzie ustalać samodzielnie.

Nowelizacja przepisów zaostrza też kary za gospodarowanie odpadami niezgodne z prawem. Według jednego z zapisów projektu ci, którzy składują, usuwają, unieszkodliwiają, lub transportują odpady, powodując zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, dla środowiska naturalnego, muszą się liczyć z karą więzienia od trzech miesięcy do lat pięciu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, śmieci, ministerstwo środowiska, rząd
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2019

janie wszyscy zostali obdarowani 500+ czy innymi beneficjami . a jak mają żyć pozostali . Podwyżki juz dosłownie na wszystkim .

28-05-2019

TereskaTrzeba na +500 sie złożyć, obywatele. Po jesiennych wyborach ( jak wygra podła zmiana) dopiero się zacznie, na Świeta Bożego Narodzenia będzie lament … Czytaj całość

28-05-2019

PiadaPo wyborach można golić leszczy

Rozwiń komentarze (52)