Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

"Popieramy energetykę jądrową". Szykuje się manifestacja w stolicy

342
Podziel się:

Manifestacja "Popieramy energetykę jądrową w Polsce" już 14 września w Warszawie. Aktywiści walczą m.in. o czyste powietrze, zażegnanie energetycznego ubóstwa i nowe miejsca pracy.

Walczą o elektrownię atomową. Szykuje się manifestacja w Warszawie.
Walczą o elektrownię atomową. Szykuje się manifestacja w Warszawie. (PAP, PAP/Wojciech Pacewicz)

14 września o godz. 13:00 spod pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie ruszy manifestacja, której hasłem przewodnim jest poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce. Najpierw odbędą się przemowy, następnie przemarsz pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie złożona zostanie petycja do rządzących. Każdy z uczestników manifestacji będzie mógł ją podpisać.

Organizatorzy z Obywatelskiego Ruchu Na Rzecz Energetyki Jądrowej zapewniają, że głównymi założeniami manifestacji jest walka o czyste powietrze w Polsce i wyjście z energetycznego ubóstwa.

"Nie chcemy umierać przedwcześnie, wdychając rtęć, metale ciężkie czy benzopiren. Chcemy dołączyć cywilizacyjnie do Europy i Ameryki Północnej, a nie być tylko geograficznie częścią Europy" - czytamy na stronie wydarzenia w mediach społecznościowych.

Jak podkreślają aktywiści, elektrownia atomowa dostarcza względnie tanią energię, wytwarzaną w sposób ekologiczny i z wydajnością nieosiągalną dla żadnej technologii bazującej na procesie spalania. Poprzez manifestacje i złożenie petycji na ręce rządzących chcą nadać zupełnie nowy impuls w technologicznym rozwoju Polski.

Twierdzą, że energia z atomu zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne, a także da nowe miejsca pracy. "Elektrownia atomowa to prąd na trzy pokolenia, dla Ciebie, Twoich dzieci i wnuków!" - czytamy na stronie wydarzenia.

Organizatorzy manifestacji, jak zaznaczają w petycji, od rządzących domagają się powołania rzecznika energetyki jądrowej w randze ministra, odpowiedzialnego za realizację projektu, a w szczególności nadzoru nad postępem prac i niedopuszczeniem do znaczących opóźnień.

Chcą też natychmiastowego uruchomienia procedury wyboru technologii dla przyszłych polskich elektrowni jądrowych, a także zapewnienia stabilnych warunków kompleksowego kształcenia kadr dla energetyki jądrowej. W petycji znalazł się też zapis o tym, by w przyszłorocznym budżecie zapewnione zostały niezbędne środki do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Zobacz także: Obejrzyj: Polska nr 1 na świecie w niechlubnej kategorii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(342)
Jerzy Lipka
4 lata temu
Elektrownia jądrowa daje energię tańszą niż węglowa czy gazowa, mimo wyższych kosztów inwestycyjnych. Ale wydajność rozszczepienia jąder atomu uranu jest miliony razy większa niż spalanie gazu, mazutu bądź węgla. Odpadów jest minimalna ilość np z elektrowni 1000 MW parę metrów sześciennych rocznie, bardzo dobrze zabezpieczonych w ołowianych pojemnikach. Możliwy jest też recykling i ponowne ich użycie w elektrowniach. Zwłaszcza tych IV generacji na neutrony prędkie. A ile odpadów mamy z wiatraków lub z elektrowni węglowych? Tysiące a nawet miliony ton. Części z nich nie da się już w nic przerobić - lekkie konstrukcje wiatraków z tworzyw sztucznych. Wykorzystanie mocy elektrowni jądrowej to w ciągu roku 90%, elektrowni wiatrowych na lądzie 17-25% na morzu 35 - 50% a fotowoltaiki 12%. Te dane mówią same za siebie.
tawarysz
4 lata temu
skąd będziemy brać paliwo uranowe i gdzie będziemy skladować ospady radioaktywne. pewnie znow bojar kaczyński będzie walil łbem o podłoge przed carem rosyjskim i placzliwie bedzie prosil o pomoc.
Marek
4 lata temu
Myślę że zamiast kupować technologię jądrową, materiały rozszczepialne i martwić się o utalizacje odpadów. Możemy te wszystkie pieniądze podatników wydać na panele PV i rozdać je Kowalskim. I niech sobie sami prąd produkują. Ale to nie jest na rękę gigantom energetyki.
internautka
4 lata temu
szwaby likwidują atomówki i opłacają manifestantów, by wymusili ich zakup czy te płatne pachołki zabiorą odpady do swoich domów? o ile podrożeje prąd po takiej inwestycji, którą zaraz unia każe zlikwidować?
Łosiniecki.
4 lata temu
No przecież elektrownia jądrowa została za Platformy Obywatelskiej budowana, no to jest, a tu takie demonstracje aktywistów tej partii. Budował ją siedem lat za stuwę miesięcznie były minister tego ugrupowania.
...
Następna strona