Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Posypią się kary za kopciuchy. Czasu zostało niewiele, a kotłów już brakuje

340
Podziel się:

Wraz z początkiem przyszłego roku w dwóch województwach zacznie obowiązywać zakaz używania nieekologicznych urządzeń. Grzywna za "kopciucha" może wynieść nawet 5 tys. zł. Spóźnialscy mogą mieć problem, bo na rynku już teraz brakuje pomp ciepła i wysokiej klasy kotłów węglowych.

Posypią się kary za kopciuchy. Czasu zostało niewiele, a kotłów już brakuje
Posypią się kary za "kopciuchy" (Shutterstock)
bEKeZseZ

Nie wymieniłeś "kopciucha"? Możesz nie zdążyć

Proces wymiany "kopciuchów" mają przyśpieszyć zakazy, które sukcesywnie będą wchodzić w życie w kolejnych województwach.Ci, którzy czekali na ostatnią chwilę z inwestycją, mogą nie zdążyć - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Okazuje się, że na rynku brakuje kotłów gazowych i węglowych, ale także pomp ciepła.

Jak przypomina "DGP", realizacja zamówienia może potrwać nawet kilka miesięcy, a zakazy używania "kopciuchów" wchodzą w życie na terenie Śląska i Podkarpacia wraz z początkiem przyszłego roku.

bEKeZsfb

Stawka jest natomiast wysoka, bo spóźnialskim grozi od 500 do nawet 5 tys. zł. Na wymianę kopciucha mieliśmy pięć lat, więc szans na odroczenie ewentualnej kary raczej nie ma.

Zobacz także: Koniec z kopciuchami, nie każdego stać na zmianę. "Program nie obejmuje najuboższych"

Jak tłumaczy Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, od 1 stycznia będzie to kwestia zero-jedynkowa: albo ktoś wymienił kocioł, albo nie.

bEKeZsfh

Nawet 5 miesięcy czekania

- Na realizację zamówienia trzeba czekać w niektórych przypadkach od kilku do nawet 20 tygodni - objaśnia Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła w rozmowie z dziennikiem.

Powodów jest kilka. Wśród nich należy wymienić dostawy półprzewodników i mikroprocesorów w czasie pandemii.

Skala zjawiska robi wrażenie, bo według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków prawie połowa źródeł ciepła na paliwa to "kopciuchy". Ekolodzy wskazują przy okazji, że w sumie do wymiany pozostało około 3 mln urządzeń pozaklasowych w domach jednorodzinnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKeZsfC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(340)
Smogpremiumbl...
5 dni temu
Właśnie dorzuciłem 3 szypy wungla do pieca. Pozdrawiam jest mi ciepło mam 24 stopnie i chodzę krókich spodenkach cały rok po domu.
Gregori 12345...
6 dni temu
Witam wszystkich to jest jak z dopłatami do piecy eko sreko niby dopłacają 50 60% g....no prawda piec kosztował mnie 8tys robota dwa tys i osprzęt około 1,5tys w sumie 11500zl załatwiania papierów trwało dwa miesiące z pokoju do pokoju z gminy do urzędu miasta ręce już opadały no ale se myślę zwrot 50%60%warto nie podaruje drogą nie chodzi po ciężkiej namolnej papierologi i czekaniu po dwóch miesiącach pach jez decyzja zwrot dofinansowanie za eko piec otwieram czytam i k......wa ręce opadły zwrot 900 zł więc nie ma co się dziwić że ludzie nie wymieniają a jak wymieniają to myślą jak ja ze włożą 8000tys a dostana zwrot 5000 nie dajcie się nabrać
York
7 dni temu
Jeśli ktoś ogląda prognozę pogody/ Polsat/ to po prognozie pokazywane są mapy smogowe. W lipcu,sierpniu ludzie nie palą w piecach a smog przez całe lato był! To co? Smog z pieców? Główne przyczyny to przemysł i samochody. W Krakowie od kilku lat nie ma pieców na węgiel a Kraków najczęściej ze smogiem!
bEKeZsfD
Piter
7 dni temu
Tak. Emeryt z emerytura 1500 złotych wymieni ogrzewanie z kopciucha na piec gazowy za 10000 zł z przyszłym rachunkiem 300 zł miesięcznie za gaz. Już widzę te kolejki do firm remontowych. A co z ludźmi którzy do gazu dostępu nie mają? Pompy ciepła? Gminy oferują dopłaty po inwestycji. Gratuluję Piskorz.
Daro
7 dni temu
Oby jak najszybciej bo już z tym smrodem nie można wytrzymać, co ciekawe to kopcà w większości Ci którym naprawdę nieźle się powodzi, widać to po samochodach na posesjach, no ale zaoszczędzą kilka złociszy.
...
Następna strona