Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Masz kominek? Musisz go zgłosić w gminie. Rusza spis kopciuchów

402
Podziel się:

Od 1 lipca samorządy zaczną spisywać listę pieców i kominków. Urzędnicy wciąż nie mają oprogramowania i sprzętu potrzebnego do obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Masz kominek? Musisz go zgłosić w gminie. Rusza spis kopciuchów
Rusza spis kopciuchów. Mamy rok na złożenie deklaracji. (Daniel Dmitriew / Forum, RM, Daniel Dmitriew / Forum)

Od początku lipca właściciele i zarządcy budynków będą musieli zgłaszać w gminie źródło ciepła, z jakiego korzystają.

Na złożenie odpowiedniej deklaracji - elektronicznie lub na piśmie - będzie 12 miesięcy.

Czasu zostało niewiele. Mimo to, jak podaje "DGP", wiele samorządów wciąż nie ma odpowiednich narzędzi do prowadzenia ewidencji źródeł ciepła.

Zobacz także: Remont, docieplenie, wymiana pieca. Minister: teraz trzeba działać, żeby w zimę się nie dusić

Szkolenia dla pracowników, którzy mają taką ewidencję prowadzić, rozpoczęły się dopiero w maju, a większość samorządów, pytana przez dziennikarzy o szczegóły zbierania i przetwarzania danych odpowiada, że "nie ma jeszcze szerszej wiedzy na temat funkcjonowania Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków".

Choć spis źródeł ciepła jest obowiązkowy i powszechny, do tej pory nie zorganizowano szerokiej kampanii informacyjnej, która by o nim informowała.

Za niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji grozi 500 zł mandatu, lub do 5 tys. złotych grzywny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(402)
Gdańsk
3 lata temu
to napiszcie urzedasy gdzie to zgłaszac ... numer telefonu, Gdańsk, wy tylko umiecie karać ...
Gdańsk
3 lata temu
to napiszcie urzedasy gdzie to zgłaszac ... numer telefonu, Gdańsk, wy tylko umiecie karać ...
oko112
3 lata temu
hahaah , chcę założyć gaz by byłe eko i wygodnie , wniosek złożony w kwietniu 2021 termin realizacji marzec 2022
emeryt
3 lata temu
dziwne . ciekawe czy samorządy mają zrobione operaty ochrony środowiska na tysiące pomontowanych na ulicach tzw poduszek berlińskich / patrz progi zwalniające / te '' nowoczesności '' zamontowane na ulicach są powodem kosmicznej emisji CO2. A tu głupawy artykuł o piecach ? Panowie samorządowcy należy zacząć od siebie i to szybko chcąc walczyć ze smogiem
Staluszek
3 lata temu
A czy minister już zatrzymał import 18mln ton węgla brunatnego z Rosji, wygląda jak kamienny ale ma parametry brunatnego. Przeżyłem zimy z czarnym dymkiem z kominów i grudkami sadzy na śniegu który z kolegami łykałem dla ugaszenia pragnienia po szaleństwach na nartach, sankach czy łyżwach, ale od 15 lat duszę się smogiem który mamy ze spalania 18mln ton brunatnego węgla z Rosji bo tani, a Polacy biedni. Gdzie Minister katalog jakości węgla wprowadzanego do handlu? Bo podział na kęsy, drobny, groszek, miał i muł to kpina z Polaków kraju o tak bogatej tradycji produkcji węgla. Laboratoria przemysłowe na uczelniach są od dawna. Dlaczego nie ustalają innych grup podziału sprzedawanego węgla. Na przykład w zależności od kaloryczności, zawartości zanieczyszczeń, parametrów emisji spalin w zależności od rodzaju pieca, dolne spalanie, górne, z dmuchawą, samoczynne bez obsługowe itd. itd.. BIEDA dla biedaków trzeba tanie badziewie bo będą spalać śmieci. Gaz z Wielkopolski rurą popłynie do NORD STREM 2 z Litwy Estonii lub Finlandii bo tam kierowany jest rurociąg z odwiertów koło Ostrowa. Zapomniałem o Łotwie. Wszystkie rury kierunkowe, infrastruktura przesyłowa-stacje przepompowni z Wielkopolski budowane są w kierunku północno-wschodnim, ale czy tam są Pawlaki co podpiszą umowy na dostawy przez ćwierć wieku przy cenie na górce. WĄTPIĘ!!!
...
Następna strona