Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Masz kominek? Musisz go zgłosić w gminie. Rusza spis kopciuchów

402
Podziel się:

Od 1 lipca samorządy zaczną spisywać listę pieców i kominków. Urzędnicy wciąż nie mają oprogramowania i sprzętu potrzebnego do obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Masz kominek? Musisz go zgłosić w gminie. Rusza spis kopciuchów
Rusza spis kopciuchów. Mamy rok na złożenie deklaracji. (Daniel Dmitriew / Forum, RM, Daniel Dmitriew / Forum)

Od początku lipca właściciele i zarządcy budynków będą musieli zgłaszać w gminie źródło ciepła, z jakiego korzystają.

Na złożenie odpowiedniej deklaracji - elektronicznie lub na piśmie - będzie 12 miesięcy.

Czasu zostało niewiele. Mimo to, jak podaje "DGP", wiele samorządów wciąż nie ma odpowiednich narzędzi do prowadzenia ewidencji źródeł ciepła.

Zobacz także: Remont, docieplenie, wymiana pieca. Minister: teraz trzeba działać, żeby w zimę się nie dusić

Szkolenia dla pracowników, którzy mają taką ewidencję prowadzić, rozpoczęły się dopiero w maju, a większość samorządów, pytana przez dziennikarzy o szczegóły zbierania i przetwarzania danych odpowiada, że "nie ma jeszcze szerszej wiedzy na temat funkcjonowania Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków".

Choć spis źródeł ciepła jest obowiązkowy i powszechny, do tej pory nie zorganizowano szerokiej kampanii informacyjnej, która by o nim informowała.

Za niedopełnienie obowiązku złożenia deklaracji grozi 500 zł mandatu, lub do 5 tys. złotych grzywny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(402)
Gdańsk
rok temu
to napiszcie urzedasy gdzie to zgłaszac ... numer telefonu, Gdańsk, wy tylko umiecie karać ...
Gdańsk
rok temu
to napiszcie urzedasy gdzie to zgłaszac ... numer telefonu, Gdańsk, wy tylko umiecie karać ...
oko112
rok temu
hahaah , chcę założyć gaz by byłe eko i wygodnie , wniosek złożony w kwietniu 2021 termin realizacji marzec 2022
emeryt
rok temu
dziwne . ciekawe czy samorządy mają zrobione operaty ochrony środowiska na tysiące pomontowanych na ulicach tzw poduszek berlińskich / patrz progi zwalniające / te '' nowoczesności '' zamontowane na ulicach są powodem kosmicznej emisji CO2. A tu głupawy artykuł o piecach ? Panowie samorządowcy należy zacząć od siebie i to szybko chcąc walczyć ze smogiem
Staluszek
rok temu
A czy minister już zatrzymał import 18mln ton węgla brunatnego z Rosji, wygląda jak kamienny ale ma parametry brunatnego. Przeżyłem zimy z czarnym dymkiem z kominów i grudkami sadzy na śniegu który z kolegami łykałem dla ugaszenia pragnienia po szaleństwach na nartach, sankach czy łyżwach, ale od 15 lat duszę się smogiem który mamy ze spalania 18mln ton brunatnego węgla z Rosji bo tani, a Polacy biedni. Gdzie Minister katalog jakości węgla wprowadzanego do handlu? Bo podział na kęsy, drobny, groszek, miał i muł to kpina z Polaków kraju o tak bogatej tradycji produkcji węgla. Laboratoria przemysłowe na uczelniach są od dawna. Dlaczego nie ustalają innych grup podziału sprzedawanego węgla. Na przykład w zależności od kaloryczności, zawartości zanieczyszczeń, parametrów emisji spalin w zależności od rodzaju pieca, dolne spalanie, górne, z dmuchawą, samoczynne bez obsługowe itd. itd.. BIEDA dla biedaków trzeba tanie badziewie bo będą spalać śmieci. Gaz z Wielkopolski rurą popłynie do NORD STREM 2 z Litwy Estonii lub Finlandii bo tam kierowany jest rurociąg z odwiertów koło Ostrowa. Zapomniałem o Łotwie. Wszystkie rury kierunkowe, infrastruktura przesyłowa-stacje przepompowni z Wielkopolski budowane są w kierunku północno-wschodnim, ale czy tam są Pawlaki co podpiszą umowy na dostawy przez ćwierć wieku przy cenie na górce. WĄTPIĘ!!!
...
Następna strona