Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Poważne zagrożenie dla samolotów. To może się skończyć dramatycznie

Podziel się:

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) ostrzega, że wielki konflikt zbrojny, jaki wybuchł na wschodzie kontynentu, stanowi poważne zagrożenie dla lotów pasażerskich — pisze "Rzeczpospolita".

Poważne zagrożenie dla samolotów. To może się skończyć dramatycznie
Zagrożeń dla samolotów wynikających z toczącej się wojny w Ukrainie jest przynajmniej 20 (Adobe Stock, JacoPoland)

Jak czytamy, EASA wyliczyła, że zagrożeń wynikających z wojny w Ukrainie jest przynajmniej 20. "I każde z nich może spowodować dramatyczne konsekwencje. Dotyczą one nawigacji, zagrożenia błędem ludzkim oraz brakami w infrastrukturze" - podaje dziennik.

Jednym z zagrożeń jest większy tłok w powietrzu, wynikający z zamknięcia znacznej części przestrzeni powietrznej. "Korytarze lotnicze dostępne dla rejsów cywilnych nie są już tak bezpieczne, jak to było przed wojną rosyjsko-ukraińską. W powietrzu pojawiło się dużo dronów. Może także się zdarzyć, że w zamkniętej przestrzeni, na skutek błędu ludzkiego znajdzie się samolot" - zaznacza.

Zobacz także: Pilot Airbusa lądował przy silnym wietrze. Świadkowie przecierali oczy ze zdumienia

Wojna w Ukrainie zagrożeniem dla cywilnych samolotów

EASA cały czas jest w kontakcie z krajowymi regulatorami w UE. "Ze względu na specyfikę tej sytuacji, wiele zagrożeń dla bezpieczeństwa lotów ma wpływ na system zarządzania ruchem i dostarczaniem usług nawigacyjnych" - zaznacza Agencja.

Dodaje, że poszczególne organizacje związane z transportem lotniczym, ale także i sama Unia Europejska, powinny dokonać głębokiej analizy wszystkich niekorzystnych czynników i podjąć odpowiednie kroki, aby ryzyko związane z podróżami lotniczymi nie było tak wysokie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl