Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KWY
|
aktualizacja

Powiało pesymizmem. GUS zbadał koniunkturę

5
Podziel się:

Czuć coraz większe ochłodzenie w polskiej gospodarce. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego lipcowy wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki kształtuje się na poziomie niższym lub zbliżonym do prezentowanego w czerwcu.

Powiało pesymizmem. GUS zbadał koniunkturę
Niemal wszystkim gałęziom biznesowym gospodarki daje się we znaki ochłodzenie koniunktury (Adobe Stock, Christopher Habermann, The Toidi)

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował nowe wskaźniki ogólnego klimatu koniunktury w polskiej gospodarce. Z tych danych wynika, że polska gospodarka wyhamowuje. Nastroje pogorszyły się prawie we wszystkich branżach.

Gospodarka zwalania. Oto jak sytuacja wygląda w poszczególnych branżach

Pogorszenie widać w przetwórstwie i przemyśle. W lipcu wskaźnik klimatu koniunktury w tej części gospodarki kształtuje się na poziomie minus 15,6. Jest niższy od notowanego w czerwcu: minus 13,0.

Nastroje nieznacznie poprawiły się w budownictwie. W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 15,2 – zbliżonym do notowanego przed miesiącem. W czerwcu wskaźnik był na poziomie minus 15,5.

W handlu hurtowym lipcowy wskaźnik wynosi minus 8,8 i jest niższy niż przed miesiącem (w czerwcu był na poziomie minus 6,2). Grosze nastroje niż przed miesiącem panują również w transporcie oraz gospodarce magazynowej. W tych obszarach lipcowy wskaźnik uplasował się na poziomie minus 6,5 (w czerwcu wyniósł minus 5,7).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w branży: zakwaterowanie i gastronomia w lipcu kształtuje się na poziomie plus 1,2 wobec plus 1,7 przed miesiącem. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania także wykazują korzystne oceny koniunktury (plus 4,4) wobec negatywnych opinii zgłaszanych przez jednostki gastronomiczne (minus 2,1).

W sektorze: informacja i komunikacja lipcowy wskaźnik kształtuje się na poziomie plus 12,2 – zbliżonym do sygnalizowanego w czerwcu (plus 11,6). Z kolei w finansach i ubezpieczeniach jest na poziomie identycznym w ubiegłym miesiącu (plus 14,1).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamożniejsi będą oszczędzać, biednym zostanie pomoc rządu. "Ręka państwa będzie coraz bardziej widoczna"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Twój nick
2 lata temu
Czyli musi być jeszcze gorzej, skoro GUS nie udało się zamachlować statystyk
jurban
2 lata temu
No pewnie, jak od kilku lat (a szczególnie od 2) Wielkie PiSuje wszystko psują, to nie ma się co dziwić. Zepsuć łatwo, naprawić trudniej. Ciekawe, kto będzie za rok rządzić tymi ziemiami między Odrą a Bugiem.
Seedo
2 lata temu
Mój nastrój jest też nienajlepszy. Oceniam go na 13%.
RoztropnyMire...
2 lata temu
Jak przeczytałem ten artykuł to aż zimno mi się zrobiło.
Mamy
2 lata temu
Efekt Glapinskiego. Tak się kończą zabawy zapałkami i gospodarka oraz kręceniem gałkami od stóp procentowych...