Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Powiaty piszą do ministerstwa finansów. Ostrzegają: możliwe ograniczenie ogrzewania

22
Podziel się:

Związek Powiatów Polskich skierował do wiceministra finansów Sebastiana Skuzy list, w którym wystąpił o zawieszenie reguł ostrożnościowych w finansach publicznych. "W obecnej sytuacji ekonomicznej nie jest możliwe wykonanie budżetu na rok bieżący. Zachowanie reguły może oznaczać konieczność drastycznych oszczędności w drugiej części roku, np. ograniczanie ogrzewania w szkołach" - uważa Związek.

Powiaty piszą do ministerstwa finansów. Ostrzegają: możliwe ograniczenie ogrzewania
"W obecnej sytuacji ekonomicznej nie jest możliwe wykonanie budżetu na rok bieżący" - alarmują powiaty. Zabraknie pieniędzy na rachunki za ogrzewanie? (PAP, Leszek Szymański)

Związek Powiatów Polskich zwrócił się do wiceministra finansów Sebastiana Skuzy z wnioskiem o przejściowe dopuszczenie do uchwalenia i tym samym wykonania budżetu deficytowego. "Ponadprzeciętne wzrosty wydatków bieżących są czynnikami niezależnymi od samorządu" - podkreślają samorządowcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja poszybuje w górę. "Najgorsze dopiero przed nami"

"O ile konserwacja jest bez wątpienia wydatkiem bieżącym, to w realiach funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego jako remonty wykonywane są również bardzo poważne prace dotyczące dróg, które nie spełniają i nie są w stanie spełnić obowiązujących warunków technicznych - tym samym nie mogą być poddane przebudowie. Analogicznie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o remonty obiektów zabytkowych. Ujmowanie takich wydatków w wydatkach bieżących zaburza rzeczywisty obraz sytuacji jednostek samorządu terytorialnego" - czytamy w liście.

ZPP apeluje o wyłączenie działania reguł ostrożnosciowych. "To konieczne, ponieważ w obecnej sytuacji ekonomicznej nie jest możliwe wykonanie budżetu na rok bieżący, jak również zaplanowania budżetu na rok przyszły bez ich naruszenia" - zauważa związek.

Powiaty w swoim liście do ministerstwa piszą także o duwcyfrowej inflacji, przez którą rosną wydatki bieżące związane np. z kosztem cen nośników energii.

"Stałość dochodów bieżących przy dynamicznym wzroście wydatków bieżących w sposób nieunikniony prowadzi do zagrożenia możliwości zrealizowania budżetu w sposób wykluczający wystąpienie deficytu bieżącego. W praktyce konieczność zachowania reguły może spowodować konieczność drastycznych oszczędności w drugiej części roku, np. ograniczanie ogrzewania w szkołach, czy ograniczenie godzin pracy jednostek organizacyjnych w celu uzyskania oszczędności w zużyciu energii elektrycznej" - czytamy w piśmie do MF.

Zawieszenie reguły albo 8 mld zł

Co jeśli zawieszenie reguł nie będzie możliwe? I tu Związek ma propozycję.

"W przypadku, gdyby takich rozwiązań nie udało się wypracować w tym roku za zasadne uznajemy wykonanie analogicznej operacji do ubiegłorocznego przekazania ogółem 8 mld zł pod koniec roku budżetowego. Umożliwiłoby to doraźne opanowanie sytuacji" - uważa Andrzej Płonka, prezesa ZPP.

Samorządy już boją się rachunków na ogrzewanie szkół i domów kultury. Konsekwencje problemów z ceną i dostępnością węgla mogą dotknąć ok. 15 milionów gospodarstw domowych w naszym kraju. Podwyżki za ciepło będą rekordowo wysokie. Wzrost może wynieść co najmniej kilkadziesiąt procent - wynika z informacji udostępnionych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
jack
3 tyg. temu
ciekawe panstwa niestać na ogrzewanie szkół czy gmin a czy nas stać na ogrzewanie nikt nas się nie pyta tylko mamy zakładać pompy ciepła tylko kto zapłaci nam za nie to szkoły też niech założą pompy ciepła to takie ekologiczne i tanie tanie gminy zakładają ogrzewania ekologiczne tanie i ogrzewają szkoły nas zmuszają a szkoły zamykają tak oszukuje panstwo społeczenstwo ropa na swiatowych rynkach tanieje a u nas drożeje i jj
jjj
2 miesiące temu
No moim zdaniem co jak co ale szkola i edukacja powinny miec priorytet. Najdluzej na swiecie trwajaca psuedo nauka zdalna totalnie zniszczyla dzieci.
Kazio
2 miesiące temu
Najpierw demokracja potem dobrobyt
Epine
2 miesiące temu
A może ograniczenie wynagrodzenia starostów i podległych polityków
myslenie boli...
2 miesiące temu
Polska ma węgla na 200 lat i nie jest go wstanie wydobywać i porodukować energię ? Szaleństwo marionetek politycznych z roznych partii. W PRLu wydobywalismy kilka razy więcej wegla
...
Następna strona