Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Powrót do szkół. Niedzielski: rząd rozpatruje różne scenariusze, dwa równie prawdopodobne

94
Podziel się:

Do września wszyscy chętni powinni zostać zaszczepieni – powiedział Adam Niedzielski. Zapytany o scenariusze, jakie rozważa rząd w związku z powrotem do szkół, powiedział, że wybór nastąpi między utrzymaniem obecnych ograniczeń a poluzowaniem ich w odniesieniu do dzieci z klas 1-3. Obie opcje są na tę chwilę tak samo prawdopodobne.

Powrót do szkół. Niedzielski: rząd rozpatruje różne scenariusze, dwa równie prawdopodobne
Adam Niedzielski uważa, że do września wszyscy chętni zostaną zaszczepieni

Adam Niedzielski przyznał w programie "Sprawdzam" w TVN24, że nie jest w stanie powiedzieć, czy po 17 stycznia obostrzenia będą ograniczane. Zaznaczył kilkakrotnie w trakcie rozmowy, że nie chce spekulować w tym temacie. Zapytany wprost, czy rząd ma na stole trzy scenariusze: pozostawienie obostrzeń w obecnym kształcie, luzowanie i zniesienie – odparł, że według jego oceny brane najbardziej pod uwagę są dwa inne scenariusze.

- Na stole są dwie inne opcje: utrzymanie poziomu obecnego reżimu oraz puszczenie dzieci z klas 1-3 do szkoły, ale nie w skali całego kraju, lecz w regionach charakteryzujących się niskimi wskaźnikami zakażeń – powiedział Adam Niedzielski.

Prowadzący zapytał ministra, czy rząd ustalił roboczo jakiś próg dziennych zachorowań, przy zachowaniu którego możliwy będzie powrót do szkół. Niedzielski odparł, że "roboczo stawiamy sobie, że jeśli będzie powyżej 10 tys., to na pewno nie będą przywrócone".

Zobacz także: Prof. Zajkowska: tempo szczepienia przyspieszy

Nie odpowiedział wprost, czy w związku z różną skalą trudności pandemicznych w różnych regionach rozważany jest na nowo podział Polski na trzy strefy charakteryzujące się różną skalą ograniczeń. Przyznał natomiast, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

- Południe ma moment, w którym pojawia się spadek liczby nowych przypadków. Trudno w kontekście takiego zróżnicowania sytuacji myśleć o tym, że dobrym rozwiązaniem jest rozwiązanie uniwersalne – powiedział minister.

Zapytany został również o program szczepień. Wprawdzie po 15 stycznia rozpoczną się zapisy wszystkich uprawnionych do szczepień z pierwszej grupy, ale minister przyznał, że pierwszeństwo będą mieli najstarsi Polacy.

- Chcemy dokonać wyboru w ramach pierwsze grupy i będzie dotyczył roczników najbardziej zaawansowanych wiekowo. To nie jest przypadkowe, bo szczepiąc najbardziej zagrożonych, dopuszczamy do sytuacji, że pandemia wprawdzie nie zniknie, ale stanie się mniej śmiertelna – powiedział.

Jego zdaniem program szczepień powinien być realizowany na tyle sprawnie, że "do września wszyscy chętni powinni zostać zaszczepieni".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(94)
Smutne
2 lata temu
Rząd zawsze coś mierzy i warzy tylko nigdy nie wiadomo na podstawie jakich danych,nie wiadomo też czy to wymierzenie będzie miało minimalny trwały skutek. To jakby rząd losował .... Co dalej
kassie
2 lata temu
Macie słuchać ludzi albo wynocha do dymisji!
ZK590
2 lata temu
Mam pomysł. Nauczyciele bronią jak Częstochowę obecny stan rzeczy czyli luksusu wynikającego z zamkniętych już 3 rok szkół a górale żądają otwarcia turystyki. Zlikwidować szkoły i z Polski zrobić całoroczny kurort pt. "wieś tańczy i śpiewa"
fop
2 lata temu
robię wielką kupę na testy na szczepionki na pandemię i na rządzących
majamama
2 lata temu
podstawa programowa jest tak idiotyczna i przeładowana że tych co to pisali powinno się wysłać do więzienia bo niszcza dzieciom umysły. Nie wierzycie? to każcie napisać dziecku w 8 klasie opowiadanie na 100 słów z angielskiego. Nie uda się tak ich uczą. Trudne? to kazcie podzielić na kartce dwie liczby z przecinkiem. 1 na 10 moze to zrobi. Tak uczą w polskiej dennej szkole. Polska szkoła to nędza i wstyd.
...
Następna strona