Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pożyczki dla MŚP. Nowy punkt na mapie Centrów Obsługi Przedsiębiorców

Kolejne, piąte już Centrum Obsługi Przedsiębiorców powstało w Lublinie. Agencja Rozwoju Przemysłu tworzy sieć punktów, w których małe i średnie firmy mogą liczyć na doradztwo ekspertów oraz wsparcie w formie pożyczek, leasingu czy faktoringu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Firmy z Lubelszczyzny i Podkarpacia uzyskają wsparcie w zakresie inwestycji, rozwoju czy uzupełnienia kapitału obrotowego.

Materiał przygotowany we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu

W ciągu roku Centra Obsługi Przedsiębiorców powstawały we Wrocławiu, Katowicach, Gdyni i Poznaniu. Wkrótce na tej mapie znajdzie się także Białystok. I choć ARP początkowo zakładała utworzenie sześciu centrów, to – z uwagi na duże zainteresowanie – nie wyklucza uruchomienia jeszcze jednego punktu, tym razem w Warszawie.

– Tego rodzaju ośrodki powinny powstawać jak najbliżej przedsiębiorców. Jako ministerstwo, odpowiedzialne za funkcjonowanie m.in. specjalnych stref ekonomicznych, nie chcemy już wspierać inwestycji zagranicznych w Polsce, ale właśnie małe i średnie firmy – zapowiada Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Obejrzyj: ARP Lublin - Centrów Obsługi Przedsiębiorców

Pomoc dla Rabki i i Staropolanki

Lubelski COP mieści się w nowoczesnym budynku przy ul. Spokojnej.

Tu firmy z Lubelszczyzny i Podkarpacia uzyskają wsparcie w zakresie inwestycji, rozwoju czy uzupełnienia kapitału obrotowego.

– Chcemy otwierać ARP na kontakt z przedsiębiorcami. Nie chcemy zamykać się w warszawskiej szklanej wieży, nasi eksperci działają w terenie, dobierając najlepsze instrumenty wsparcia dla firm. Jesteśmy otwarci na każdego przedsiębiorcę, nie zamykamy się na żadną branżę – zapewnia Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

W lubelskim COP, podobnie jak w pozostałych centrach, przedsiębiorcy mogą zaciągnąć pożyczkę inwestycyjną, obrotową, restrukturyzacyjną, na sfinansowanie kontraktów czy zapewniającą płynność w związku z dobrowolnym poddaniem się procedurze split payment (podzielonej płatności).

Z tej oferty przedsiębiorcy chętnie korzystają. W ciągu pierwszego roku działania centra udzieliły 91 pożyczek (część umów jest jeszcze w trakcie negocjacji) na łączną kwotę 541 mln zł. Dzięki COP w 2019 roku agencja przygotowała i zawarła czterokrotnie więcej umów z MŚP niż rok wcześniej, a kwota udzielonych sektorowi pożyczek wzrosła 6-krotnie.

W Katowicach z 5-milionowej pożyczki skorzystała m.in. firma Meble Bugajski, a Uzdrowisko Rabka pożyczyło 500 tys. zł. W Gdyni umowę na 9,5 mln zł podpisała firma MMI, producent i dystrybutor autobusów. We Wrocławiu wparcie w wysokości 19 mln zł uzyskał producent wody mineralnej Staropolanka, a w Poznaniu po 10 mln zł pożyczki sięgnęła firma rob-tech, świadcząca wysokospecjalistyczne usługi z zakresu robotyki i budowy maszyn.

Koniec problemów z płynnością

Uzupełnieniem oferty pożyczkowej centrów jest leasing. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji specjalistyczne wyposażenie, maszyny i urządzenia, które instytucje finansowe zaliczają do trudnych do uzyskania w leasingu. Są to m.in. maszyny budowlane, przemysłowe, w tym spożywcze, sprzęt IT czy górniczy. Z oferty ARP Leasing skorzystały Fabryka Pojazdów Szynowych (umowa na kwotę 1,5 mln zł) oraz ocynkownia Inofama (600 tys. zł).

W COP-ach agencja oferuje także usługę faktoringu (wykupu nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw) dla MŚP, które mają problemy z płynnością oraz trudności w dostępie do zewnętrznego finansowania.

Firmy, które zgłoszą się do centrum mogą również skorzystać z usługi International Desk. Przedsiębiorcy zainteresowani eksportem swoich towarów znajdą w COP informacje na temat instrumentów wspierających eksport, oferowanych przez Grupę Polskiego Funduszu Rozwoju, w tym m.in. ubezpieczenia eksportu czy sfinansowania promocji zagranicznej.

Lublin na fali

Według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o stanie sektora MŚP województwo lubelskie i podkarpackie są na końcu rankingu przedsiębiorczości (ranking uwzględnia m.in. liczbę firm na 1000 mieszkańców, przychody, przeciętne wynagrodzenie czy nakłady inwestycyjne).

Z drugiej strony firmy z obu regionów zajmują wysoką pozycję, jeśli chodzi o trwałość funkcjonowania. Po pierwszym roku działalność nadal prowadzi 68,9 proc. MŚP z Lubelszczyzny i 71,6 proc. z Podkarpacia.

Podkarpacie odnotowało też w 2018 roku (ostatnie dane GUS) rekordowy na skalę kraju wzrost PKB – 7,8 proc. Województwo wciąż jednak zajmuje przedostatnią pozycję wśród wszystkich województw. Lubelskie jest na trzecim miejscu.

– Nie ma lepszego miejsca na obecność ARP niż Lublin. To miasto rozpędza się i ostro idzie do przodu. I to właśnie na przedsiębiorcach, także z sektora MŚP, opiera się rozwój województwa. Jako samorząd deklarujemy ścisłą współpracę. Wszystko po to, by być jeszcze bliżej przedsiębiorców, by ich inspirować i wspierać. Wierzę, że wiele firm skorzysta z tej oferty – nie ma wątpliwości Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Materiał przygotowany we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-04-2020

KiedyNo kupiłbym maszynę do produkcji maseczek. Ale pewnie rząd ją zarekwiruje na granicy, a jak nie zarekwiruje to każe mi maseczki sprzedawać poniżej … Czytaj całość

07-04-2020

RajaA w mazowieckim, dla małych firm, notujących spadek obrotów, nie uruchomione zostało żadne wsparcie do wynagrodzeń pracowników. ŻADNE !!!

08-04-2020

AgaW lubuskim również nie ma środków w urzędach pracy na dofinansowanie do stanowisk pracy

Rozwiń komentarze (16)