Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. Na czym polegają, kogo dotyczą i od kiedy?

2
Podziel się:

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) nazywane są mianem nowej rządową rewolucji emerytalnej. Podpowiadamy, kogo obejmie program i od kiedy.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - nowa rządowa rewolucja emerytalna
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - nowa rządowa rewolucja emerytalna (Fotolia)

W znowelizowany kodeks pracy w nowym roku wprowadzono m.in. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Od początku lipca część pracowników zostanie poinformowanych o potrąceniu 2 proc. pensji brutto właśnie na PPK.

Pieniądze te zasilą wybrany przez pracodawcę fundusz inwestycyjny. Dodatkowo pracodawca będzie dopłacał do PPK kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika a państwo raz w roku dołoży do tej kwoty 240 zł.

Pracodawcy otrzymają możliwość także zwiększenia kwoty potrącanej z pensji na cel emerytalny do 4 proc. Równocześnie pracodawca podwyższy swój wkład do tej samej wysokości.

Zobacz także: Zobacz: Ekonomista: niewielu Polaków na początku opuści PPK, choć nie mają zaufania do tego programu

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Kogo dotyczy nowy program?

Od 1 lipca Pracownicze Plany Kapitałowe objęły pracowników zatrudnionych w dużych firmach - co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. W dalszej kolejności (do 2021 r.) program obejmie małe i średnie firmy, a także pracowników budżetówki.

Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolnym. Pracownik zostanie automatycznie do nich zapisany, jednak będzie miał możliwość wycofania się z nich.

- Dla osób, które zarabiają niewiele, oszczędzanie w PPK to super opłacalna inwestycja. Wpłacając 15 zł, dostaje się blisko 70 zł, czyli 840 zł rocznie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Jak dodał, PPK to program, z którego można w każdej chwili skorzystać. - Mniej korzystne jest, jeśli nie dotrwamy do wieku 60 lat, ale jeśli dotrwamy, to wypłacamy całość - zaznaczył Marczuk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
mexol
3 lata temu
u nas mało kto w ogóle słyszał o ppk ale w sumie nie widać żeby masowo ludzie się wypisywali z tego programu
jadka
3 lata temu
już przecież w niektórych firmach obowiązuje ten program i co ? Moi znajomi jakoś nie narzekają i odkładają sobie w ten sposób kasę. Część się wypisała ale w końcu mogą robić co chcą ze swoim uczestnictwem