Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

PPK. Sejm zgodził się na zniesienie limitu 30-krotności

45
Podziel się:

230 posłów poparło zmianę ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która znosi limit wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tym samym Sejm otworzył furtkę do zniesienia limitu 30-krotności dla wyliczania składek emerytalnych w systemie powszechnym.

Limit 30-krotności obowiązuje przy wyliczaniu składek do ZUS
Limit 30-krotności obowiązuje przy wyliczaniu składek do ZUS (East News, East News)

Choć ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie z początkiem roku, to system PPK formalnie zacznie działać 1 lipca 2019 r. Przez kilka kolejnych miesięcy największe firmy będą musiały wybrać instytucję prowadzącą PPK. Do stycznia 2021 r. w półrocznych odstępach obowiązek ten będzie obejmował coraz większe firmy oraz sferę budżetową.

Od chwili przystąpienia do PPK w zakładzie pracy, zatrudniony będzie oddawał część swojej pensji na rzecz oszczędności emerytalnych, do których dopłacą zarówno pracodawcy, jak i państwo. Posłowie podczas dzisiejszego głosowania zgodzili się jednak, by składka była wyliczania niezależnie od wysokości pensji – tj. znieśli znany z powszechnego systemu limit 30-krotności podstawy wyliczenia składek. Od nadwyżki nie odprowadza się składek do ZUS, jednak do PPK już tak.

W ten sposób Sejm otworzył sobie drogę do zapisanego w Wieloletnim Planie Finansowym pomysłu zniesienia 30-krotności w systemie ZUS-owskim. Już raz rządzący próbowali ten limit znieść, jednak Trybunał Konstytucyjny uchylił ustawę ze względy na błędy procesu legislacyjnego.

Zobacz także: Oglądaj też: Zniesienie limitu składek na ZUS. Minister Emilewicz jest przeciw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
deronka
5 lata temu
Pieniądze w PPK nie będa uznane za publiczne,to teraz inne czasy i inne funkcjonowanie samego PPK. Będą to prywatne środki które będziemy włacać i będą dziedziczne .Nie można tak po prostu czegoś zmienić.
Amarka
5 lata temu
Raczej nie będa uznane za publiczne bo sam je sobie wpłacisz. Tu nie będzie żadnego podziału jak w OFE.Gdzie dzielono składkę ZUS.
boss
5 lata temu
No i dobrze, nie znam się za bardzo na tym ale wydaje mi się że nie ma co krytykować bo niektóre pomysły są całkiem dobre, w końcu ktoś pomyślał o przyszłych emerytach wprowadzając ppk
kawija
5 lata temu
Dlaczego ma ktoś zabrać te pieniądze.Przecież to nie wolnoamerykanka?PPK jest dobrym wyjściem,dzięki któremu będziemy mieli możliwość oszczędzania dodatkowej kasy na przyszłe emerytury. Nie czarujmy się musimy zacząć oszczędzać bo nasze emerytury będą liche.
anik
5 lata temu
Każdy chce mieć oszczędności, a nikt nie chce uczestniczyć w ppk. No to jak? Będziemy dostawali dodatkowe pieniądze od państwa i pracodawcy, a wiele osób tak po prostu chce się wypisać. Ja tego kompletnie nie rozumiem, no ale w końcu jest dobrowolność
...
Następna strona