Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
16.05.2019 21:34

PPK. Sejm zgodził się na zniesienie limitu 30-krotności

230 posłów poparło zmianę ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która znosi limit wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tym samym Sejm otworzył furtkę do zniesienia limitu 30-krotności dla wyliczania składek emerytalnych w systemie powszechnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Limit 30-krotności obowiązuje przy wyliczaniu składek do ZUS (Fot: East News)

Choć ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie z początkiem roku, to system PPK formalnie zacznie działać 1 lipca 2019 r. Przez kilka kolejnych miesięcy największe firmy będą musiały wybrać instytucję prowadzącą PPK. Do stycznia 2021 r. w półrocznych odstępach obowiązek ten będzie obejmował coraz większe firmy oraz sferę budżetową.

Od chwili przystąpienia do PPK w zakładzie pracy, zatrudniony będzie oddawał część swojej pensji na rzecz oszczędności emerytalnych, do których dopłacą zarówno pracodawcy, jak i państwo. Posłowie podczas dzisiejszego głosowania zgodzili się jednak, by składka była wyliczania niezależnie od wysokości pensji – tj. znieśli znany z powszechnego systemu limit 30-krotności podstawy wyliczenia składek. Od nadwyżki nie odprowadza się składek do ZUS, jednak do PPK już tak.

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS system boleśnie odczuje w przyszłości
Zniesienie 30-krotności. Rząd wraca do pomysłu i chce wyciągnąć z portfeli najbogatszych 5,1 mld zł

W ten sposób Sejm otworzył sobie drogę do zapisanego w Wieloletnim Planie Finansowym pomysłu zniesienia 30-krotności w systemie ZUS-owskim. Już raz rządzący próbowali ten limit znieść, jednak Trybunał Konstytucyjny uchylił ustawę ze względy na błędy procesu legislacyjnego.

Oglądaj też: Zniesienie limitu składek na ZUS. Minister Emilewicz jest przeciw

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-05-2019

ObserwatorUwaga pieniądze zgromadzone w PPK mogą w każdym momencie zostać uznane za publiczne przez sterowany trybunał konstytucyjny tak jak OFE. Ludzie jak … Czytaj całość

16-05-2019

ekonom.Spoko przyjdzie PO_KO i zmieni prawo tak aby zabrać wszystkie składki które zgromadzą Polacy.

16-05-2019

m-53Nie widzę związku składek na PPK ze składkami na ZUS. To chyba fantazje pana redaktora

Rozwiń komentarze (45)