Notowania

ppk
18.10.2019 10:44

PPK. Sprawdź, na czym polega system oszczędzania i czym różnie się od OFE

Nie tak dawno rząd zaproponował całkowicie nową formę odkładania oszczędności na poczet przyszłej emerytury, różniącą się w zasadniczym stopniu od Otwartych Funduszów Emerytalnych (OFE). Sprawdź, która opcja okaże się korzystna dla ciebie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PPK. Sprawdź, na czym polega system oszczędzania i czym różnie się od OFE

PPK. Sprawdź, na czym polega system oszczędzania i czym różnie się od OFE

Aż dwadzieścia instytucji w Polsce oferuje przedsiębiorcom prowadzenie rachunków w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jednocześnie co trzeci pracodawca zdecydował się na ofertę PZU - wynika z danych PFN. Na czym właściwie polega różnica między PPK a OFE?

Kiedy powstawał Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE), jego pomysłodawcy ustalili, że osoby urodzone po 1968 roku obowiązkowo muszą wybrać fundusz i zawrzeć z nim umowę. Tym samym cii, którzy tego nie zrobili, do konkretnego OFE byli przydzielenia w drodze losowania. Przypomnijmy, że OFE było obowiązkowe do 2014r. Inaczej jest w przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nowy program jest całkowicie dobrowolny dla wszystkich zatrudnionych osób.

Przed paroma dniami Paweł Borys, piastujący stanowisko prezesa PFN, ocenił, że przeciętny wynik partycypacji pracowników w pierwszym etapie PPK na poziomie 40-50 proc. byłby wyjątkowym dobrym rezultatem. Jednocześnie ściął swoje długoterminowe oczekiwania, co do udziału Polaków w PPK.

Oglądaj: PPK dla przedsiębiorców. Ekspert zaskakuje pomysłem

PPK. Sprawdź, na czym polega system oszczędzania i czym różnie się od OFE

Wolny wybór w kwestii doboru systemu sprawia, że z PPK łatwo jest odstąpić, nie zamykając sobie drogi możliwego powrotu. Wystarczy złożyć wniosek o dokonywanie wpłat do tego PPK. Tym samym pracownicy między 55 a 70 rokiem życia nie są zapisywani do programu z automatu, choć mogą do niego przystąpić na swój wniosek. Ponadto z założenia PPK nie pochłania pieniędzy z ZUS-u. Tym samym wypłacane nam pieniądze będą stanowić dodatek do emerytury, na którą składki płacimy do ZUS-u.

Z kolei w przypadku otwartych funduszy emerytalnych środki odkładane na emeryturę były częścią obowiązkowej składki emerytalnej odprowadzanej do ZUS (osoby oszczędzające w OFE nie odkładały zatem na emeryturę nominalnie więcej niż gdyby to robiły nie przystępując do OFE).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

GULAPolega to na tym, że pis ściąga kasę na ich konto i obiecuje, że będzie dopłacał do emerytur za 20 lat. Po drodze jednak zdarzy sprzedać Polskę i 50 … Czytaj całość

17-10-2019

QuiZaufanie buduje się dziesięcioleciami. Kolejny system emerytalny, który ludzie zaakceptują możecie próbować wprowadzać za 20-30 lat, my bardzo dobrze … Czytaj całość

04-11-2019

Tu jest Polska.PPK byłoby dobrym rozwiązaniem gdyby były sądy Sądy z prawdziwego zdarzenia a nie Neumana. Wygrywa PO i po pieniądzach. W Sądzie nikt nie wygra jak z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)