Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Praca. Co szósty absolwent bez zatrudnienia. Wiele krajów i tak może nam pozazdrościć

14
Podziel się

W zeszłym roku firmy ograniczały programy praktyk i staży, więc studenci i młodzi absolwenci nie mogli zdobyć doświadczenia zawodowego. Będzie się to na nich mściło jeszcze w tym roku.

Praca. Co szósty absolwent bez zatrudnienia. Wiele krajów i tak może nam pozazdrościć
Obecna sytuacja nie sprzyja szukaniu pracy. Im mniejsze doświadczenie zawodowe, tym kandydatowi jest trudniej (Pixabay)
bDTvkItN

Informacja o tym, że co szósty absolwent szkoły średniej, który nie chce kontynuować studiów, bądź uniwersytetu, pozostaje bez pracy, może zaniepokoić. Gdyby jednak przedstawić ją inaczej, tzn. że wskaźnik zatrudnienia absolwentów wynosi w Polsce 84 proc. i jest tylko o 6, 7 punktu proc. niższy niż w Niemczech czy Holandii, sytuacja nie wygląda aż tak dramatycznie. Hiszpanie czy Włosi, w których skutki pandemii uderzyły znacznie mocniej niż w nas, mogą pozazdrościć.

Mimo wszystko to, że co szósty kończący naukę nie może znaleźć pracy, jest problemem. W dużej mierze, jak zauważa "Rzeczpospolita", wynika to z tego, że pracodawcy wymagają doświadczenia nawet od kandydatów stawiających na rynku pracy pierwsze kroki. W czasie pandemii, gdy firmy zrezygnowały z programów staży i praktyk, jest to bardzo utrudnione.

bDTvkItP

W 2020 roku znacznie trudniej było znaleźć pracę w gastronomii czy turystyce, a to obszary, w których niemal tradycyjnie szlify zawodowe zbierają młodzi ludzie. W sytuacji, gdy wielu pracodawców nie chce szkolić nowych pracowników, nawet doświadczenie z pracy w restauracji czy recepcji hotelowej jest atutem.

Zobacz także: Te firmy zatrudniają. Gdzie znaleźć pracę?

Jakie są perspektywy dla absolwentów na najbliższe miesiące? Artur Skiba, prezes firmy doradczej Antal International, przyznał, że "nie przewiduje tragicznej sytuacji, ale na pewno będzie trudniej".

bDTvkItV

- Oczekujemy wzrostu stopy bezrobocia o 1-2 punkty procentowe, a grupą najbardziej narażoną na negatywne efekty kryzysu pandemicznego są właśnie ludzie młodzi – powiedział Skiba w rozmowie z "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTvkIuq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Don Jaroslao
2 miesiące temu
Polska jest obecnie na pierwszym miejscu wśród dużych krajów Unii z najbardziej nieprzejrzystymi finansami. Przed nami znalazł się tylko Cypr
Iwona
2 miesiące temu
Jacy biedni! Znajomy mechanik samochodowy ma trzech uczniów nauki zawodu. Jak tylko ogłosili "lokdaun" to dwóch przyszło z informacją, że nie będą chodzili na praktyki. Na pytanie dlaczego padła odpowiedź - bo nie muszę.
t55
2 miesiące temu
Tak zazdroszcza nam , chyba emigrantow...... Niemcy,UK, cala Skandynawia pelnz Polakow
bDTvkIur
PPPPPP
2 miesiące temu
"nawet doświadczenie z pracy na recepcji hotelowej jest atutem". Wypraszam sobie. Sama pracuję na recepcji w trzygwiazdkowym hotelu i wiem jak dużo pracy mają recepcjoniści. Nie wiem w czym pani w biurze jest lepsza od osoby pracującej na recepcji? Chyba w tym, że wie jak przez pół dnia pić kawę i być opryskliwą dla każdego człowieka.
Olda
2 miesiące temu
Taaa więcej Ukraińców, szkoły zawodowe, uczyć zawodu,