Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AKL
|
aktualizacja

Praca w Polsce. Białorusini szukają zajęcia nad Wisłą

255
Podziel się:

Średnio 2 tys. Białorusinów przekracza dziennie granicę z Polską. Coraz większą grupę stanowią osoby przyjeżdżające do naszego kraju w celach zarobkowych. Jak wynika z danych Grupy Progres sierpień był kolejnym miesiącem, w którym wzrosła liczba Białorusinów pracujących w Polsce – było ich o 11 proc. więcej niż w lipcu.

Praca w Polsce. Białorusini szukają zajęcia nad Wisłą
Białorusini coraz częściej szukają zatrudnienia w Polsce (PAP)

Na Białorusi płaca minimalna wynosi ok. 500 zł, a przeciętne wynagrodzenie niecałe 1 800 zł, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej Białorusinów szuka pracy w Polsce. Za pracę tymczasową w trybie 40 godz. tygodniowo Białorusini emigrujący do nas w celach zarobkowych otrzymują od 2 720 zł brutto do nawet 4 800 zł brutto.

Jak wynika z danych MSWiA, w I kwartale 2020 r. szacunkowa liczba przekroczeń granicy miedzy Polską a Białorusią wynosiła 1,914 mln, w tym aż 87,9 proc. stanowili Białorusini, a jedynie 12,1 proc. Polacy.

Zobacz także: Kontrole w firmach, które dostały pomoc. "Do tego jesteśmy zobowiązani"

Grupa Progres wskazuje za to, że powolny wzrost liczby Białorusinów pracujących w Polsce rozpoczął się w czerwcu – było ich o 4 proc. więcej niż w maju 2020 r. (zdecydowanie najgorszy miesiąc, jeśli chodzi o liczbę obywateli Białorusi zatrudnionych w Polsce). W lipcu i sierpniu odnotowano kolejny wzrost. W ubiegłym miesiącu w naszym kraju pracowało o 28 proc. więcej Białorusinów niż w maju 2020 r.

– Nasze dane wskazują, że w 2020 r. Białorusini poniżej 40 roku życia są najbardziej aktywni zawodowo w naszym kraju i to oni wybierają Polskę jako kierunek emigracji zarobkowej. Pod koniec sierpnia 2020 r. w grupie pracowników z Białorusi najwięcej osób - aż 62 proc. - było w przedziale wiekowym 21-39 lat – mówi Izabela Lubińska, Kierownik Działu Kadr i Płac w Grupie Progres.

– Jeśli chodzi o płeć, to najczęściej aktywność zawodową w Polsce podejmują Białorusinki między 21 a 29 rokiem życia i 40 a 49 rokiem życia – stanowią w sumie 59 proc. pracujących kobiet z Białorusi. W przypadku mężczyzn najczęściej pracują osoby między 21 a 29 i 30 a 39 rokiem życia – w sumie 63 proc. wszystkich panów z Białorusi zatrudnionych w Polsce – zaznacza Izabela Lubińska.

Wynagrodzenie Białorusinów, którzy w naszym kraju pracują tymczasowo zaczyna się od 17 zł brutto za godzinę, choć są i tacy, którzy zarabiają 30 zł za godzinę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rynek pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(255)
qw
2 lata temu
lepiej jeden białorusin niz 10 ukrainców
marko504
2 lata temu
nikt ich tu nie chce!!!!! nastepni po ukraincach bede prace zabierali zanizajac stawki
kulawy gęsior
2 lata temu
Herzlich Willkommen!
Autmex
2 lata temu
To bardzo dobra informacja!!! Po pierwsze potrzebujemy młodych zdolnych ludzi, po drugie tylko tak wyrwiemy Białoruś z łap Putina!!! To co gada Morawiecki jest przeciwskuteczne, za to przyjmowanie Białorusinów do pracy daje nam szansę wreszcie odwrócić kartę historii i powrót narodu Białoruskiego do macierzy!!!
Darek
2 lata temu
Brawo, potrzebujemy mlodych pracowitych ludzi, Polska spokojnie moze miec 80 mln obywateli, Niemcy maja 70 na podobnej przestrzeni a to zdecydowanuie glupszy narod niz my.
...
Następna strona