Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
AKL
|

Praca w Polsce. Białorusini szukają zajęcia nad Wisłą

255
Podziel się:

Średnio 2 tys. Białorusinów przekracza dziennie granicę z Polską. Coraz większą grupę stanowią osoby przyjeżdżające do naszego kraju w celach zarobkowych. Jak wynika z danych Grupy Progres sierpień był kolejnym miesiącem, w którym wzrosła liczba Białorusinów pracujących w Polsce – było ich o 11 proc. więcej niż w lipcu.

Praca w Polsce. Białorusini szukają zajęcia nad Wisłą
Białorusini coraz częściej szukają zatrudnienia w Polsce (PAP)
bEKewasB

Na Białorusi płaca minimalna wynosi ok. 500 zł, a przeciętne wynagrodzenie niecałe 1 800 zł, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej Białorusinów szuka pracy w Polsce. Za pracę tymczasową w trybie 40 godz. tygodniowo Białorusini emigrujący do nas w celach zarobkowych otrzymują od 2 720 zł brutto do nawet 4 800 zł brutto.

Jak wynika z danych MSWiA, w I kwartale 2020 r. szacunkowa liczba przekroczeń granicy miedzy Polską a Białorusią wynosiła 1,914 mln, w tym aż 87,9 proc. stanowili Białorusini, a jedynie 12,1 proc. Polacy.

Zobacz także: Kontrole w firmach, które dostały pomoc. "Do tego jesteśmy zobowiązani"
bEKewasD

Grupa Progres wskazuje za to, że powolny wzrost liczby Białorusinów pracujących w Polsce rozpoczął się w czerwcu – było ich o 4 proc. więcej niż w maju 2020 r. (zdecydowanie najgorszy miesiąc, jeśli chodzi o liczbę obywateli Białorusi zatrudnionych w Polsce). W lipcu i sierpniu odnotowano kolejny wzrost. W ubiegłym miesiącu w naszym kraju pracowało o 28 proc. więcej Białorusinów niż w maju 2020 r.

– Nasze dane wskazują, że w 2020 r. Białorusini poniżej 40 roku życia są najbardziej aktywni zawodowo w naszym kraju i to oni wybierają Polskę jako kierunek emigracji zarobkowej. Pod koniec sierpnia 2020 r. w grupie pracowników z Białorusi najwięcej osób - aż 62 proc. - było w przedziale wiekowym 21-39 lat – mówi Izabela Lubińska, Kierownik Działu Kadr i Płac w Grupie Progres.

bEKewasJ

– Jeśli chodzi o płeć, to najczęściej aktywność zawodową w Polsce podejmują Białorusinki między 21 a 29 rokiem życia i 40 a 49 rokiem życia – stanowią w sumie 59 proc. pracujących kobiet z Białorusi. W przypadku mężczyzn najczęściej pracują osoby między 21 a 29 i 30 a 39 rokiem życia – w sumie 63 proc. wszystkich panów z Białorusi zatrudnionych w Polsce – zaznacza Izabela Lubińska.

Wynagrodzenie Białorusinów, którzy w naszym kraju pracują tymczasowo zaczyna się od 17 zł brutto za godzinę, choć są i tacy, którzy zarabiają 30 zł za godzinę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKewate
rynek pracy
praca
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(255)
qw
rok temu
lepiej jeden białorusin niz 10 ukrainców
marko504
rok temu
nikt ich tu nie chce!!!!! nastepni po ukraincach bede prace zabierali zanizajac stawki
kulawy gęsior
rok temu
Herzlich Willkommen!
bEKewatf
Autmex
rok temu
To bardzo dobra informacja!!! Po pierwsze potrzebujemy młodych zdolnych ludzi, po drugie tylko tak wyrwiemy Białoruś z łap Putina!!! To co gada Morawiecki jest przeciwskuteczne, za to przyjmowanie Białorusinów do pracy daje nam szansę wreszcie odwrócić kartę historii i powrót narodu Białoruskiego do macierzy!!!
Darek
rok temu
Brawo, potrzebujemy mlodych pracowitych ludzi, Polska spokojnie moze miec 80 mln obywateli, Niemcy maja 70 na podobnej przestrzeni a to zdecydowanuie glupszy narod niz my.
...
Następna strona