Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Praca zdalna podbija rachunki za prąd. Oto koszty

29
Podziel się:

W 2021 roku koszt zużycia energii elektrycznej podczas pracy zdalnej może sięgnąć średnio nawet 250 zł rocznie, wyliczają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Praca zdalna podbija rachunki za prąd. Oto koszty
Praca zdalna podbija rachunki za prąd.

Pandemia COVID-19 upowszechniła pracę zdalną. W 2020 roku 8,9 proc. Polaków pracowało przez większość czasu z domu, wynika z danych Eurostatu. Europejska średnia jest wyższa i wynosi 12,3 proc.

Wielu pracowników zgłasza także chęć pracy z domu. W badaniu PIE i PFR przeprowadzonym w połowie ubiegłego roku, 12 proc. ankietowanych Polaków zadeklarowało, że chciałoby pracować całkowicie zdalnie, a 14 proc. deklarowało chęć pracy w formie hybrydowej.

Jednak praca zdalna, poza komfortem, oszczędnością czasu i brakiem wydatków na dojazdy, wiąże się też z dodatkowymi kosztami po stronie pracownika. Koszt ten jest różny w zależności od pracownika i specyfiki pracy.

Zobacz także: Wakacyjne korki na autostradach. Bramki do likwidacji, powstaje nowy system

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę samo zużycie energii elektrycznej, w 2021 roku koszt ten może sięgnąć średnio nawet 250 zł rocznie, wyliczają ekonomiści PIE.

Wyliczenie to uwzględnia zarówno narzędzia bezpośrednio wykorzystywane do pracy (komputer stacjonarny lub laptop i telefon), jak i te, z których na co dzień korzystamy w biurze przy normalnym funkcjonowaniu (czajnik, kuchenka mikrofalowa, oświetlenie i wiatrak w miesiącach letnich).

W maju Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji projekt dotyczący pracy zdalnej. Według projektu, pracownikowi pełniącemu obowiązki zdalnie przysługiwać powinien ekwiwalent lub ryczałt obejmujący między innymi koszty zużycia materiałów i narzędzi pracy, a także inne koszty bezpośrednio związane z pracą zdalną, jak zużycie energii elektrycznej i koszt dostępu do łączy telekomunikacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Kuba
3 lata temu
Ja 250 zł płacę miesięcznie za samo paliwo na dojazdy do pracy, a jeszcze trzeba samochód utrzymać.
Ewa
3 lata temu
na pracy zdalnej niektóre mamuśki chodzą do sklepu, a potem rozciągają swój dzień pracy i innych ponad miarę.
Adam
3 lata temu
niektórzy pracownicy maja blisko do pracy i jeżdżą rowerem lub pieszo idą, to jakie oszczędności. ? A zużywanie swoich mebli? Gazu, prądu, wody?
Adam
3 lata temu
a opłaty za gaz. Jak pracuję w domu to musze ogrzewać mieszkanie. Jak w biurze to skręcam gaz na temp. 17 stopni. W lecie działa klimatyzacja. (większe rachunki za prąd) O tym nikt nie pisze. A woda w WC?
Byle praca zd...
3 lata temu
Jak widać praca zdalna ma mnóstwo korzyści...w stosunku do czasu straconego w korkach, koszty paliwa przy tym to pikuś. Hm..zasilanie i prąd to kwestia gustu skąd go dziś pozyskiwać (ważne aby inwestycja była przemyślana i na tym nie tracić). Można cały czas jechać na zasilaniu awaryjnym...przy niewielkim wkładzie.
...
Następna strona