Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Praca zdalna. Posłowie za dalszymi pracami w Sejmie. Jeden klub był przeciw

6
Podziel się:

Do dalszych prac w komisji trafi projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który m.in. reguluje zasady pracy zdalnej. Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskowała Konfederacja.

Praca zdalna. Posłowie za dalszymi pracami w Sejmie. Jeden klub był przeciw
Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu dotyczącej pracy zdalnej. Zdjęcie archiwalne (East News, Jakub Kaminski)

Za wnioskiem o odrzucenie rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy głosowało 11 posłów, przeciw było 432, nikt nie wstrzymał się od głosu. Tym samym projekt został skierowany do dalszych prac legislacyjnych w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Konfederacja, uzasadniając wniosek o odrzucenie projektu, wskazywała, że omawiana regulacja to "chwilowe i pozorne udogodnienie na przyzwolenie na głębszą inwazję do prywatności, do zacisza domowego".

- Regulujecie procedury, które umożliwią wkraczanie z alkomatem czy innymi urządzeniami — przekonywał w trakcie sejmowej debaty poseł Grzegorz Braun, odnosząc się do zapisów umożliwiających przeprowadzanie prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników.

Praca zdalna — kto skorzysta

Zgodnie z projektem, pracodawca — co do zasady — nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Chyba że nie będzie to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika, np. służb mundurowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Pracownik pod wpływem alkoholu w czasie pracy zdalnej. "W razie wypadku to wyłącza odpowiedzialność pracodawcy"

Praca zdalna będzie polegała na wykonywaniu pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.

- Praca zdalna będzie mogła być uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia, w formie zmiany warunków umowy o pracę, co do której nie będzie wymagana forma pisemna — wskazywał w Sejmie wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

Praca zdalna — obowiązki pracodawcy

Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zdalnemu materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych do wykonywania pracy zdalnej. Pracodawca będzie też zobowiązany do pokrycia kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, jeśli taki obowiązek zostanie określony w porozumieniu lub regulaminie.

Projektowane przepisy zakładają również stworzenie podstaw dla pracodawców do wprowadzenia i przeprowadzania m. in. prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników.

Zgodnie z projektem, pracodawca będzie miał obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, w którego organizmie zostanie stwierdzona obecność alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Dotyczyć to ma także przypadku, gdy zajdzie uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu bądź spożywał alkohol lub zażywał wymienione środki w czasie pracy.

Badanie stanu trzeźwości pracownika oraz badanie na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu będzie mogła przeprowadzać również policja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Iwo
miesiąc temu
Fajnie to teraz jak zepsuje sie komuś samochód to niech dzwoni do mechanika żeby ten mu zdalnie naprawił
Smyndrok
miesiąc temu
długo ak chlejesz, dobrze?
Pilot B737-80...
miesiąc temu
Ja też żądam pracy zdalnej z mojej działki rekreacyjnej w San Escobar 🤗
pics
miesiąc temu
zus kompy zus kompy a gdzie likwidacja stanowisk??????????????????????????
Praca zdalna
miesiąc temu
∆••• A może ktoś wreszcie ureguluje zaległe płatności pracodawców za internet który pokrywa pracownik i prąd. To stanowi nieopodatkowany przychód firmy i obciążenie pracownika. No stała rekompensata za używanie własnych mebli. Dom to nie biuro i nie każdy ma do tego warunki.