Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Pracownicy ukrywają orzeczenia o niepełnosprawności. Powody zaskakują

7
Podziel się:

Pracownicy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności nie są zobowiązani do powiadamiania o tym pracodawcy. To może jednak wpływać na ich bezpieczeństwo pracy. Czy jest się czego obawiać?

Pracownicy ukrywają orzeczenia o niepełnosprawności. Powody zaskakują
biuro (pixabay.com, pixabay)
bELlUIfF

Choć komisje lekarskie w 2020 r. wydały niemal 85 tys. orzeczeń o niepełnosprawności to wiele osób, w obawie przed utratą zatrudnienia i świadczeń, zataja ten fakt przed pracodawcami - podaje serwis prawo.pl. Powodów jest kilka.

Najczęściej zatajają starsi pracownicy. Z jednej strony mają oni nie wiedzieć o przysługujących im prawach, z drugiej obawiać się zwolnienia lub utraty prawa do pobierania renty.

bELlUIfH

To, czy dany pracownik posiada orzeczenie o niepełnosprawności, jest natomiast istotne dla każdego pracodawcy. W sytuacji, gdy odsetek zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przedsiębiorstwie nie przekracza 6 proc., zatrudniający jest zobowiązany do dokonywania wpłat na PFRON.

Zobacz także: Polityk prawicy o awanturze: "Materiał bezlitosny dla tych wariatów"

Eksperci, na których powołuje się portal, wskazują, że wiele zależy od podejścia pracodawcy: czy woli spełniać kryterium poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i nie płacić na Fundusz, czy też woli płacić składki.

bELlUIfN

Jak z kolei przypomina prof. Katarzyna Roszewska z Wydziału Prawa i Administracji UKSW., dla osób pobierających świadczenia ZUS możliwe jest jednoczesne uzyskiwanie dochodów do wysokości 130 proc. przeciętnej krajowej.

- Mniej korzystniej wypada renta socjalna dla dorosłych osób, niepełnosprawnych od urodzenia, która uprawnia do uzyskiwania maksymalnie 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia bez ryzyka utraty świadczenia - dodaje.

W jej ocenie tym, na co warto zwrócić uwagę, jest integracja i aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych. - Limity dotyczące wynagrodzeń osób posiadających renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy powinny zostać albo podwyższone, albo wręcz zniesione - puentuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELlUIgi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Edward
3 miesiące temu
Uprawnienia osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności są tajemnicą. Nikt nie poinformuje o przysługujących uprawnieniach. Trzeba samemu doszukiwać się się ich w internecie. Ja jestem osobą niepełnosprawną od 4 lat i do tej pory nie znam wszystkich moich uprawnień. Nie ma nikogo na komisji kto udzieliłby takich informacji.
Seaman
3 miesiące temu
Rodzice na potęgę załatwiają dzieciom orzeczenia, żeby miały "lżej" w szkole, jakiś zasiłek czy darmowe wycieczki, ale nie myślą o tym, że dziecko dorośnie i "smród" będzie się za nim ciągnął całe życie, utrudniając podjęcie wielu prac.
LoL
3 miesiące temu
Ukrywają? W tym kraju takie orzeczenie więcej daje niż dyplom.
bELlUIgj
Jacek Szafało...
3 miesiące temu
Schizofrenię symulują kapitaliści razem z prywaciarzami!
logiczny
3 miesiące temu
Mundurowka nadal o nie zabiega a po uzyskaniu nadal chodzi z bronią palna zagrażając zdrowiu i życiu innych osób i jest to powszechnie praktykowane !