Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prawie milion osób bez wynagrodzenia. To może potrwać lata, mówi Trump

19
Podziel się

Od kilkunastu dni rząd USA jest częściowo zawieszony, a to oznacza, że 800 tys. pracowników od 22 grudnia nie dostaje wynagrodzenia. - To może potrwać miesiące, a nawet lata - zagroził prezydent Donald Trump. Chyba, że Demokraci zgodzą się na budowę słynnego muru.

9 na 15 departamentów w USA albo nie działa, albo działa w ograniczony sposób
9 na 15 departamentów w USA albo nie działa, albo działa w ograniczony sposób (East News, Associated Press)
bDSyRajp

Rząd USA jest częściowo zamknięty od ponad dwóch tygodni. Część federalnych instutucji działa jak dawniej, na przykład wojsko, Kongres, opieka społeczna czy poczta. Jednak na przykład agenci FBIi DEA (agencja ds. zwalczania przestępczości narkotykowej) oraz skarbówki pracują bez wypłat.

Pracownicy wielu publicznych instytucji przez zawieszenie rządu natomiast w ogóle nie muszą się stawiać w pracy - dotyczy to na przykład agencji NASA, muzeów czy parków narodowych.

Ogólnie od momentu zawieszenia rządu, czyli 22 grudnia, bez wypłaty jest nawet 800 tysięcy osób. Łącznie 9 z 15 amerykańskich departamentów (odpowiedników naszych ministerstw) albo nie działa, albo działa w bardzo ograniczony sposób. Prezydent Donald Trump dał do zrozumienia, że sytuacja może szybko nie powrócić do normy. - Zawieszenie może potrwać miesiące, a nawet lata - powiedział.

bDSyRajr
Zobacz także: Andrzej Duda dla WP: lubię Donalda Trumpa. Zobacz wideo:

Prezydent domaga się funduszy na mur na granicy z Meksykiem. Ma on kosztować nawet 5 miliardów dolarów. Na przeznaczenie takich funduszy na kluczowy projekt Trumpa nie chcą się jednak zgodzić Demokraci, którzy od niedawna mają większość w Izbie Reprezentantów.

Częściowe zamknięcie rządu to konsekwencja braku porozumienia odnośnie prowizorium budżetowego. Donald Trump powiedział, że jest dumny ze swoich decyzji. - Robię co trzeba, by nasz kraj był bezpieczny - podkreślił.

bDSyRajx

Chuck Schumer, lider demokratycznej mniejszości w Senacie USA uważa jednak, że Trump traktuje 800 tys. pracowników federalnych "jako swoich zakładników".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSyRajS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Michał Kupiec
2 lata temu
I tak w większości w urzędach tych pracowały urzędasy demokratów wiec dobrze im to zrobi
polski podatn...
2 lata temu
Najzabawniejsze jest to że Polska ma wiecej urzędasów iż całe USA
Tr
2 lata temu
A kogo to obchodzi wybrali se mondrego prezydenta to majo co chcieli
bDSyRajT
Tak
2 lata temu
Bardzo dobrze! Trzymac ich na krotkiej smyczy. Przynajmniej facet ma ikre i spelnia przedwyborcze obietnice.
Eternit
2 lata temu
Straż graniczna pracuje za darmo. Na ich miejscu zacząłbym sprzedawać bilety do USA zarówno dla nielegalnych imigrantów jak i dla obywateli USA. I co kto im za to zrobi? Postraszą FBI? Oni też nie dostają pensji więc chętnie przygarną łapóweczkę. Ciekawe czy Secret Service dostaje wypłaty. Jak nie to ochroniarze prezydenta i kongresmenów powinni zacząć przyjmować zlecenia na ich odstrzał.
...
Następna strona