Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Pierwsze duże straty inwestorów z Wall Street. Idzie globalne ochłodzenie

54
Podziel się

Amerykańska giełda ciągle jest pod presją. Akcje największych spółek na świecie znowu poleciały w dół. Niepokoją najnowsze dane płynące z gospodarki USA.

Nie takiego otwarcia roku spodziewali się inwestorzy z USA.
Nie takiego otwarcia roku spodziewali się inwestorzy z USA. (PAP)
bDnVQbIR

Niedługo trzeba było czekać na pierwsze tąpnięcie na amerykańskiej giełdzie. Już podczas drugiej sesji w tym roku główne indeksy z Wall Street odnotowały spadki rzędu 2,5-3,5 proc.

- Grudniowe dane o aktywności gospodarczej nie kłamią. Jest coraz gorzej. Już nie tylko w Europie czy w Azji, ale także w USA - wskazuje Przemysław Kwiecień, analityk Domu Maklerskiego XTB. Podkreśla, że sporym szokiem okazały się opublikowane dane o kondycji amerykańskiego przemysłu. Opisujący ją indeks ISM odnotował w grudniu spadek o 5,2 pkt - największy od 2008 roku.

bDnVQbIT

- Od dłuższego czasu prezydent Trump próbował wmawiać mediom, że USA wygrywa wojnę handlową i taki konflikt jest dla kraju opłacalny. Ostatnie dane pokazują jednak co innego. Gospodarka korzystała przez cały rok z solidnego wsparcia, ale teraz kiedy te efekty będą ustępować, nie pozostanie obojętna na obserwowane na świecie tendencje. Zgodne pogorszenie w danych we wszystkich częściach globu oznacza, że coraz więcej mówi się o ryzyku wystąpienia globalnej recesji - ostrzega ekonomista.

Także w czwartek po raz pierwszy od 2008 roku rentowności 2-letnich amerykańskich obligacji spadły poniżej oprocentowania ustalonego przez bank centralny USA. Co to oznacza? Według Kwietnia, rynek nie wierzy już w żadne podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie. Co więcej, sugeruje, że następnym ruchem Fed będzie już obniżka stóp. Rynek daje 40 proc. szans na taki scenariusz do końca roku.

Zobacz także: Koniec gospodarczego boomu. Czas na spowolnienie

Wśród największych przegranych czwartkowej sesji na giełdzie znalazł się Apple. Akcje koncernu straciły na wartości blisko 10 proc. Inwestorów negatywnie zaskoczyła wypowiedź prezesa Tima Cooka, który zdradził, że najnowsze wyniki będą gorsze od oczekiwań zarządu. Tłumaczył to przede wszystkim niesatysfakcjonującą sprzedażą nowych modeli iPhone'a w Chinach.

bDnVQbIZ

Analitycy zauważają, że piątkowy poranek przynosi na szczęście nieco lepsze nastroje. Wszystko za sprawą obietnic chińskich władz, które reagują na pogarszającą się sytuację. Po czterech obniżkach stopy rezerw obowiązkowych obiecana została kolejna oraz selektywne cięcia podatków.

Panika z Wall Street nie udzieliła się europejskim graczom giełdowym. W południe na wszystkich parkietach dominował kolor zielony, co oznacza wzrosty cen akcji. Na warszawskiej GPW główne indeksy rosną od 0,5 do 1,5 proc. Podobnie jest na giełdzie w Londynie i Paryżu. Prawie 2 proc. nad kreską jest Frankfurt i Mediolan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnVQbJu
giełda
komentarze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
jon
2 lata temu
Bardzo dużo ludzi już zrozumiało że giełdy to biznes tylko w jedną stronę
LB
2 lata temu
WALL STREET, SZTUCZNIE POMPOWANA PRZEZ LATA OD UPADKU LEHMAN BROTHERS. NIE DZIWI , ZE MUSI SIĘ PORZĄDNIE SKOREKCIĆ
antyklerykał
2 lata temu
"Najdroższa armia świata. Ile USA wydaje na swoją armię?"...Chociaż amerykańska gospodarka walczy z kryzysem, budżet obronny USA rośnie. Dziś jest o 114% większy niż jeszcze 13 lat temu. Każde pięć sekund wojny w Iraku kosztowało Amerykanów tyle, ile wynosi w ich kraju przeciętne roczne wynagrodzenie. Przedstawiamy Wam garść zadziwiających - a niekiedy wstrząsających - faktów na temat sił zbrojnych USA. 1. USA wydaje więcej pieniędzy na swoje wojsko niż kolejne 15 najmocniej uzbrojonych państw razem wziętych. W 2010 roku świat przeznaczył na zbrojenia 1,62 bln dol. Wydatki Amerykanów to aż 43 procent tej sumy, czyli prawie 700 miliardów. Dla porównania: Europa (wliczając Rosję) poświęciła na ten cel 376 miliardów - 24 procent całości. Budżet polskiego MONu wyniósł w tym czasie około 8,5 miliardów dol. 2. Całkowita powierzchnia wszystkich znanych amerykańskich baz i obiektów nuklearnych wynosi 15 654 mile kwadratowe......................więcej w artykule"
bDnVQbJv
vip
2 lata temu
Nareszcie! Ile można czekać na te spadki?!
gang
2 lata temu
A u nas rozdawnictwo coraz większe , nasi geniusze gospodarczy zamiast obniżać podatki zwiększają wydatki na socjal.Czy Polacy nie mogą kiedyś być mądrzy przed szkodą.
...
Następna strona