Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Prawo jazdy 2019. Istotne zmiany przepisów m.in. obowiązkowa wymiana dokumentów

8
Podziel się:

Prawo jazdy w Polsce potwierdza uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Od marca 2019 r. dokument ma nowy wzór. Zmianom uległo także kilka istotnych przepisów.

Prawo jazdy 2019. Zmiany w przepisach
Prawo jazdy 2019. Zmiany w przepisach (East News)

Prawo jazdy od 4 marca 2019 roku wydawane jest na podstawie nowego wzoru. Obecny w dokumencie nie widnieje wpis dotyczący miejsca zamieszkania kierowcy. Zmiana ta wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Stwierdzono, że prawo jazdy ma potwierdzać zdolność uprawionego do prowadzenia pojazdu, a nie udzielać informacji na temat miejsca jego zamieszkania.

Do początku marca br. każdorazowa wymiana dokumentu spowodowana zmianą adresu obciążała kierowcę kwotą ponad 100 zł.

Zobacz także: Zobacz:Prawo jazdy w smartfonie. Minister: Możliwe, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem

Prawo jazdy 2019. Kogo dotyczy obowiązkowa wymiana dokumentów

Wszyscy uprawnieni, którym wydano prawo jazdy przed marcem 2019 r., nie muszą obligatoryjnie go wymieniać. Dzięki zmianie przepisów dokument nie podlega wymianie nawet w przypadku zmiany umieszczonego w nim miejsca zamieszkania. Do tej czasu należało zrobić to w ciągu 30 dni.

Kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy przed rokiem 2015 posiadają dokumenty z bezterminowym okresem ważności. Po tym czasie dokumenty wydawane były zazwyczaj na 15 lat. Obowiązkowa wymiana będzie obowiązywała jednak wszystkich.

Prawo jazdy powinno zostać wymienione najpóźniej w latach 2028–2033. Nowe dokumenty otrzymają wtedy już 15-letni okres ważności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Robert
5 lata temu
Wszyscy powinni kierowcy zawodowi czy nie powinni co 15 lat przechodzić badania lekarskie i jak psychotechnike , i w tedy o 50% spadną wypadki na drodze i już taki dziadek, babcia i osoby z urazami głowy czy oczy. Się wyklucza
Gregor
5 lata temu
Autor tego artykułu nie wie co pisze
Jacek
5 lata temu
I tak mam zawodowe ważne 5 lat .Muszę robić psychotechnike kurs przewoz rzeczy i osób .
ghj
5 lata temu
zawsze mnie uczono że prawo nie działa wstecz a tu dzięki PIS widzę że wszystko jest możliwe, i wiadomo kto w Gdańsku skakał przez płot to prawda że LECH ale Kaczynski , mogą wszyscy DNO
Fred
5 lata temu
Po co zmuszać kierowców do wymiany prawa jazdy na takie w ktorym nie ma adresu zamieszkania, wystarczy żeby policja się tego nie mogła czepiać, czyli wystarczy pusty przepis. Adres ma być, a jeśli jest nieaktualny albo go nie ma to nie można za to karać ani domagać się wymiany na nowy.