Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Prawo spadkowe. Oto kto dziedziczy po rozwodzie

2
Podziel się:

Mąż, żona, dzieci, rodzice, a może rodzeństwo? Kto i w jakiej sytuacji może zostać spadkobiercą? Sytuacja zmienia się, kiedy dochodzi do rozwodu. Kto wtedy dziedziczy?

Prawo spadkowe. Oto kto dziedziczy po rozwodzie
Po rozwodzie dziedziczą dzieci oraz np. druga żona lub mąż (Adobe Stock, Bartosz)

Zasady dziedziczenia reguluje Kodeks Cywilny. Zgodnie z przepisami przekazanie majątku może nastąpić na dwa sposoby: za pomocą testamentu lub na podstawie zapisów ustawy.

Dziedziczenie ustawowe. Kto ma prawo do spadku?

Gdy nie ma testamentu, podział majątku dokonywany jest zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego. W pierwszej kolejności do spadku zostają powołani małżonek i dzieci. Dziedziczą w częściach równych, ale część spadku przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gorzka ocena pomysłu opozycji. "Źle to wróży obywatelom"

Zasada ta obowiązuje również wtedy, kiedy dana osoba się rozwiodła i zawarła nowy związek małżeński.

"Jeśli np. ojciec, który ma dzieci z pierwszego małżeństwa, ożeni się po raz kolejny, to zgodnie z przepisami spadek po nim będzie przysługiwał dzieciom oraz drugiej żonie" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Były mąż lub była żona, nie mają prawa do spadku.

Dziedziczenie testamentowe - zasady

Dziedziczenie na mocy testamentu ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym.

Testament to oświadczenie woli, w którym spadkodawca dokonuje podziału części lub całego majątku między wskazane osoby. Testament może jednak pomijać najbliższych krewnych spadkodawcy - realizując ideę ochrony rodziny, ustawodawca przewidział, że także w przypadku dziedziczenia testamentowego interesy osób bliskich muszą pozostać zabezpieczone.

Zachowek pozwala - pominiętym w testamencie - bliskim i krewnym, wystąpić do spadkobiercy o zapłatę części kwoty, która należałaby im się, gdyby nie zostali odsunięci od dziedziczenia, a ich udział w spadku określają zapisy ustawy.

Rekompensata wynosi połowę wartości majątku, który mogliby otrzymać, gdyby dziedziczenie odbywało się z mocy ustawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
AdamWars
2 tyg. temu
Należy zlikwidować zachowek. Ta instytucja jest sprzeczna z wolą spadkodawcy wyrażoną w testamencie. Jeżeli np. mężczyzna ma jedno dziecko, rozwiódł się i ponownie ożenił i nie ma więcej dzieci. Z drugim współmałżonkiem mają zwykłe mieszkanie 60 m2, które jest dzisiaj warte np. 400 tys. zł i nie mają nic więcej wartościowego. Po śmierci, według ustawy, jego część mieszkania dzielona jest równo pomiędzy jego dziecko a jego drugą żonę. Zatem, aby mogła ona zostać w mieszkaniu musi spłacić dziecku męża 100 tys. zł. Wobec tego mężczyzna sporządza testament, w którym zapisuje swój udział w mieszkaniu w całości drugiej żonie. A prawo ignoruje wolę spadkodawcy w ten sposób, że druga żona, aby pozostać w mieszkaniu musi spłacić dziecku męża zachowek czyli połowę tego, co by dostało z ustawy czyli 50 tys. zł! Absurd!
...
8 miesięcy temu
Zlikwidowac zachowek