Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac.katbar
|
aktualizacja

Preferencyjne zasiłki z ZUS dla służby zdrowia

28
Podziel się:

Personel medyczny, który zakaził się COVID-19 w miejscu pracy, otrzyma pełnopłatny zasiłek chorobowy. Ponadto osoby, które pracują zdalnie z domu lub pełnią dyżury w szpitalach po godzinach swojej normalnej pracy, nie stracą dodatkowych zasiłków opiekuńczych na dzieci.

Zwolnienia lekarskie 100 proc. płatne od 1 kwietnia 2020 r.
Zwolnienia lekarskie 100 proc. płatne od 1 kwietnia 2020 r. (PAP, Andrzej Grygiel)

Od 1 kwietnia wszyscy pracownicy służby zdrowia mają prawo do preferencyjnego zasiłku chorobowego w wysokości 100 proc. wynagrodzenia pod warunkiem, że spełnią jedno z dwóch kryteriów. Po pierwsze niezdolność do pracy związana jest z zatrudnieniem w podmiocie leczniczym, gdzie doszło do zakażenia COVID-19-19. Po drugie przebywają na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, ponieważ byli w styczności z osobami chorymi z powodu koronawirusa.

100 proc. płatny zasiłek przysługuje zarówno pracownikom zatrudnionym na umowach o pracę, jak i zleceniobiorcom, którzy dobrowolnie opłacają składki ZUS. Warunkiem skorzystania z pełnopłatnego świadczenia jest L4 wystawione po 31 marca 2020 r. Zwolnienia lekarskie wystawione przed tym terminem są do dnia 31 marca płatne normalnie, czyli 80 proc. wynagrodzenia (podstawy oskładkowania).

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Przykład 1
Pani Z. jest pielęgniarką w szpitalu. Zaraziła się od pacjenta COVID-19. Została poddana kwarantannie w domu. L4 ma od 29 marca do 12 kwietnia 2020 r. Za ten okres otrzyma z ZUS: wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru za dni od 29.03 do 31.03. oraz 100 proc. za okres od 1 do 12.04.

Aby otrzymać pełnopłatny zasiłek ubiegająca się o niego osoba musi dostarczyć oświadczenie, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19-19. W sytuacjach wątpliwych zakład pracy może poprosić o złożenie stosownego zaświadczenia od lekarza, który wystawił zwolnienie, o związku niezdolności do pracy z COVID-19-19.

Ponadto osoby zatrudnione w placówkach medycznych nie tracą od 1 kwietnia 2020 r. prawa do:

- zasiłku chorobowego, jeżeli w okresie objęcia obowiązkową kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, świadczą pracę zdalną na rzecz szpitala lub udzielają świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności,

- dodatkowego zasiłku opiekuńczego, nawet jeżeli świadczą pracę w szpitalu w ramach dyżuru medycznego w godzinach innych niż czas zwolnienia od wykonywania pracy w związku z osobistym sprawowaniem opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną.

Przykład 2
Pani A. jest lekarzem. Jest zatrudniona w szpitalu i pracuje w godzinach od 7 do 15. Ponieważ przedszkole, do którego uczęszcza jej czteroletni syn, jest zamknięte od 12 marca z powodu COVID-19, pani A. pobiera dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Pani A. od 2 do 8 kwietnia w godzinach od 20 do 6 rano, poza obowiązującym ją czasem pracy, pełniła dyżur w szpitalu. W tym czasie ojciec dziecka zapewniał synowi opiekę. Pomimo, że pani A. wykonuje pracę w czasie pobierania zasiłku opiekuńczego, ma do niego prawo.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
btw
4 lata temu
W ustawie jest wyraźnie napisane "ubezpieczonemu wykonującemu zawód medyczny". To oznacza że bierzemy pod uwagę jedynie wykonujących zawód medyczny - a dokładnie to definiuje ustawa o działalności leczniczej. Zatem nie cały personel medyczny będzie potraktowany na w/w zasadach. Takie też jest stanowisko ZUS.
Darek-
4 lata temu
Mam gdzieś wasze zasiłki,zacznijcie mnie normalnie wynagradzać za pracę i dajcie ubrania ochronne.Nie chce siedzieć na zasiłkach tylko ratować ludzi.
pam
4 lata temu
Hehe, to po co to słowo - wszyscy?
Pacjent
4 lata temu
Należy zmienić system płacy lekarzom rodzinnym. Płacić za leczonego pacjenta a nie za zarejestrowanego bo to rodzi patologie. Przy obecnym systemie im mniej pracują to mają większy zysk.
piguła
4 lata temu
Już niebawem zabraknie pielęgniarek. nikt o zdrowych zmysłach nie będzie studiował pielęgniarstwa i narażał swoje życie za marne grosze.
...
Następna strona