Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Klimatycznym. Mówi o "sprawiedliwej transformacji"

31
Podziel się:

- Czyste środowisko to jest nasz narodowy cel - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas II Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. Zaznacza jednak, że transformacja musi być sprawiedliwa.

Premier Mateusz Morawiecki na Szczycie Klimatycznym. Mówi o "sprawiedliwej transformacji"
Morawiecki (Getty Images, Andrea Savorani Neri)

- Musimy przebudować bardzo wiele elementów gospodarczych - powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak twierdzi szef polskiego rządu, celem jest doprowadzenie do zmian klimatycznych, które będą sprawiedliwe społecznie.

- Wszystkie nasze działania muszą prowadzić do tego, żeby ten koszt transformacji był rozłożony właściwie, te grupy najmniej uposażone, najbardziej uzależnione od dotychczasowego modelu energii muszą mieć perspektywę zmiany i my o taką perspektywę się staramy, to również jest nasze zobowiązanie i nasz cel, aby doprowadzić do transformacji, która będzie sprawiedliwa społecznie - powiedział premier.

Zobacz także: Kryzys klimatyczny. Czas odejść od węgla, górników trzeba przekwalifikować. Tanio nie będzie, ale się opłaca

Morawiecki zwracał uwagę na fakt, że w kontekście zmian klimatycznych mówi się głównie o węglu, pomijając ropę naftową. A transport samochodowy odpowiada za dużą część emisji gazów cieplarnianych.

Jak mówił premier, Polska stawia na czysty transport. Również dlatego, że Polska jest wielkim importerem ropy naftowej i gazu ziemnego. Na paliwo wydajemy od 50 do 70 mld złotych rocznie.

Bezemisyjny transport pozwoli nie tylko poprawić jakość powietrza czy wpłynąć na ocieplenie klimatu, ale i znacznie zmniejszy publiczne wydatki.

- Naszym narodowym celem powinno być odejście od paliw kopalnych, które powodują ubytek w budżecie i kieszeniach Polaków. Gospodarka o zerowym bilansie emisyjnym będzie sprzyjał Polsce w rozwoju gospodarczym - powiedział Morawiecki.

Szczyt TOGETAIR 2021 rozpoczął się w czwartek. Otworzył go prezydent USA Joe Biden, który zadeklarował, że USA zredukują emisję gazów cieplarnianych o 52 proc. do 2030 roku.

- Chodzi o to, by zapewnić na wszystkim lepszą przyszłość - powiedział Biden. - Oznaki są ewidentne, Nie można zaprzeczyć ustaleniom naukowym. Koszt bezczynności rośnie.

Podobną deklarację jeszcze przed szczytem ogłosiła Japonia, która zamierza zredukować szkodliwe emisje o 46 proc. do 2030 roku.

Jak twierdzi amerykańska administracja, jeśli podobne decyzje podejmą kraje Unii Europejskiej, Kanada i Wielka Brytania - które odpowiadają razem za ponad połowę emisji gazów cieplarnianych, to uda się zapobiec globalnemu ociepleniu o 1,5 stopni Celsjusza.

Podczas pierwszego dnia szczytu, w debacie o transformacji energetycznej wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że transformacja energetyczne zgodnie z zasadą "sprawiedliwej transformacji" musi być partycypacyjna, czyli realizowana lokalnie; musi być też innowacyjna i stymulująca rozwój gospodarczy.

- My po prostu musimy mieć czas, aby proces przekształcenia realizować w taki sposób, by zabezpieczone były miejsca pracy - powiedział Duda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
jasiek
3 lata temu
Jednak wierzy w 1000 letni Kaczystan, a ja sądzę ze jeszcze tego lata zaczną wami ozdabiać latarnie i grube gałęzie drzew
Ziom
3 lata temu
Tzw. sprawiedliwość społeczna Morawieckiego ma tyle wspólnego ze sprawiedliwością, co krzesło elektryczne z krzesłem.
Fernando
3 lata temu
Mateuszek kłamczuszek. Mitoman w akcji. Przynosi wstyd Polsce.
Rafał
3 lata temu
100% zgody z premierem Morawieckim w kwestiach klimatycznych. Gospodarka o zerowym bilansie emisyjnym będzie sprzyjał Polsce w rozwoju gospodarczym
Jarek
3 lata temu
To faktycznie lepsza przyszłość dla Polaków, poprawa sytuacji klimatycznej w Polsce jak i na całym świecie jest niezbędna, widzimy jak wielkie są zanieczyszczenia powietrza, czy wód, my tego nie odczujemy ale nasze dzieci owszem.
...
Następna strona