Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Premier o polexicie. "Takich metod używa się wtedy, gdy żyje się złudzeniami"

33
Podziel się:

Wszelkie zobowiązania wynikające z prawa Unii Europejskiej pozostają w mocy. Unia to zbyt poważna Wspólnota, by przenosić ją w świat bajkowych opowieści – napisał w niedzielę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Premier o polexicie. "Takich metod używa się wtedy, gdy żyje się złudzeniami"
Polexit to fake news. To szkodliwy mit - napisał Mateusz Morawiecki (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

"Polexit to fake news. To szkodliwy mit, którym opozycja zastępuje swój brak pomysłu na odpowiednią pozycję Polski w Europie. Takich metod używa się wtedy, gdy żyje się złudzeniami zamiast faktami. Gdy chce się oszukać siebie i innych" – napisał premier Mateusz Morawiecki.

"Podobne orzeczenia były przecież wydawane we Francji, w Danii, w Niemczech, we Włoszech, w Czechach, w Hiszpanii czy w Rumunii. Stwierdzono w nich, że unijne instytucje czasami w pewnych działaniach wykraczają poza przyznane im w traktatach kompetencje – wchodząc w kolizję z krajowymi konstytucjami" – dodał.

Zobacz także: Kaczyński o "polexicie". Rzecznik PO alarmuje

Przypomniał, że "podobnie stwierdzał już w przeszłości polski Trybunał Konstytucyjny". "Wszelkie zobowiązania wynikające z prawa Unii Europejskiej pozostają w mocy. Unia to zbyt poważna Wspólnota, by przenosić ją w świat bajkowych opowieści. To miejsce obopólnych korzyści, ale również rzeczywistych wyzwań dla wszystkich krajów Unii. Wyzwań, do rozwiązywania których Polska musi stawać jako podmiot" – napisał szef rządu.

Protesty w całej Polsce

W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja zwołana przez Donalda Tuska w reakcji na czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niezgodności z konstytucją niektórych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. - Czuję się zobowiązany podnieść alarm spowodowany decyzjami "pseudo-Trybunału" i partii rządzącej, która już bez "owijania w bawełnę" podjęła decyzję o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej; oni chcą wyjść z UE, by bezkarnie gwałcić prawa obywateli i zasady demokracji – mówił podczas manifestacji Tusk.

W czwartek TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
wytrych
2 lata temu
serio? a pan Jarek to tylko czyta czy też praktykuje?
Krzychu66
2 lata temu
głupich nie sieją, opozycja straszy chyba największym absurdem, PIS świetnie negocjuje z Unią i jest w całkiem dobrych relacjach wbrew tej żałosnej narracji!
Tyson
2 lata temu
Wolne żarty schodowe z tym Polexitem, tylu lle krajów podjęło podobne decyzje, m. in. wzór dla, opozycji czyli ukochane Niemcy. I jakoś nie wyszli z Unii, więc nie rozumiem o co chodzi?
Jikaz
2 lata temu
Żałosne jest to, co robi opozycja... kto się na to nabierze? Na pewno nie Polacy
Szymon
2 lata temu
Jak podwyzka akcyzy, bezpartyjny prezydent czy niezalezne sady
...
Następna strona