Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Premier: przedłużenie tarczy antyinflacyjnej jest "wysoce prawdopodobne"

Podziel się:

Rozważamy przedłużenie całej tarczy antyinflacyjnej lub jej części. Krytycy mówią, że dokłada kilka punktów do inflacji, ja patrzę na to inaczej - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier: przedłużenie tarczy antyinflacyjnej jest "wysoce prawdopodobne"
(GETTY, NurPhoto)

- Musimy chronić maksymalnie obywateli. Dopiero gdy inflacja będzie w trendzie wypłaszczonym lub spadkowym, a wynagrodzenia będą rosły cały czas, można będzie mówić o zmniejszaniu elementów tarczy. Decyzje jeszcze nie zapadły, ale jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy całość albo większość z istotnych elementów tarczy antyinflacyjnej - dodał.

W ramach tzw. tarcz antyinflacyjnych, rząd wprowadził m.in. czasowe obniżenie podatku VAT na żywność i paliwa. Analitycy e-petrol.pl wyliczyli, że gdyby podatek VAT i akcyza na paliwa nie zostały obniżone, dziś kierowcy płaciliby około 8,20-8,40 zł za litr benzyny i oleju napędowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Magdalena Zmitrowicz, Prezes PEKAO

Premier potwierdził tym samym słowa ministra rozwoju Waldemara Budy, który na początku maja zapowiedział, że większość rozwiązań tarczy antyinflacyjnej zostanie przedłużona.

Tarcza antyinflacyjna. Gdzie obniżono podatki

Tarcza antyinflacyjna obowiązuje od 1 lutego br., została wprowadzona na sześć miesięcy, tj. do końca lipca br. Obejmuje zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc., a także zerowy VAT na gaz ziemny oraz nawozy; obniżenie VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa; przedłużenie 5 proc. stawki VAT na prąd; obniżenie VAT na ciepło do 5 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Pilne