Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Premier złożył kolejną obietnicę ws. obniżki cen energii. By latarnie uliczne nie zgasły

Podziel się:

Rząd przygotowuje specjalną taryfę energetyczną dla samorządów oraz małych i średnich firm do 250 pracowników - przekazał w czwartek (6 października) premier Mateusz Morawiecki na specjalnym spotkaniu z samorządowcami. Ma to pomóc samorządom przetrwać kryzys energetyczny, przez który część z nich zdecydowała się np. ograniczyć czas funkcjonowania oświetlenia ulicznego.

Premier złożył kolejną obietnicę ws. obniżki cen energii. By latarnie uliczne nie zgasły
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zamrożenie do pewnego poziomu wzrostów cen energii dla samorządów oraz MŚP (GETTY, SOPA Images)

Kryzys energetyczny związany z wojną w Ukrainie i odwetem Rosji za sankcje nałożone na nią za inwazję, mocno dał się we znaki samorządom. Spółki energetyczne w przetargach na dostawy energii zaczęły drastycznie podwyższone stawki. Część gmin, szukając oszczędności, zdecydowała się na ograniczenie czasu działania oświetlenia ulicznego.

W czwartek (6 października) rząd, reprezentowany m.in. przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister klimatu i środowiska Annę Moskwę, spotkał się z samorządowcami, by zapowiedzieć nowy program pomocowy. Skierowany będzie nie tylko do samorządów, ale też mały i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zatrudniających do 250 osób.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że na skutek kryzysu energetycznego, propozycje spółek energetycznych, które trafiają do samorządów, trafiają również do odbiorców wrażliwych, są to propozycje niezwykle wysokich podwyżek - przyznał Mateusz Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NBP roztrwonił zaufanie i nie wie, co robić. Prof. Orłowski: stwierdzenie, że to wszystko wina Putina, to bzdura

Tak rząd chce obniżyć energetyczne koszty samorządów

Premier zapowiedział jednocześnie, co rząd ma zamiar zrobić, by pomóc samorządom i MŚP. - Dzisiaj zaprezentujemy szczegóły zamrożenia - do pewnego poziomu - wzrostów cen energii elektrycznej, tak żeby to nie były przyrosty o 200, 300 czy nawet tysiąc procent, jakie były proponowane przez firmy energetyczne - powiedział premier.

- W ramach nowego schematu zapewnimy samorządowcom tańszy prąd, zapewnimy specjalną taryfę - dodał Morawiecki. I zaznaczył, że rząd będzie dopłacał do taryf i doprowadzi do tego, że cena prądu nie będzie wyższa niż była w II kwartale. Taryfa będzie obowiązywała przez 12 miesięcy.

Morawiecki dodał, że w przyszłym tygodniu zaprezentowana będzie również specjalna taryfa dla MŚP. - Oczywiście wszystkie mikro małe zakłady pracy, jednoosobowe, kilkuosobowe, ale również te średniej wielkości będą korzystały z naszych rozwiązań. Rozwiązań, które wdrożą specjalną taryfę cenową - powiedział szef rządu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP