Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Prezes NBP: chcieliśmy zapobiec utrwaleniu się inflacji. Adam Glapiński o podwyżce stóp procentowych

448
Podziel się:

Podnosząc stopy procentowe, chcieliśmy zapobiec utrwaleniu się inflacji na podwyższonym poziomie w średnim okresie – powiedział prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, w wywiadzie dla magazynu "Kapitał Polski".

Prezes NBP: chcieliśmy zapobiec utrwaleniu się inflacji. Adam Glapiński o podwyżce stóp procentowych
Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że decyzje NBP są i będą dostosowane do zmieniającej się sytuacji gospodarczej oraz prognoz makroekonomicznych. (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

"[…] nasze decyzje o podwyżce stóp procentowych nie były odpowiedzią na obecne, podwyższone odczyty inflacji. Bo na nie nic nie możemy poradzić. Podnosząc stopy procentowe, chcieliśmy zapobiec utrwaleniu się inflacji na podwyższonym poziomie w średnim okresie. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby w średnim okresie inflacja powróciła do poziomu zgodnego z naszym celem" - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie.

Dodał, że "jeśli chodzi o przyszłe decyzje w polityce pieniężnej, to będą one nakierowane na osiągnięcie naszego średniookresowego celu inflacyjnego". Podkreślił, że decyzje NBP są i będą dostosowane do zmieniającej się sytuacji gospodarczej oraz prognoz makroekonomicznych.

Zobacz także: Inflacja największym problemem PiS-u. Prof. Dudek: Prezes lubi gromkie zapowiedzi

Inflacja w Polsce. Prezes NBP o podwyżce stóp procentowych

Trzeba podkreślić, że za te zmiany perspektyw inflacji odpowiadały nadal głównie czynniki niezależne od decyzji NBP. W naszej ocenie jednak połączenie tych zewnętrznych czynników z dalszym oczekiwanym wzrostem krajowej aktywności gospodarczej oraz korzystną sytuacją na rynku pracy razem tworzyło ryzyko utrwalenia się podwyższonej inflacji. I dlatego zareagowaliśmy

– powiedział prezes NBP.

Stwierdził, że ma świadomość, że inwestorom byłoby łatwiej przewidywać przyszłe zmiany sytuacji na rynku, gdyby ze strony NBP padły jasne deklaracje.

"Tyle, że takie wspieranie rynku nie jest rolą banku centralnego. Dla Rady (Polityki Pieniężnej - red.) kluczowe jest podejmowanie decyzji, które – biorąc pod uwagę bieżącą i oczekiwaną sytuację gospodarczą – umożliwią realizację celu inflacyjnego w średnim okresie. W tej kwestii od lat nic się nie zmienia. Nie powinno nikogo zaskakiwać, że nie chcemy deklarować przyszłych decyzji. Dążymy do realizacji naszego celu i z tego względu w październiku i listopadzie podnieśliśmy stopy procentowe NBP. Jednakże nie mówimy o cyklu podwyżek. Fraza "cykl podwyżek" czy też "cykl obniżek" stóp procentowych nie należy do naszego instrumentarium komunikacyjnego" – powiedział Adam Glapiński.

Cel inflacyjny w Polsce. Jak RPP podejmuje decyzje o podwyżce stóp procentowych?

Prezes NBP przyznał, że choć cel Rady Polityki Pieniężnej polega na utrzymaniu inflacji na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości +/-1 punktu procentowego, to ostatnio nasiliły się czynniki, które "mogą nam podwyższać inflację w średnim okresie".

Mam tu na myśli cenowe skutki transformacji energetycznej, czyli efekty polityki klimatycznej UE. Skoro jako społeczeństwo decydujemy się na wprowadzanie rozwiązań, które sprawiają, że ceny energii silnie rosną, to musimy zaakceptować konsekwencje takich wyborów, w tym wyższą dynamikę cen. Na konieczność uwzględnienia wpływu tzw. transformacji energetycznej na nasze decyzje dotyczące parametrów polityki pieniężnej wskazaliśmy w "Założeniach polityki pieniężnej na 2022 r." Jednocześnie znaczna elastyczność polityki pieniężnej, będąca kluczowym elementem realizowanej przez nas strategii, powinna umożliwić akomodację zachodzących dostosowań cenowych przy obowiązującym obecnie poziomie celu inflacyjnego

– powiedział prezes NBP.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła na początku listopada stopy procentowe NBP - stopa referencyjna wzrosła o 75 pkt. bazowych, do 1,25 proc. Była to druga z rzędu podwyżka, w październiku RPP podniosła główną stopę o 40 pkt bazowych, z 0,1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(448)
Dykta
2 lata temu
Podwyżkę stóp dziadek przespał, a teraz odjeżdża mu Dolar... Dramat
Ciekawy
2 lata temu
Kiedy seria "ssaki leśne"?
Cały PiS
2 lata temu
Miesiąc temu mówił co innego. Ze inflacja to jest normalna rzecz i ze korzystna dla budzetu państwa i długu publicznego. Ale nie zakumal ze PiS może przegrać wybory w zwiazku z inflacja. Jak Kaczyński mu to wyjaśnił to nagle zaczął rozumieć cele NBP. Ignorant z medalem.
Rolo
2 lata temu
7% inflacja , ceny szaleją , a Glapiński dalej pozoruje działania NBP . Taczka i Trybunał Stanu .
Adaś
2 lata temu
Chcieliśmy zapobiec utrwaleniu się inflacji. Dlatego nakręcamy ją jeszcze mocniej .Polacy mają jeszcze oszczędności do wypompowania .
...
Następna strona