Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|

Prezes Orlenu zapowiada, że szpital w Płocku powstanie do 20 listopada

133
Podziel się

Samorząd chce oddać Orlenowi dawną szkołę. Dyrektor płockiego szpitala martwi się, skąd weźmie personel medyczny do obsługi chorych na COVID-19 pacjentów.

Prezes Orlenu zapowiada, że szpital w Płocku powstanie do 20 listopada
Na zdjęciu: prezes Orlen Daniel Obajtek. (Photo by Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
bDmJcTdx

"Pierwsze 100 łóżek w szpitalu w Płocku będzie przygotowane do 20 listopada, a kolejne 100 do końca listopada. Podobny model zastosujemy także w drugim szpitalu, który zbudujemy. Dziękuję stronie rządowej za współpracę" – poinformował w sobotę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Przypomnijmy, w Płocku, gdzie mieści się główna siedziba spółki, we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym oraz rządem, powstaje szpital jednoimienny na łącznie 200 łóżek. Ma on odciążyć inne, przepełnione szpitale na Mazowszu.

Zobacz także: Dodatki dla medyków. "Minister obiecał, że sprawę załatwi"
bDmJcTdz

Biuro prasowe Orlenu poinformowało, że spółka podziękowała prezydentowi Płocka "za deklarację pomocy i zaproponowanie budynku byłej szkoły podstawowej nr 17 przy ul. Miodowej 13 A na szpital tymczasowy". W piątek w byłej szkole odbyła się wspólna wizja lokalna z udziałem przedstawicieli koncernu, samorządu i szpitala w Płocku.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Stanisław Kwiatkowski podkreśla, że nie martwi się o dotrzymanie terminu realizacji budowy, chociaż jest on bardzo krótki. Nie wie za to, skąd wziąć personel do jego obsługi. W wywiadzie dla radia RMF FM powiedział, że "praktycznie nieosiągalna jest kwestia personelu, lekarskiego, pielęgniarskiego, jak i laboratoryjnego czy farmaceutycznego i pomocniczego".

Drugi z orlenowskich szpitali ma powstać w Ostrołęce. Budowę wpiera Energa, spółka z grupy kapitałowej Orlenu.

bDmJcTdF

Z ustaleń dziennikarzy portalu e-ostroleka.pl wynika, że najprawdopodobniej nie będzie on budowany na terenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Branych jest pod uwagę kilka innych lokalizacji, ale spółka nie podaje na razie jakich.

Poza Orlenem, decyzją rządu szpitale covidowe budują w kraju również inne, duże spółki Skarbu Państwa, m.in. Węglokoks oraz Tauron. Pierwszy z gigantów zbuduje szpital dla Śląska, drugi – dla Małopolski. Łącznie ma być 3 tys. dodatkowych łózek dla pacjentów covidowych.

"Premier podpisał decyzję dla sześciu spółek Skarbu Państwa, bądź spółek, w których Skarb Państwa ma decydujący udział. Chodzi o decyzje administracyjne zobowiązujące te spółki do budowy szpitali tymczasowych. Łącznie będzie to co najmniej 3 tys. dodatkowych łóżek. To są takie spółki, jak Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP" – informował w piątek Dworczyk w programie WP "Tłit".

Dodał, że te decyzje są z rygorem natychmiastowej wykonalności i te szpitale mają powstać "jak najszybciej".

bDmJcTdG

W niedzielę, 1 listopada gotowość operacyjną ma osiągnąć nowo powstały szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie. Kieruje nim dr Artur Zaczyński. Na pacjentów czeka 300 łóżek. Jak poinformował dr Zaczyński, jest jednodniowe opóźnienie w przyjmowaniu pacjentów. Wynika ono m.in. z konieczności doszkolenia personelu z obsługi respiratorów. Szpital doposażany jest też wciąż w sprzęt i środki ochrony osobistej. Docelowo, na stadionie narodowym będzie 1,2 tys. łóżek covidowych.

bDmJcTea
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(133)
broker
3 tyg. temu
NIE SWOJE pieniądze łatwo się wydaje... dlatego orlen po tyle stoi na gpw... a będzie jeszcze niżej
PRALNIA
3 tyg. temu
NASTEPNA PRALNIA PO NARODOWYM !!! A I TAK ZA TE FANABERIE ZAPŁACĄ WSZYSCY W CENIE PALIWA !!!!!!!!!!!!!!!
polak
3 tyg. temu
BRAC DO POMOCY BEZROBOTNYCH !!!!!!!!!!!!!!!! PRACOWNIKOW BUDZETOWKI ITP !!!!!
bDmJcTeb
Profesor Reli...
3 tyg. temu
mówił że jak mamy łózka, a brak lekarzy i personelu: "To możemy co najwyżej BURDEL otwożyć"
dno
3 tyg. temu
Czemu mnie to nie dziwi ? Przecież to następna akcja Sasina. Nawet jak zapłacą 2-3 * więcej medykom tak jak to jest na Narodowym to skąd niby Ci lekarze i pielęgniarki się nagle pojawią ano z innych szpitali gdzie ich zabraknie... Nawet PiS i prezes z pustego nie naleją. Co ja piszę przecież wystarczy nie kraść.....
...
Następna strona