Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
uprawnienia
29.09.2020 21:23

Prezes UOKiK dostanie nowe uprawnienia. Będzie mógł blokować strony internetowe

Rządzący chcą rozszerzyć uprawnienia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po zaproponowanych zmianach prezes będzie mógł blokować strony internetowe, a także decydować o zakupie towarów do testów. Nowe zapisy trafią teraz do konsultacji społecznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UOKiK)
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. (Fot: UOKiK)

W projekcie noweli ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która trafiła do konsultacji społecznych, jej autorzy przyznają prezesowi UOKiK (jest nim obecnie Tomasz Chróstny) możliwość usuwania treści lub blokowania dostępu do stron internetowych.

Jeżeli natomiast zaistnieje podejrzenie naruszania zbiorowych interesów konsumentów, UOKiK będzie mógł nabyć towary lub usługi pod przykrywką. Jeden z zapisów upoważnia urzędnika do "dokonywania zakupów towarów lub usług, w razie potrzeby, z możliwością przedstawienia się jako inna osoba/ukrycia tożsamości w celu ich przetestowania".

Niektóre nowe kompetencje prezes UOKiK będzie realizować wspólnie z innymi organami. Chodzi tutaj właśnie m.in. o zakupy przy ukryciu tożsamości. Urzędnik będzie mógł zwrócić się do policji, jeżeli transakcja będzie się wiązać z ryzykiem zagrożenia zdrowia lub życia kontrolującego.

Zobacz: Inspekcja handlowa kontroluje placówki medyczne. Chodzi o opłatę covidową

Do policjantów urzędnik zgłosi się również, gdy będzie potrzebować pomocy w przypadku realizacji "uprawnienia do przeszukania w toku postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów lub postępowania klauzulowego".

Oprócz tego, prezes UOKiK będzie mógł również zgłosić się do szefa ABW z prośbą o sporządzenie i wydanie dokumentów, bądź środków identyfikacji elektronicznej, które uniemożliwiają ustalenie danych identyfikujących kontrolującego. Chodzi o uzyskanie tzw. fałszywej tożsamości.

Nowe uprawnienia prezesa UOKiK to pokłosie unijnego rozporządzenia CPC w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów. Polskie przepisy będą wdrożeniem unijnego prawa do polskiego systemu prawnego.

Zmiany przepisów wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem tutaj jest przepis tworzący rejestr blokowanych domen - ten ma wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-09-2020

Robo Cat"możliwość usuwania treści lub blokowania dostępu do stron internetowych." To się nazywa cenzura i kontrola wolności człowieka.

29-09-2020

pawelDubluje rolę policji . Kolejna horda urzędasów do wyżywienia. Kto na nich zarobi ?

29-09-2020

DomNie ma takiej opcji .Żenada

Rozwiń komentarze (35)