Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Prezydenci polskich miast apelują o zakaz handlu z "faszystowskim rządem Rosji"

Podziel się:

W środę (6 kwietnia) projektem, który zakłada m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Federacji Rosyjskiej. W odwecie za atak tego kraju na Ukrainę oraz zbrodnie, których Rosjanie dokonali na tamtejszej ludności cywilnej. Samorządowcy skupieni w Ruchu Samorządowym "Tak! Dla Polski" apelują do polskiego rządu o wstrzymanie wszelkiego handlu z "faszystowskim rządem Rosji" oraz Białorusią.

Prezydenci polskich miast apelują o zakaz handlu z "faszystowskim rządem Rosji"
Ponad trzy doby muszą czekać kierowcy ciężarówek na wyjazd z Polski na Białoruś na przejściu w Bobrownikach (PAP, Artur Reszko)

Od kilku tygodni przed tym przejściem utrzymują się bardzo długie kolejki ciężarówek, w których stoi nawet 1,5 tys. tirów, a czas oczekiwania sięga 80 godzin. W środę rano było to 78 godzin — podaje Polska Agencja Prasowa.

Właśnie na polsko-białoruskiej granicy, przy drodze prowadzącej z Białegostoku do przejścia granicznego w Bobrownikach, samorządowcy zorganizowali konferencję, na której zaapelowali o to, by polski rząd wstrzymał wszelki ruch handlowy z Rosją oraz Białorusią. By ograniczyć reżimowi Władimira Putina fundusze na prowadzenie wojny w Ukrainie. Zwłaszcza w kontekście odkrywanych zbrodni rosyjskiego wojska w okolicach Kijowa, skąd wycofuje się armia agresora.

- W tych tirach może być wszystko. Może być żywność, sprzęt, części zamienne do różnych maszyn, które tak naprawdę zasilają w większości machinę wojenną Putina. Nie prowadzi się interesów z mordercami i kłamcami - mówił prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski.

Białostocki samorządowiec apelował do premiera Mateusza Morawieckiego: "Białoruś też wspiera reżim Putina, jesteśmy za tym, żeby wywierać presję na Putinie, aby on wyprowadził wojska z Ukrainy i dopiero wtedy będzie można rozmawiać i o zadośćuczynieniu, i będzie można normalizować stosunki".

Zobacz także: Polscy przedsiębiorcy dobrze przygotowani. "Zadziałały wschodnioeuropejskie instynkty"

Ile zbrodni trzeba odkryć, by zamknąć drzwi Putinowi?

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, przewodniczący rady Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski", pytał natomiast rząd, kiedy przestanie sprowadzać rosyjskie surowce energetyczne, takie jak gaz i ropę. - Podajmy konkretną datę, a najlepiej, jakbyśmy zrobili to natychmiast - mówił, podkreślając, że obecnie brak wsparcia finansowego działań "faszystowskiego rządu Rosji" jest Ukrainie bardzo potrzebny.

Apel o szczelniejsze zaciągnięcie żelaznej kurtyny związane jest z masakrami cywilów, których dopuścili się rosyjscy wojskowi. - Ile takich tragedii, jak w Buczy musimy jeszcze odkryć, żebyśmy przestali oglądać się na innych, a zaczęli od siebie? - pytał Karnowski.

PAP, który relacjonuje konferencję samorządowców, przypomina, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłą środę, że Polska będzie robiła wszystko, by odejść od rosyjskiej ropy do końca roku. Wyraził nadzieję, że w maju uda się zakończyć import węgla z Rosji dzięki ustawie, której projekt rząd przesłał do Sejmu.

Premier zaznaczył, że dzięki gazoportowi w Świnoujściu, gazociągowi Baltic Pipe, a także pływającemu gazoportowi koło Gdańska będziemy w stanie uniezależnić się w tym roku od rosyjskiego gazu. Morawiecki zaapelował też do UE o wprowadzenie podatku od rosyjskich węglowodorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP