Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Prezydent Duda w ONZ: Rosja musi zapłacić reparacje Ukrainie

Podziel się:

Rosja winna jest Ukrainie reparacje wojenne, które będzie musiała zapłacić; nie ma sprawiedliwości bez zadośćuczynienia; Polska nie zaprzestanie działań zmierzających do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za naruszenia prawa międzynarodowego – powiedział Andrzej Duda. Prezydent uczestniczył w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Prezydent Duda w ONZ: Rosja musi zapłacić reparacje Ukrainie
Andrzej Duda przemawia w Nowym Jorku podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. EPA/Peter Foley Dostawca: PAP/EPA. (PAP, PAP/EPA/Peter Foley)

Duda podkreślał, że sprawiedliwość i zadośćuczynienie powinny dotknąć każdy kraj, który "plądruje inny kraj". - Dotyczy to dzisiejszych czasów, ale dotyczy to też niezałatwionych spraw z przeszłości. Mówię to jako polski prezydent. Prezydent Polski, która została tak straszliwie doświadczona II wojną światową – zaznaczył.

W jego ocenie Rosja, jako agresor, musi zapłacić za wyrządzone szkody. Jednocześnie prezydent podkreślił, że winni tej zbrodni powinni zostać ukarani i osądzeni. - Już teraz współpracujemy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym i Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w celu znalezienia najskuteczniejszych sposobów identyfikacji i ścigania sprawców – powiedział.

"Zarzewie światowego pożaru"

Wojna w Ukrainie ma globalne implikacje ekonomiczne. Duda wskazał przede wszystkim na kryzys żywnościowy oraz widmo głodu, które zawisło nad znaczną częścią świata.

Od samego początku inwazji Rosja świadomie oraz cynicznie niszczy zasiewy i maszyny rolne, a sama inwazja radykalnie zmniejszyła ukraińskie zbiory. Uzyskane przez nas dane mówią jasno: Rosja zajęła areały uprawne stanowiące 22 proc. wszystkich gruntów rolnych na Ukrainie. Piąta część ziemi, która jest spichlerzem wielu państw pozaeuropejskich; ziemi, na której uprawia się blisko 30 proc. światowego potencjału zbóż ozimych, nagle w tym sezonie nie wydała plonów lub jej plony zostały zrabowane – wskazywał Duda.

Andrzej Duda nazywa to "bronią gospodarczą i żywnościową wymierzoną zwłaszcza w Afrykę i Bliski Wschód. To celowa polityka Rosji i z jej powodu liczba osób cierpiących chroniczny głód wzrośnie w tym roku na świecie o około 47 mln.

Polski prezydent dodał, że to nie jest tylko regionalny konflikt. "Wojna Rosji przeciwko Ukrainie to zarzewie światowego pożaru, ta wojna dotknie i nasze i wasze kraje. O ile już tak się nie stało" - mówił do zebranych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl