Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Problemy w Hongbo w Opolu. Pracownicy chińskiej firmy czekają na pieniądze

7
Podziel się:

Pracownicy firmy Hongbo Clean Energy Europe w Opolu skarżą się, że wielu wciąż nie otrzymało pensji za kwiecień. Z ustaleń Nowej Trybuny Opolskiej, wynika, że na 10 maja zaległości względem pracowników miały wynosić pół miliona złotych. Cztery dni później zakład miał rozpocząć wypłatę zaległości, ale jeszcze w poniedziałek część osób nadal czekała na pieniądze.

Problemy w Hongbo w Opolu. Pracownicy chińskiej firmy czekają na pieniądze
Zamówienia na maseczki podobno są, pracowniczka mówi o innym problemie (Adobe Stock, shyshka)

Spółka Hongbo Clean Energy Europe powstała w opolskiej strefie ekonomicznej. Zajmowała się produkcją oświetlenia. Tak było kiedyś. W pandemii przerzuciła się na maseczki.

Pracownicy, z którymi rozmawiała Nowa Trybuna Opolska, nie kryją niezadowolenia z sytuacji w firmie. Już za ubiegły miesiąc mieli otrzymać wypłatę z opóźnieniem, teraz sytuacja się powtórzyła.

- Od pracowników średniego szczebla słyszymy, że nie ma pieniędzy, bo właścicielkę ciągle trzeba prosić, żeby dała jakiś grosz - mówi pracownica, z którą rozmawiała dziennikarka NTO. - Przykładowo teraz mamy mnóstwo zamówień na maseczki, ale one nie wyjadą od nas, bo zamawiający życzy je sobie spakowane w kartoniki, a kartoników nie ma. Boimy się, że firma ogłosi upadłość, a my zostaniemy z niczym - nie kryje obaw.

Zobacz także: Polski Ład. Jakie zyski dla etatowców?

O problemie z wypłatą wynagrodzeń wie Państwowa Inspekcja Pracy, która badała sprawę już w ubiegłym roku. Inspektorzy ponownie pojawili się w firmie w ubiegłym tygodniu.

- Jeśli pracodawca, mimo wcześniejszego wyciągnięcia konsekwencji, nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, a inspektor uzna, że ma to charakter uporczywy i złośliwy, może skierować sprawę do prokuratury - mówił Nowej Trybunie Opolskiej Tomasz Krzemienowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu.

Według ustaleń NTO.pl osoby zasiadające w zarządzie spółki wyjechały do Chin.

Poprosiliśmy firmę mailowo o komentarz do sprawy. Jeśli otrzymamy odpowiedź, dołączymy ją do materiału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Gość
3 lata temu
Pracownicy firmy Hongbo znów nie mają wypłat. Niestety brak perspektywy kiedy będą. Zapraszamy redakcje.
karl
3 lata temu
artykuł mailowo tak wygląda poziom współczesnego polskiego dziennikarstwa
Melon
3 lata temu
To są dowody na to iż z Chinola i nie należy robić interesow
Stachu
3 lata temu
W Chinach już mają wyższe zarobki jak w Polsce.Polska jest daleko za krajami Afrykańskimi ,dno dna .
sucek
3 lata temu
Niech pracownicy założą własną działalność gospodarczą. Wtedy nie będą wiedzieć należnego wynagrodzenia przez minimum 3 miesiące, a podateczki trzeba płacić... ;]