Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Ile zarabia twój kolega na tym samym stanowisku? Tak PiS chce walczyć z luką płacową

63
Podziel się:

PiS rozważa wprowadzenie częściowej jawności wynagrodzeń. Chodzi zarówno o uzasadnienie naszego wynagrodzenia, jak i informacje o zarobkach osób płci przeciwnej na tym samym stanowisku. Zmiany, w których rządzący wspomnieli w Polskim Ładzie, musiałyby się znaleźć w Kodeksie pracy.

Ile zarabia twój kolega na tym samym stanowisku? Tak PiS chce walczyć z luką płacową
Tak PiS chce przeciwdziałać różnicowaniu płacy w zależności od płci pracownika (Adobe Stock, Robert Przybysz)

To mogłaby być rewolucja dotycząca wynagrodzeń w firmach. W Polskim Ładzie PiS chce, by pracownik mógł żądać pisemnego uzasadnienia wysokości swojej pensji. Pracodawca miałby na to 30 dni. Co jeśli nie zgadzałby się z odpowiedzią? Mógłby iść do sądu pracy.

To nie wszystko. Pracownik mógłby także wystąpić o informacje nt. przeciętnych zarobków, jakie osiągają osoby płci przeciwnej, które wykonują obowiązki takie same lub zbliżone.

Zobacz także: Polski Ład. Jakie zyski dla etatowców?

W Polskim Ładzie znalazły się również zapisy, które mają przyczynić się do lepszej edukacji antydyskryminacyjnej. To nie pierwszy raz rządzący mówią o tym problemie.

Jak już pisaliśmy w money.pl, PiS w pierwszym podejściu jeszcze przed wyborami w 2019 r. mówiło o chęci zmniejszenia luki płacowej. Rządzący chcieli zapobiegać dyskryminacji ekonomicznej kobiet w przedstawionym w czerwcu 2020 r. projekcie ustawy.

Bo problem jest i to niemały. Według GUS Polki zarabiają średnio nawet o 20 proc. mniej od Polaków na tych samych stanowiskach. Luka rośnie wraz w wykształceniem. Mężczyzna z dyplomem zarabia średnio o 1777 zł więcej niż kobieta o tych samych kwalifikacjach - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Sedlak&Sedlak na temat korelacji między zarobkami a wykształceniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Voytek
3 lata temu
Czyli wraca komuna… gdzie nie matura lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.
top
3 lata temu
Wszystkich chętnie nadzorują i kontrolują ,szkoda , że gdy chodzi o nich to zakłamane ,obłudne , pazerne i pełne hipokryzji towarzystwo udaje, że ich to jakoś nie dotyczy. Morawiecki przepisuje na żonę , Kaczyński jak pracodawca zatrudnia za nie swoje czterdziestu policjantów.
wes
3 lata temu
Niech PiS przedstawi dane na temat wysokości złodziejstwa wśród kolegów partyjnych.
Rebus
3 lata temu
W pierwszej chwili opracować jakość pracy wicepremiera Kaczyńskiego. Do dzisiaj pewnie nikt nie wie co on robi.
lwa
3 lata temu
czyli socjalizm i dalszy wzrost biurokracji; jak można zrównywać wymagania i warunki pracy w korporacji i małej firmie? to może wymyślić tylko urzędnik nie znający realiów gospodarczych....
...
Następna strona