Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Procedura nadmiernego deficytu. Wydatki obronne mogą nie pomóc Tuskowi

22
Podziel się:

Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu przez KE w czerwcu, gdyż podwyższone wydatki obronne raczej nie uzasadnią skali przekroczenia progu 3 proc. PKB dla deficytu sektora finansów publicznych w latach 2023-24 - oczekują analitycy ING BSK.

Procedura nadmiernego deficytu. Wydatki obronne mogą nie pomóc Tuskowi
Premier Donald Tusk (PAP, PAP/Paweł Supernak)

We wtorek minister finansów Andrzej Domański ma rozmawiać z komisarzem KE ds. gospodarczych V. Dombrovskisem w sprawie nałożenia na Polskę procedury nadmiernego deficytu.

"Domański wyraził nadzieję, że Komisja uwzględni, że za ponad 5 proc. PKB deficytu sektora general government w dużej mierze odpowiadały wydatki związane z sytuacją za wschodnią granicą Polski" - napisali analitycy ING.

Przypomnijmy, że jeszcze na radzie unijnych ministrów finansów w grudniu (Ecofin) uzgodniono, że wzrost inwestycji w zbrojenia traktowany będzie jako istotny czynnik przy rozpatrywaniu uruchomienia procedury nadmiernego deficytu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

Procedura zostanie uruchomiona

Jednak zdaniem analityków ING Komisja może i tak uruchomić procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski.

Spodziewamy się także, że Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu przez KE w czerwcu, gdyż podwyższone wydatki związane z wojną w Ukrainie raczej nie uzasadnią skali przekroczenia progu 3 proc. PKB, jeśli chodzi o deficyt sektora finansów publicznych w latach 2023-24" - zaznaczyli.

Ponadto szacują oni, że inflacja pod koniec 2024 r. wyniesie więcej niż oczekuje szef polskiego resortu finansów (4-4,5 proc. rdr).

"Nasze prognozy inflacji na koniec 2024 są mniej optymistyczne (5,5 proc. rdr)" - napisali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Znick
miesiąc temu
To zaskakujące, bo Tuska podobno w Unii nikt nie ogra, kłaniają mu się w pas kiedy staje na baczność podobno, a taka Francja ma 4,9 procent deficytu i o procedurze ni widu ni słychu. Do tego dosiedlanie nam ich migrantów, czyli Macron jednak ograł ;)
Olo
2 miesiące temu
To Tusk już nie chce burzyć muru,by wpuszczać biednych emigrantów,którzy szukają bezpieczeństwa i lepszego życia w naszym kraju?
Babcia
2 miesiące temu
Jońskiego że Scerba wysłać na rozmowy sukces murowany.
Prezydent2025
2 miesiące temu
W latach 2022 do 2026 (5 lat) za kwotę blisko 1 biliona złotych zarówno jednej jak i drugiej Władzy uda się zbudować nową Armię .... ale Urzędników podległych MON i MSWiA.
Tata
2 miesiące temu
Obudził mnie kac. Wczoraj naprawdę porządnie się nachlałem. Sponsorem był program społeczny melina osimset plus i rodzinny kapitał libacyjny. Wypije wino i idę jeszcze spać. Jutro też się nachlam. Dobranoc.
...
Następna strona