Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Producenci wołowiny apelują do KE o wstrzymanie sprowadzania mięsa z Ameryki Południowej

Niech Unia Europejska natychmiast wstrzyma import mięsa wołowego z Ameryki Południowej – apelują do Komisji Europejskiej polscy producenci. Wnioskują też przygotowanie się do rozpoczęcia interwencyjnego skupu i przechowywania mięsa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Producenci wołowiny uważają, że czas na interwencję Komisji Europejskiej

Jak poinformowała w piątek Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Rada Sektora Wołowiny zwróciła się z pismem do unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, w którym informuje o ogromnych kłopotach, jakie spotkały polskich producentów wołowiny po wybuchu epidemii koronawirusa. Są one związane z utrudnieniami w handlu na wspólnym rynku oraz w jej eksporcie. 80 proc. produkcji mięsa wołowego jest wysyłane poza Polskę, z czego większość trafia do unijnych odbiorców – informuje PAP.

Ograniczenia w przemieszczeniu się powodują, że produkowane u nas mięso praktycznie nie jest eksportowane do państw trzecich.

Rada Sektora Wołowiny uważa, że "brak możliwości umieszczenia na rynku UE mięsa wołowego jest zachwianiem jednej z podstawowych zasad traktatowych, jaką jest zasada swobody przepływu towarów" i na tej podstawie domaga się od Komisji Europejskiej zastosowania mechanizmu interwencji publicznej (tzw. interwencyjnego zakupu).

Zdaniem Rady Sektora Wołowiny interwencja jest konieczna już teraz i nie można czekać, aż ceny spadną poniżej progu referencyjnego, który formalnie daje możliwość rozpoczęcia takich działań. "Zakup interwencyjny mięsa wołowego może być zarówno znakomitym stabilizatorem sytuacji rynkowej, jak i stworzyć możliwości zmagazynowania tego mięsa jako rezerw" - napisał w liście do komisarza ds. rolnictwa UE przewodniczący Rady Sektora Wołowiny Jerzy Wierzbicki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, wołowina, producenci mięsa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-04-2020

KucharzWieprzowina jest teraz bardzo droga okazja dla producentów wołowiny polski rynek jest bardzo duży tylko z ceny trzeba zjechać Polacy chętnie kupią … Czytaj całość

03-04-2020

PZPR=SLD i ZSL=PSL rządziłyz łezką w oku wspominam wspaniałe czasy PRL, kiedy za Gierka trzeba było 3-4 godziny stać, żeby coś w mięsnym kupić, a za Jaruzelskiego od drugiej w … Czytaj całość

03-04-2020

CPUnitWołowiny, ze względu na cenę, w kraju nie jadłem już wiele lat. Pozwalam sobie na befsztyk przy okazji pobytu w USA

Rozwiń komentarze (211)