Notowania

gus
19.12.2019 10:38

Produkcja przemysłowa spowalnia. Problem z kołem zamachowym gospodarki

Produkcja w listopadzie niby rosła, ale co za wzrost? Dużo poniżej prognoz, świadczy o spowolnieniu polskiej gospodarki, dla której przemysł był w ostatnich latach głównym wsparciem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Spadająca produkcja branży motoryzacyjnej najbardziej uderza w wyniki przemysłu

Najnowsze dane GUS pokazują, że w listopadzie produkcja przemysłowa była o zaledwie 1,4 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Niby produkujemy więcej niż przed rokiem, ale takie "lepiej" świadczy o tym, że jest coraz gorzej. W poprzednich dwóch miesiącach tempo wzrostu było 3,5 i 5,6 proc. rok do roku.

Wynik listopada negatywnie zaskoczył ekonomistów. Ci spodziewali się wzrostu o 2,6 proc. To kolejny sygnał, że gospodarka spowalnia i obecne prognozy na przyszły rok trzeba korygować w dół. Jeśli tak dalej pójdzie, to mogą być problemy z realizacją ambitnych celów budżetowych, czyli zerowego deficytu w przyszłym roku.

Można narzekać, ale przypomnijmy, że w czerwcu i sierpniu były spadki produkcji. Nadszedł chyba czas, że trzeba się cieszyć nawet z tak małego wzrostu.

Zobacz też: 12 zł za pół litra. To będzie skutek wyższej akcyzy. "Niebezpieczne"

Regulacje unijne

Od razu trzeba nadmienić, że niemały wpływ na spadek wzrostu produkcji mają regulacje unijne, zmuszające polskie przedsiębiorstwa do większych niż wynikałoby to z porozumienia w Kioto opłat za emisję CO2. Spadek liczby darmowych uprawnień spowodował, że ich cena poszybowała w górę. A przez to pod znakiem zapytania stanęła opłacalność produkcji w kilku branżach.

W listopadzie jeden z największych spadków nastąpił w branży metali. Ich produkcja spadła rok do roku o 4,4 proc. Symbolem jest wygaszanie pieca w hucie ArcelorMittal w Krakowie.

Dużo silniej na spadek wyniku całego przemysłu wpłynęła motoryzacja. Spadek zamówień na niemieckie samochody w Chinach odbija się na wynikach zlokalizowanych w Polsce fabryk i montowni. Produkcja w tej branży spadła o 4,4 proc.

W dół o aż 6 proc. szła jeszcze produkcja paliw. Największy spadek procentowy zaliczyła branża wyrobów tekstylnych (-8,5 proc.), ale nie ma takiego wpływu na całokształt gospodarki, jak wyżej wspomniane.

Mniej zamówień

Na spowolnienie wskazywał już indeks PMI z początku grudnia. Jego wartość dla polskiego przemysłu co prawda wzrosła z 45,6 pkt. w listopadzie do 46,7 pkt. w grudniu, ale to wciąż poniżej 50 pkt. punktu równowagi. Inaczej pisząc, informacje od menadżerów do spraw zakupów w firmach przemysłowych wskazywały na spadki.

- Choć główny wskaźnik PMI wzrósł w listopadzie, spadek nowych zamówień sprawił, że warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym utrzymały się na najniższym poziomie od 2009 roku - komentuje Phil Smith, ekonomista IHS Markit, a więc firmy, która opracowuje badania.

- Nieustannie słabnący popyt przyczynił się do kolejnego spadku produkcji oraz zatrudnienia. (...) Im dłużej kondycja przemysłu będzie się pogarszać, tym bardziej prawdopodobne staną się cięcia w zatrudnieniu, co może stanowić zagrożenie dla rynku krajowego - ostrzega.

Według Smitha przedsiębiorcy coraz bardziej pesymistycznie patrzą w przyszłość, co odzwierciedla listopadowy spadek wskaźnika przyszłej produkcji do najniższego poziomu w historii badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gus, produkcja przemysłowa, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-12-2019

ncnPolak nie uwierzy jak nie zobaczy butelek z octem. Woli wierzyć w cuda. Ekonomia dla Polaka to za trudne do pojęcia.

19-12-2019

simple economyTym krajem zarządzają niekompetentni ludzie, gminni funkcjonariusze partyjni posługujący się wyłącznie polityką i propagandą - nikogo o zdrowych … Czytaj całość

19-12-2019

jaZaczynają działać super regulacje PiS. A będzie jeszcze gorzej. Dlaczego? Bo bardziej się opłaca brać zasiłki niż pracować.

Rozwiń komentarze (166)