Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

ArcelorMittal wygasza piec w Krakowie. "Zastanawiamy się, od jakich protestów zaczynać"

29
Podziel się

Krakowski wielki piec zostanie wygaszony jeszcze w listopadzie. ArcelorMittal nie poinformował, na jak długo wyłączy piec i stalownię. – Nie zakładam, że zatrzymanie całej części surowcowej w Krakowie to definitywna decyzja – mówi money.pl Roman Wątkowski, związkowiec z ArcelorMittal Poland.

Tak prezentuje się wielki piec, który wkrótce zostanie wygaszony.
Tak prezentuje się wielki piec, który wkrótce zostanie wygaszony. (Materiały prasowe, ArcelorMittal)
bDIosPjF

Klamka zapadła. ArcelorMittal Poland ogłosił 12 listopada, że wielki piec i stalownia w krakowskiej Nowej Hucie zostaną wygaszone do 23 listopada 2019 roku.

– Niestety jesteśmy zmuszeni ogłosić tymczasowe wstrzymanie pracy wielkiego pieca w Krakowie, nastąpi ono 23 listopada. Oznacza to, że wstrzymujemy pracę wielkiego pieca i stalowni, natomiast będą pracowały dalej walcownie i koksownia – powiedział prezes spółki Geert Verbeeck, cytowany przez PAP.

– Dostaliśmy dzisiaj tę hiobową wiadomość i zastanawiamy się, od jakich protestów zaczynać. Nie zgadzamy się z tą decyzją i dlatego prowadzimy konsultacje między związkami, w jaki sposób będziemy protestować – mówi money.pl Roman Wątkowski, wiceprzewodniczący Komisji Robotniczej Hutników NSZZ "Solidarność" ArcelorMittal Poland S.A. Kraków.

bDIosPjH
Zobacz także: Zobacz także: Planowanie przestrzenne w Polsce się nie przyjęło? "Były czasy, gdy to świetnie funkcjonowało"

Zamknięcie na kilka miesięcy

Koncern planował wyłączyć je we wrześniu, ale protesty związkowców skłoniły zarząd do odroczenia decyzji. ArcelorMittal chce wyłączenia pieca ze względu na wysokie koszty energii, które pochłania jego działalność.

Aby przeciwdziałać tej decyzji, Rada Ministrów przyjęła w czerwcu projekt ustawy o wsparciu dla przedsiębiorstw energochłonnych. Wsparcie owo polegało na dofinansowaniu firm z tego sektora ze środków budżetowych, żeby równoważyć finansowo wysokie ceny energii. Jednak ten ruch nie odwiódł koncernu od wstrzymania działania krakowskiej huty.

bDIosPjN

Prezes Verbeeck jednak podtrzymał deklarację, że spółka chce ponownie uruchomić krakowską instalację, "jak tylko powróci koniunktura i będzie opłacalna produkcja w hucie w Krakowie".

– Mam nadzieję, że w przypadku poprawy koniunktury wielki piec zostanie uruchomiony – tak jak zapowiadał prezes – mówi Wątkowski i dodaje, że na razie firma nie przedstawiła pracownikom żadnego terminu ponownego uruchomienia pieca i stalowni. Sam prezes stwierdził, że zamknięcie potrwa "przynajmniej kilka miesięcy".

Nie ma mowy o zwolnieniach

Związkowiec podkreślił, że nie będzie żadnej redukcji personelu, ale jednocześnie wskazuje na inny problem.

bDIosPjO

– Nie ma mowy o żadnych zwolnieniach. My boimy się tego, że przy tak niestabilnej sytuacji w zakładzie w Krakowie, to pracownicy zaczną szukać nowego miejsca. Zakładamy, że wtedy nie wszyscy wrócą do pracy w hucie i kiedy zostanie ponownie uruchomiony wielki piec, to będzie problem z jego obsługą – tłumaczy Roman Wątkowski. Odniósł się również do słów wiceprzewodniczącego NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland Józefa Kawuli, który, w rozmowie z RMF FM, przekonywał, że w ciągu trzech miesięcy zatrudnienie straci od 1,5 tys. do 2 tys. osób.

– Wiceprzewodniczący Józef Kawula przesadził z szacunkami o liczbie zwolnień, do których miałoby dojść w ciągu trzech miesięcy. Dyrekcja huty, według zapewnień, nie zamierza nikogo zwalniać, ani jednej osoby. Problem zwolnień może się jednak pojawić wśród firm podwykonawczych – wskazuje Roman Wątkowski.

bDIosPjP

Związkowiec precyzuje, że chodzi o "firmy transportowe, remontowe czy żywieniowe". Dodaje, że mogą mieć one "duży problem z utrzymaniem pracowników".

– W tej chwili musimy zadbać przede wszystkim o ludzi zatrudnionych w Krakowie. Dlatego też podpisaliśmy z koncernem porozumienie, które zakłada, że pracownicy, którzy będą dojeżdżać z Krakowa do Dąbrowy Górniczej, otrzymają dodatkowe diety od firmy. To porozumienie obejmie około 40 proc. z 800 osób zatrudnionych w wielkich piecach i stalowni – tłumaczy wiceprzewodniczący Komisji Robotniczej Hutników NSZZ "Solidarność".

Kolejne 40 proc. pracowników, według słów związkowca, pozostanie w Krakowie – zostaną przesunięci na inne stanowiska na terenie huty. Pozostałe 20 proc. będzie musiało przejść na tzw. postojowe, które zakłada, że pracownicy nim objęci będą otrzymywać ograniczone wynagrodzenie wynoszące od 80 do 60 proc. obecnego.

bDIosPjQ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIosPki
KOMENTARZE
(29)
Trzypion
rok temu
Szanowni związkowcy, zróbcie ze SWOICH pieniążków ściepę i wykupcie ten wielki piec, a nastepnie też za swoje kupcie surowce, załadujcie go, a wyprodukowaną surówke sprzedajcie. Zysk jest wasz. A moment, nie ma zysku? No to cóż, dokładajcie do interesu. ZE SWOICH!
Kapitalizm
rok temu
Jak cztery lata temu politycy krzyczeli że węgiel kamienny przyszłością Polski to ludzie bili brawo na czele z Solidarnościa. Więc mamy węgiel kamienny i najdroższy prąd w Europie,brawo wy.
Rolerboy
rok temu
Szczyt wszystkiego zeby z moich podatków utrzymywać nierentowny interes tylko po to żeby związkowcy zachowali swoje posady. W każdym normalnym przypadku ludzid zmieniaja pracę a nie szantazuja roszcza i kradną panstwowe pieniadze ktore powinny isc na leczenie dzieciakow a nie tworzebie iluzji rentownosci.
bDIosPkj
Bastard
rok temu
Podziękujcie wszystkim rządom które wchodziły górnikom do 4 liter . Zamiast zostawić te kopalnie które maja złoża które możemy wykorzystać na nasz rynek . To wydobywany jest węgiel słabej jakości którego nikt nie chce i jest drogo !!! Bo przez lata kilofki szantażowały wszystkie rządy powtarzając ile to niby tego węgla mamy ! Teraz okazuje się ze mamy ale 40% węgla a resztę kamien !!! Ale górników to Nys obchodziło ze podatnicy dopłacają do okradania własnego kraju !!!!
miki
rok temu
Najwieksze firmy jak CEZ powoli wychodza z Polski bądź kończą działalność o czym piszą media, średnie i małe bez rozgłosu opuszczą ten tvp dobrobyt z Himalajami biurokracji, podatków, danin, interpretacji i innych split paymentów
...
Następna strona