Notowania

ArcelorMittal Poland wygasi wielki piec w Krakowie Nowej Hucie

Wielki piec w Krakowie będzie wygaszony – taką informację usłyszeli dzisiaj pracownicy ArcelorMittal Poland od prezesa Geerta Verbeecka. Działalność wielkiego pieca i stalowni zostanie wstrzymana na czas nieokreślony.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Wielki piec w Krakowie będzie wygaszony. Taką informację przekazał prezes ArcelorMittal Poland.

Prezes ArcelorMittal Poland poinformował we wtorek pracowników, że jeszcze w tym miesiącu zostanie wygaszony wielki piec w kombinacie w Nowej Hucie w Krakowie – informuje RMF FM. Verbeeck nie powiedział, ile potrwa postój w pracy.

Informację udało się potwierdzić portalowi money.pl w biurze prasowym koncernu. Wielki piec zostanie wygaszony 23 listopada 2019 roku. Wcześniej odłożony w czasie został postój, który pierwotnie zaplanowany był na wrzesień bieżącego roku.

Wiceprzewodniczący NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland Józef Kawula, w rozmowie z RMF, przekonuje, że ta informacja oznacza "koniec firmy" dla pracowników.

Wiceprzewodniczący powiedział, że część pracowników będzie "jeździła do Dąbrowy Górniczej, część będzie zagospodarowana na miejscu w Krakowie, a część będzie na postojowym".

Zobacz także: Podwyższenie wieku emerytalnego w Polsce nieuniknione. "Jedyna droga"

Według nieoficjalnych informacji, sprzęt ma być wygaszony przez 9 miesięcy. Jednak, zdaniem związkowca, oznacza to permanentne działanie, ponieważ dotąd "się nie zdarzyło, żeby Mittal uruchomił zamknięty piec". Według podanych przez niego szacunków, w ciągu trzech miesięcy pracę straci od 1,5 tys. do 2 tys. osób.

Mimo informacji o wyłączeniu pieca 25 października, instalacja nadal pracuje.
ArcelorMittal trzyma w niepewności tysiące hutników. "Nic nie wiemy. Jesteśmy w strasznych nerwach"

Prezes firmy jednak uspokaja. Podczas briefingu prasowego powiedział, że zwolnień nie będzie. Część pracowników będzie się zajmować konserwacją wielkiego pieca, część otrzyma propozycję pracy w hucie w Dąbrowie Górniczej, a niewielka część - jak ocenili przedstawiciele koncernu - otrzyma obniżone wynagrodzenie tzw. postojowe, podaje PAP.

ArcelorMittal Poland to największy producent stali w Polsce. Potencjał firmy to ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W skład spółki wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W jej skład wchodzi pięć hut – w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie.

ArcelorMittal zaprzecza, by data wygaszenia wielkiego pieca była wyznaczona

Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia ok. 12 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi ok. 14 tys. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal – największego na świecie producenta stali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kraków, arcelormittal, huta, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2019

OlikTusk zlikwidował stocznie, to dla kogo mają produkować.

13-11-2019

MampytanieA kto wogole nasze huty sprzedał? Dziady jedne!!

13-11-2019

RobotnikZa tuskow Balcerowiczow i innych liberałów sprzedawalo się majątek narodowy w obce ręce. To teraz macie bolesna prawdę.

Rozwiń komentarze (241)