Notowania

pmi
02.12.2019 10:00

PMI dla polskiego przemysłu. Duży pesymizm polskich producentów

Nastroje w polskim przemyśle lekko się poprawiły, choć ciągle są kiepskie. Najsłabsze prognozy w historii badań IHS Markit wskazywane są jako przyczyna ponownej redukcji zatrudnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nastroje w polskim przemyśle nie są dobre. (Fot: GERARD/REPORTER)

Wartość indeksu PMI dla polskiego przemysłu wzrosła z 45,6 pkt do 46,7 pkt. Wynik okazał się minimalnie lepszy od prognoz. Ekonomiści prognozowali wynik na poziomie 46,6 pkt.

Punktowa ocena indeksu powstaje na bazie ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów kilkuset przedsiębiorstw przemysłowych. Na ich podstawie przewiduje się, czy dla kluczowego z punktu widzenia całej gospodarki sektora idą lepsze czy gorsze czasy. Odczyt powyżej granicy 50 pkt oznacza rozwój w sektorze przemysłowym. Poniżej - pogarszającą się sytuację i sugeruje nadchodzącą recesję. Niestety pod kreską jesteśmy już trzynasty miesiąc z rzędu.

- Choć główny wskaźnik PMI wzrósł w listopadzie, spadek nowych zamówień sprawił, że warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym utrzymały się na najniższym poziomie od 2009 roku - komentuje Phil Smith, ekonomista IHS Markit, a więc firmy, która opracowuje badania.

Kuriozalny pomysł Unii. Za pięć lat butelki mają wyglądać inaczej

- Nieustannie słabnący popyt przyczynił się do kolejnego spadku produkcji oraz zatrudnienia. (...) Im dłużej kondycja przemysłu będzie się pogarszać, tym bardziej prawdopodobne staną się cięcia w zatrudnieniu, co może stanowić zagrożenie dla rynku krajowego - ostrzega.

Według Smitha przedsiębiorcy coraz bardziej pesymistycznie patrzą w przyszłość, co odzwierciedla listopadowy spadek wskaźnika przyszłej produkcji do najniższego poziomu w historii badań.

"Tempo spadku produkcji i nowych zamówień, choć zwolniło od października, nadal było stosunkowo szybkie.
Duży pesymizm polskich producentów odnośnie przyszłej produkcji przyczynił się do piątego z rzędu spadku zatrudnienia w sektorze. Natomiast inflacja kosztów była najsłabsza od ponad trzech lat, a ceny wyrobów gotowych wzrosły tylko nieznacznie" - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pmi, przemysł, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-12-2019

GośćZ 6 pracowników został tylko 1, resztę musiałem zwolnić. Jeśli w przyszłym roku zdrożeje prąd, likwiduję firmę. Branża metalowa. Taki mamy dobrobyt w … Czytaj całość

02-12-2019

jackuWszystko fajnie, tylko totalna nieprawda, zatrudnienie w gospodarce wzrosło, mowa też o ponownym spadku produkcji, też kłamstwo

02-12-2019

DanJak rozdaję się pieniądze "patologi", kosztem przemysłu, który powoli sie wyniszcza, to jak ma być dobrze w Polsce.

Rozwiń komentarze (20)