Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Produkcja przemysłowa zaskoczyła. Ten rok to rollercoaster

319
Podziel się:

Przemysł w Polsce trzyma się mocno i nie zważa na zakażenia i obostrzenia. Tak wynika z najnowszych danych GUS, według których produkcja w grudniu wzrosła o ponad 11 proc. w skali roku. Ekonomiści spodziewali się dobrego wyniku, jednak najnowszy odczyt przebił ich oczekiwania. To jeden z najlepszych wyników ostatniej dekady.

Produkcja przemysłowa zaskoczyła. Ten rok to rollercoaster
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w grudniu o 11,2 proc. rok do roku. (Pixabay)

GUS podał w poniedziałek dane o produkcji przemysłowej w grudniu. Na rynku panowało przekonanie, że ta część krajowej gospodarki w relatywnie dobrej kondycji przeszła przez drugą falę epidemii.

Ekonomiści szacowali, że produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 8,7 proc. w skali roku po wzroście o 5,4 proc. w listopadzie.

Wynik jednak przebił oczekiwania. Produkcja przemysłowa wzrosła aż o 11,2 proc. w porównaniu z grudniem poprzedniego roku. Natomiast po uwzględnieniu czynników sezonowych wynik wyniósł 7,1 proc. rok do roku.

Zobacz także: Zamknięcie ostatniej kopalni. "Potrzeba 10 lat na uporządkowanie wygaszenie"

"Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła w dwucyfrowym tempie (11,2 proc. rok do roku), i to jeden z najlepszych wyników ostatniej dekady. Ten rok to był niewiarygodny rollercoaster - jeszcze w kwietniu spadaliśmy o prawie 25 proc. rok do roku" - napisali ekonomiści Banku Pekao.

Zwracają też uwagę, że jesteśmy już na linii trendu sprzed pandemii. Ponadto - porównując dane kwartał do kwartału - produkcja przemysłowa wzrosła w całym IV kwartale o 4,7 proc. i jest to drugi najlepszy kwartalny wynik w historii polskiego przemysłu.

"Pomimo drugiej fali pandemii w czwartym kwartale 2020 roku i wprowadzonych w związku z tym restrykcji, polski przemysł poradził sobie w tych trudnych warunkach lepiej niż można było się tego spodziewać" - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

"Brak twardego lockdownu jesienią, w połączeniu z brakiem zamknięcia granic u naszych głównych partnerów handlowych, stało w największym stopniu za sukcesem polskiego przemysłu" - dodaje.

Zwraca też uwagę, że wprowadzone restrykcje w największym stopniu uderzały i uderzają w sektor usług, a nie przemysł. Jednak zamknięcie gospodarki niemieckiej w drugiej połowie grudnia i przedłużanie lockdownu (aktualnie do 14 lutego), jak również brexit, mogą negatywnie odbić się na wynikach polskiego przemysłu w pierwszym kwartale 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(319)
KKK
3 lata temu
Są małe kłamstwa, duże kłamstwa i statystyka...
Darek
3 lata temu
Za PO byłby wzrost o 2% a Balcerowicz z Rostowskim mówili by że pieniędzy nie ma i nie bedzie
ZZZ
3 lata temu
No, jako spawacz możesz nie wiedzieć, ale niektórzy wychodzili też czasami do restauracji, kina, teatru. Na spawaniu świat się nie kończy
ala
3 lata temu
ludzie mają zwyczajnie w d jakiegoś kolejnego wirusa grypy, oczywiście z całym szacunkiem dla tych którzy boleśnie go odczuli ale brutalna prawda jest taka, że nawet wyprodukowanie nowego modelu auta pociąga za sobą dziesiątki tysięcy ofiar. To, że grypa zabija to nic nadzwyczajnego. Na szczęście statystyczna śmiertelność covid19 jest klika razy niższa niż sezonowej grypy
Ilo
3 lata temu
Poczekajmy jeszcze kilka miesięcy ......zobaczymy wtedy
...
Następna strona