Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Produkcja przemysłowa zaskoczyła. Ten rok to rollercoaster

319
Podziel się

Przemysł w Polsce trzyma się mocno i nie zważa na zakażenia i obostrzenia. Tak wynika z najnowszych danych GUS, według których produkcja w grudniu wzrosła o ponad 11 proc. w skali roku. Ekonomiści spodziewali się dobrego wyniku, jednak najnowszy odczyt przebił ich oczekiwania. To jeden z najlepszych wyników ostatniej dekady.

Produkcja przemysłowa zaskoczyła. Ten rok to rollercoaster
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w grudniu o 11,2 proc. rok do roku. (Pixabay)
bDIEVISZ

GUS podał w poniedziałek dane o produkcji przemysłowej w grudniu. Na rynku panowało przekonanie, że ta część krajowej gospodarki w relatywnie dobrej kondycji przeszła przez drugą falę epidemii.

Ekonomiści szacowali, że produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 8,7 proc. w skali roku po wzroście o 5,4 proc. w listopadzie.

Wynik jednak przebił oczekiwania. Produkcja przemysłowa wzrosła aż o 11,2 proc. w porównaniu z grudniem poprzedniego roku. Natomiast po uwzględnieniu czynników sezonowych wynik wyniósł 7,1 proc. rok do roku.

bDIEVITb
Zobacz także: Zamknięcie ostatniej kopalni. "Potrzeba 10 lat na uporządkowanie wygaszenie"

"Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła w dwucyfrowym tempie (11,2 proc. rok do roku), i to jeden z najlepszych wyników ostatniej dekady. Ten rok to był niewiarygodny rollercoaster - jeszcze w kwietniu spadaliśmy o prawie 25 proc. rok do roku" - napisali ekonomiści Banku Pekao.

bDIEVITh

Zwracają też uwagę, że jesteśmy już na linii trendu sprzed pandemii. Ponadto - porównując dane kwartał do kwartału - produkcja przemysłowa wzrosła w całym IV kwartale o 4,7 proc. i jest to drugi najlepszy kwartalny wynik w historii polskiego przemysłu.

"Pomimo drugiej fali pandemii w czwartym kwartale 2020 roku i wprowadzonych w związku z tym restrykcji, polski przemysł poradził sobie w tych trudnych warunkach lepiej niż można było się tego spodziewać" - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

"Brak twardego lockdownu jesienią, w połączeniu z brakiem zamknięcia granic u naszych głównych partnerów handlowych, stało w największym stopniu za sukcesem polskiego przemysłu" - dodaje.

bDIEVITi

Zwraca też uwagę, że wprowadzone restrykcje w największym stopniu uderzały i uderzają w sektor usług, a nie przemysł. Jednak zamknięcie gospodarki niemieckiej w drugiej połowie grudnia i przedłużanie lockdownu (aktualnie do 14 lutego), jak również brexit, mogą negatywnie odbić się na wynikach polskiego przemysłu w pierwszym kwartale 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIEVITC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(319)
drobny
miesiąc temu
Jestem spawaczem, ot zwykłym robolem, nie mamy lockdownu, chodzimy do pracy, pracujemy na PKB i płacimy podatki, coronavirus pokazał jak na dłoni, kto jest potrzebny dla gospodarki niczym tlen dla żywego organizmu!
Zgred
miesiąc temu
No tak, wg GUS rośnie też średnie wynagrodzenie i dzisiaj to już prawie 6000 zł brutto. To dopiero zaskoczenie (dla mnie). Czy spółki skarbu państwa i zarobki w PiS aż tak bardzo ciągną średnią do góry ?
piotr
miesiąc temu
według GUS inflacja 3% wierzcie w jego dane haha
bDIEVITD
maruda:-(
miesiąc temu
Polacy ratują się jak mogą przed biedą i to jest zasługa rządu ???
jarek
miesiąc temu
W moim zakładzie produkcja cały czas, pełno Ukraińców, kilkadziesiąt zakażonych(grypą zwaną covid) Pseudo zabezpieczenia( maseczki i pomiar temp,) ludzie pracują z temp.(szczególnie Ukraińcy) kaszlący. Gdzie ta pandemia?
...
Następna strona