Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Program 500+ obejmie prawie 7 mln dzieci. Trzy miesiące na zgłoszenie noworodka

229
Podziel się:

Rodzice nowo narodzonego dziecka będą mieli 3 miesiące na zgłoszenie go w ramach programu, by świadczenie było wypłacane z wyrównaniem od narodzin. To jedna ze zmian, jakie proponuje Ministerstwo Rodziny w nowelizacji ustawy.

Rybie, 19.03.2019. Minister rodziny Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej dotyczącej programu Rodzina 500+
Rybie, 19.03.2019. Minister rodziny Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej dotyczącej programu Rodzina 500+ (PAP/Paweł Supernak)

Obecnie rodzice muszą złożyć wniosek o 500+ w miesiącu, w którym urodziło się dziecko. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Teraz ma się to zmienić.

W przygotowanej przez resort Elżbiety Rafalskiej projekcie nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzono zapis, że rodzice mają trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Kolejną istotną zmianą jest przyznanie - z zachowaniem ciągłości - świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.

Zobacz także: Obejrzyj: 500+ na pierwsze dziecko. Emilewicz: "Mój najstarszy syn się ucieszył"

To duża zmiana, ponieważ obecnie w przypadku śmierci rodzica, na którego wydano decyzję przyznającą świadczenie wychowawcze, prawo do przyznanego świadczenia wygasa z dniem jego śmierci, ponieważ jest to świadczenie "osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu".

Projekt zakłada też, że począwszy od 2021 r., okres świadczeniowy, na który przyznawane będzie corocznie świadczenie wychowawcze, będzie rozpoczynał się 1 czerwca i potrwa do 31 maja następnego roku. Obecnie okres ten trwa od 1 października do 30 września następnego roku.

Chodzi o odciążenie gmin, które w tym samym czasie przyjmują wnioski z innych programów - dobry start, świadczenia rodzinne czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Nowe przepisy mają też ograniczyć biurokrację. Projekt wprowadza likwidację obowiązku rozstrzygania o przyznaniu świadczenia wychowawczego w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu informacji o przyznaniu świadczenia.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną przyznającą świadczenie, gmina wyśle mailem informację potwierdzającą przyznanie świadczenia. "Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego" - obiecuje resort rodziny.

Znowelizowana ustawa zakłada też przyznanie świadczenia z programu 500+ w postaci dodatku dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Po objęciu świadczeniem 500+ od lipca wszystkuich pierwszych dzieci, programem będzie objetych łącznie 6,8 mln dzieci, w tym 2 mln jedynaków informuje Ministerstwo Rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(229)
gośc
5 lata temu
a ja nie głosuję na pis i nie bedę
furman
5 lata temu
Ten program mocno przybliżał nas do europejskich standardów państwa. Sprawcie sobie niezależne badania.
Anka
5 lata temu
To bardzo dobre i mądre rozwinięcie. Sukces trzeba powiększać a 500+ niewątpliwie nim jest.
gawryło
5 lata temu
Jak widać po komentarzach w Polsce rządzi dziś często hejt. Dobrze, że rząd nie ulega presji i pomaga tym którzy tego potrzebują.
Bonżur
5 lata temu
PO by po prostu wprowadziło 500+ dla każdego w 2015 po czym dziwiło się, że nas na to nie stać xD
...
Następna strona