Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Pilewski
Piotr Pilewski
|
aktualizacja

Program Money.pl 09.01 | Oto co czeka rynek nieruchomości w 2023 roku

Wcześniej pandemia, a teraz inflacja, kryzys i wojna w Ukrainie, nie wpływają znacząco na ceny mieszkań w Polsce. Rynek, który przez minione lata rozgrzewał się do czerwoności, teraz zaczyna hamować. NIe wiadomo jednak, jak długo to potrwa i jak ostatecznie przełoży się na wzrost cen. Eksperci obserwują jak na razie niewielkie spadki, ale tylko w poszczególnych segmentach rynku i spodziewają się stabilizacji.

KOMENTARZE
(3)
Moi
rok temu
Jak to runie w tym roku to nikt sie nie pozbiera. Jest inflacja, ludzie zaczna tracic prace, nie bedzie ich stac na placenie tych chorendalnych rat kredytu to się będzie działo. Nie wyjdziemy tak szybko z tego dolka...Zacznie przybywac mieszkan na sprzedaz na rynku i to spowoduje spadek cen. Mysle, ze na zakup bedzie stac tylko fundusze, ktore pozniej beda wynajmowac mieszkania bo chodzi tez o to, zeby pozbawic nas wlasnosci prywatnej.
koza
rok temu
Tu nie chodzi o to że można wynajac stare mieszkanie za 1300 (na marginesie to bardzo okazyjna cena po zapoznaniu się z mieszkaniami na OLX w Częstochowie) tylko o mamienie ludzi że cena za metr mieszkania na poziomie 12000 zł to dobra cena na inwestycje w mieszkanie ( 40m za 540.000 z wykonczeniem) Przy takiej cenie zakupu ( juz nie wspominam nawet o posiłkowaniu się kredytem ), ile trzeba by zarządać czynszu najmu zeby miec jakis przyzowity zarobek? Załóżmy że optymistycznie za ta klitke weźmie sie 1500 zł czynszu najmu. Daje to "oszałąmiająca" rentownośc na poziomie 3,3% rocznie ( gdzie nie uwzgledniłem remontów ani podatku 8,5% ) Wynajmujący natomiast zapłaci miesięcznie z czynszem do spółdzielni oraz opłatami około 2100 zł. Uważam że to dużo dla mediany płac w Polsce. Do ilu mu podniesiemy ... do 3000, 4000 ? Jak zarabia 4500 na ręke jak jest szczęściarzem ? Warren Buffet nie ma podjazdu do takiego biznesu .... Są tu tylko 2 wygrane strony .. deweloper i bank ( przy kredycie )
koza
rok temu
"tylo inwestować" ... brawo za obiektywizm ... ceny najmu będą ciągle rosły ... wynajmującego zapewne można dusić w nieskonczonosc, nie zje, nie wypije, zrobi nadgodziny żeby tylko wydać wszystko w tym mlekiem i miodem płynącym kraju na wynajecie kawalerki od "inwestora" ..