Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Program "Oczko wodne plus". Rolnicy czują się dyskryminowani i protestują

46
Podziel się

Program "Moja woda" przewiduje nawet 5 tys. zł dotacji do oczka wodnego. Warunek? Instalacje nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Protestują rolnicy. - Program mógłby się przysłużyć naszym gospodarstwom - mówią.

Rolnikom nie podobają się zasady przyznawania dopłat
Rolnikom nie podobają się zasady przyznawania dopłat (PAP)
bEizRhmd

Od 1 lipca można się starać o dotacje do budowy oczka wodnego w ramach programu "Moja woda", znanego także nieoficjalnie jako "Oczko wodne plus".

Celem zapowiedzianego przez Andrzeja Dudę programu jest małych zbiorników retencyjnych zbierających deszczówkę - a to ma pomóc walczyć z suszą.

Z założenia dotacje mają trafiać do prywatnych domów. Wody zatem nie można wykorzystywać "do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej”. A to nie każdemu się podoba. "To skrajna dyskryminacja rolników" - uważa Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych i apeluje do ministra klimatu Michała Kurtyki o zmianę zasad.

bEizRhmf
Zobacz także: Debrzno. Jedno z największych opuszczonych lotnisk w Polsce. Obejrzyj wideo:

"To przyczyni się do marnowania wody opadowej z domów jednorodzinnych rolników, którzy stanowią w większość mieszkańców wsi" - czytamy w komunikacie KRIR.

Co więc proponują rolnicze izby? "Należałoby umożliwić dofinansowanie do urządzeń gromadzących i rozprowadzających wodę z dachów zabudowań gospodarskich, która powinna być pozyskiwana i wykorzystywana właśnie do wspomagania nawadniania upraw rolnych."

bEizRhml

Rolnikom nie podoba się też skromna, ich zdaniem, wysokość dotacji. "Nie będą to duże inwestycje, które mogą mieć wpływ na konkurencyjność gospodarki, a zebrana woda wystarczy jedynie na podlewanie ogródka przydomowego w zagrodzie rolnika" - narzeka w komunikacie KRIR.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEizRhmG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
Katarzyna
2 miesiące temu
Nie rozumiem o co ta dyskusja ktoś kto nie ma pojęcia o pracy rolnika zawsze będzie mu zazdrościł wychowałam się na wsi żadnych wakacji bo praca w polu żadnej niedzieli bo żniwa ,wykopki itp. zimą naprawa sprzętu i przygotowanie do sezonu zawsze coś mieszkam w mieście idę na osiem godzin do pracy i się nie martwię że przejdzie nawałnica i zniszczy plony czy sprzedam to co wyprodukowałem bo o to martwi się szef. Swoje 8 godziny odpękam do domku czy na działeczkę nóżki na fotelik kawusia i laba. Pozdrawiam takich jak ja którzy nie boją się pracy i rolników
Jarekrobol
11 miesięcy temu
A dopłaty do hektara to nie dyskryminacją np. Robotników.
fisch
11 miesięcy temu
Dlaczego rolnicy mogli występować o dodatki pielęgnacyjne do lasów, a pozostali właściciele lasów prywatnych nie ?
bEizRhmH
flisak
11 miesięcy temu
Daliście się wszyscy złapać w pułapkę , rząd wami manipuluje , jednym coś da innym nie i skłóca Polaków . Zacznijcie wszyscy myśleć .
ANDY
11 miesięcy temu
CAŁY TEN PROGRAM TO IDIOTYZM,MARNOWANIE ŚRODKÓW Z KTÓRYCH MOŻNA BY ZROBIĆ COŚ SENSOWNEGO
...
Następna strona