Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Program "Oczko wodne plus". Rolnicy czują się dyskryminowani i protestują

Program "Moja woda" przewiduje nawet 5 tys. zł dotacji do oczka wodnego. Warunek? Instalacje nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Protestują rolnicy. - Program mógłby się przysłużyć naszym gospodarstwom - mówią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rolnikom nie podobają się zasady przyznawania dopłat

Od 1 lipca można się starać o dotacje do budowy oczka wodnego w ramach programu "Moja woda", znanego także nieoficjalnie jako "Oczko wodne plus".

Celem zapowiedzianego przez Andrzeja Dudę programu jest małych zbiorników retencyjnych zbierających deszczówkę - a to ma pomóc walczyć z suszą.

Z założenia dotacje mają trafiać do prywatnych domów. Wody zatem nie można wykorzystywać "do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej”. A to nie każdemu się podoba. "To skrajna dyskryminacja rolników" - uważa Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych i apeluje do ministra klimatu Michała Kurtyki o zmianę zasad.

Debrzno. Jedno z największych opuszczonych lotnisk w Polsce. Obejrzyj wideo:

"To przyczyni się do marnowania wody opadowej z domów jednorodzinnych rolników, którzy stanowią w większość mieszkańców wsi" - czytamy w komunikacie KRIR.

Co więc proponują rolnicze izby? "Należałoby umożliwić dofinansowanie do urządzeń gromadzących i rozprowadzających wodę z dachów zabudowań gospodarskich, która powinna być pozyskiwana i wykorzystywana właśnie do wspomagania nawadniania upraw rolnych."

Rolnikom nie podoba się też skromna, ich zdaniem, wysokość dotacji. "Nie będą to duże inwestycje, które mogą mieć wpływ na konkurencyjność gospodarki, a zebrana woda wystarczy jedynie na podlewanie ogródka przydomowego w zagrodzie rolnika" - narzeka w komunikacie KRIR.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-08-2020

🍌A Ja się czuje się dysktyminowany w mieście bo nie mam dopłaty do ziemi,nikt nie płaci mi składek KRUS jak nie pracuję,posiadanie np łąki nie daje mi … Czytaj całość

09-08-2020

PilsJak zwykle rolnicy niezadowoleni, razem z górnikami najbardziej roszczeniowa grupa społeczna

09-08-2020

RoziuBiedni rolnicy.

Rozwiń komentarze (45)